| |
Zagrożenie!
Pogoda. Dużej ilości śniegu w Polsce nie ma, ale na półkuli północnej Ziemi jest go bardzo dużo. Sezon zimowy idzie na rekord!

Pogoda. Dużej ilości śniegu w Polsce nie ma, ale na półkuli północnej Ziemi jest go bardzo dużo. Sezon zimowy idzie na rekord!

Już jutro 21.01 rozpocznie się trzecia dekada stycznia, a niebawem przełom stycznia i lutego. To statystycznie w Polsce okres z największym prawdopodobieństwem silnego mrozu i zasięgu występowania pokrywy śnieżnej. W tym roku sytuacja jest jednak zupełnie inna.

Zimowy sezon w Polsce na tle średniej wieloletniej

Pogoda, zima w Polsce, gdzie śnieg

Prawdziwej zimy na nizinach nadal nie widać. Nie oznacza to, że sytuacja na półkuli północnej jest podobna do tej w Polsce. Wręcz przeciwnie, dane wskazują, że sezon zimowy 2019/2020 idzie na rekord pod względem ilości zalegającego śniegu.

Dane GCW/FMI SWE Fińskiego Instytutu Meteorologii wskazują, że obecnie masa śniegu na półkuli północnej przekracza 2 biliony 600 mld ton! Jest to znacznie więcej od średniej z lat 1982 – 2012.

Zima w Polsce i na Ziemi, gdzie zima i śnieg

Z wczorajszych 19.01 danych satelitarnych wynika, że obszar lodu na półkuli północnej zajmuje obecnie blisko 13,8 mln km2, a śniegu blisko 44,6 mln km2. Nie jest to zasięg rekordowy.

Zasięg śniegu na półkuli północnej. Dane: 19 stycznia 2020 roku

Pogoda, zasięg śniegu na Ziemi

Anomalia zasięgu śniegu na półkuli północnej. Dane satelitarne: 18 stycznia 2020 roku

Pogoda, gdzie jest zima na Ziemi oraz w Polsce

Zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej w sezonie 2019/2020 względem innych sezonów

Zasięg pokrywy śnieżnej na Ziemi, sezon zimowy pogoda klimat

W ostatnich dniach wyjątkowo intensywne opady śniegu miały miejsce m.in. w kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Miejscami spadło co najmniej 75 cm śniegu. W wyniku wiatru utworzyły się kilkumetrowe zaspy, a drogi, w tym autostrada stała się nieprzejezdna. Do usuwania śniegu zaangażowano wojsko.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!