| |
Zagrożenie!
Silny mróz i pierwszy śnieg na nizinach pojawi się w Polsce. Wiemy, kiedy poczujemy zimę w listopadzie

Silny mróz i pierwszy śnieg na nizinach pojawi się w Polsce. Wiemy, kiedy poczujemy zimę w listopadzie

Śledzimy najnowsze prognozy, w których widać możliwość pojawienia się większego ochłodzenia i wystąpienia pierwszego śniegu na nizinach w listopadzie w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy powiew zimy wystąpi w tym miesiącu. Nadal wyliczenia numeryczne wskazują na uderzenie chłodu w okolicach połowy listopada. W tym czasie napłynie zimne powietrze arktyczne i pojawi się większy mróz. Możliwe będzie również wystąpienie jeszcze słabych i umiarkowanych opadów śniegu o charakterze przelotnym nie tylko w górach, ale również na nizinach. Możliwy jest pierwszy epizod zimowy, gdy w nocy wystąpi większy mróz, ponadto na chwilę miejscami mogą się zabielić krajobrazy, zwłaszcza we wschodniej połowie Polsce.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 15/16 listopada 2021

Pierwszy śnieg w listopadzie 2021 w Polsce. Kiedy będzie mróz

Duży mróz w Polsce około połowy listopada

Zgodnie z naszą prognozą długoterminową, w najbliższych dniach utrzymają się jeszcze umiarkowane temperatury maksymalne w Polsce w okolicach 7-12 st. C. Noce będą jednak coraz chłodniejsze, jak choćby najbliższa noc 8/9 listopada 2021, gdy ujemna temperatura pojawi się na północnym wschodzie kraju, w tym na granicy Polski i Białorusi. Kolejna noc 9/10 listopada również przyniesie ujemna temperaturę w całym wschodnim pasie kraju. Większe ochłodzenie czeka nas około 15-16 listopada. Wskazują na to z coraz większą precyzją wiodące modele numeryczne.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 15 listopada 2021 nad ranem

Pierwszy powiew zimy w listopadzie 2021 w Polsce. Będzie mróz i śnieg

Spadnie pierwszy śnieg na nizinach w Polsce

Do kraju ma wtedy napływać chwiejne powietrze arktyczne o cechach morskich. W takim powietrzu w kolejnych dniach zwiększy się miejscami prawdopodobieństwo przelotnych opadów konwekcyjnych, w tym opadów deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu. Powiew zimy pojawi się nie tylko w górach, ale również miejscami na nizinach, szczególnie we wschodniej połowie Polski.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce i Europie, 16 listopada 2021

Pierwszy śnieg w Polsce, wiemy kiedy pojawi się zima, listopad 2021

Potencjalne przelotne opady śniegu mają się przemieszczać z północy na południe Polski. Pamiętajmy, że dokładny termin pierwszych opadów śniegu i powiewu zimy na nizinach w Polsce w tym sezonie może jeszcze ulec zmianie, jednak ich wystąpienie w 2 połowie listopada jest niemal pewne.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 17 listopada 2021

Powiew zimy w Polsce, pierwszy śnieg w listopadzie 2021. Najnowsza prognoza zimy

Podany termin opadów śniegu jest umowny i może się jeszcze zmienić. Trend pogodowy jest jednak wyraźny i jasno wskazuje na czekające nas ochłodzenie z rosnącym prawdopodobieństwem wystąpienia pierwszych opadów śniegu, szczególnie z upływem drugiej połowy listopada. Na tym etapie prognoz, korekta może wynieść +/- 1-3 dni.

Wstępnie prognozowane prawdopdobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 20 listopada 2021

Kiedy spadnie pierwszy śnieg na nizinach w Polsce, listopad 2021. Najnowsza prognoza pogody

Ryzyko wystąpienia opadów śniegu na nizinach w Polsce w drugiej połowie listopada wynosi obecnie 45-60 %, a w górach 70%. To znaczne ryzyko i można sądzić, że pierwszy powiew zimy w Polsce na nizinach pojawi się miejscami w tym sezonie w listopadzie. Sytuację monitorujemy i będziemy na bieżąco informować o najnowszych prognozach mrozu i opadach śniegu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Daria

Super, czekam na zimę :)

08 listopad 2021 - 19:48
Odpowiedz