| |
Zagrożenie!
Silne ochłodzenie zbliża się do Polski. Wiemy, kiedy będą przymrozki w październiku

Silne ochłodzenie zbliża się do Polski. Wiemy, kiedy będą przymrozki w październiku

Pogoda. To już przesądzone. Po dużym ociepleniu na początku października z przypadającym dziś największym wzrostem temperatury, w kolejnych dniach czeka nas stopniowe ochłodzenie. Temperatury zaczną spadać nie tylko w dzień, ale również w nocy będzie coraz chłodniej. Zimno zapowiada się szczególnie okres między 9-15 października. W nocy, szczególnie nad ranem w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń będą możliwe przygruntowe przymrozki, a miejscami niewielki mróz może wystąpić również na standardowej wysokości 2 m. Ochłodzenie potwierdzają wszystkie prognozy pogody, więc spadek temperatury jest już pewny.

Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 6-16 października 2021

Spadek temperatury i ochłodzenie w Polsce, kiedy przymrozki w październiku 2021

Zimny przełom 1 i 2 dekady października

Chłodne powietrze sprowadzi do Polski silny wyż znad Rosji łączący się klinem z ośrodkiem wyżowym znad Azorów. Chłodne powietrze będzie zaciągane z północnego wschodu. 

Prognozowane położenie wyżu, 10 października 2021

Kiedy zimniej w październiku, gdzie będą przymrozki. Prognoza pogody od 5, do 15 października 2021

Ochłodzenie jest sygnalizowane przez wszystkie prognozy z głównych ośrodków pogodowych. Pod znakiem zapytania są jednak prognozy temperatur maksymalnych w ciągu dnia. O ile model ECMWF daje szanse na temperatury oscylujące w Polsce na poziomie 8-15 st. C., o tyle model GFS straszy znacznie większym ochłodzeniem, bo temperatura na przeważającym obszarze kraju miałaby się utrzymywać poniżej 10 st. C. 

Prognozowana anomalia temperatury za okres 11-17 października 2021

Silne ochłodzenie w październiku 2021 w Polsce, wiemy, kiedy będą przymrozki

Duże ochłodzenie w drugi weekend października

Duży spadek temperatury czeka nas w tym tygodniu w czasie drugiego październikowego weekendu. Prognozy temperatur minimalnych w nocy są do siebie zbliżone. Na ogół temperatura, będzie spadać do kilku st. C., miejscami wystąpią przymrozki. Czynnikiem decydującym o przymrozkach, będzie wielkość zachmurzenia. Jeśli noce będą pogodne bez mgły i niskiego zachmurzenia, to ujemne temperatury są pewne. Najchłodniej ma być na wschodzie i południu Polski.

Wstępnie prognozowana temperatura na sobotni poranek 9 października 2021

pogoda w Polsce. Kiedy przymrozki w październiku, prognoza temperatury 9 października 2021

Najbliższe przymrozki gdzieniegdzie mogą wystąpić już w piątek 8 października 2021 nad ranem, ale na pewno pojawią się na znacznie większym obszarze dzień później. Prognozy wskazują na temperaturę minimalną na wysokości 2m do 1-2 st. C., więc przy gruncie przymrozek jest pewny. Niewykluczone, że lokalnie ujemna temperatura będzie również na wysokości 2 m, szczególnie w rejonach podgórskich.

Prognoza temperatury minimalnej w sobotę 6 października 2021, model GFS

Pogoda w Polsce. Przymrozki i ochłodzenie w październiku, prognoza temperatury

W kolejnych dniach również czekają nas niskie temperatury i możliwe przymrozki w nocy. Prognozy temperatur dla poszczególnych regionów, będziemy weryfikować na bieżąco, gdyż czynnikiem decydującym będzie wielkość zachmurzenia.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 5, do 14 października 2021

Niestety, ochłodzenia nic już nie zatrzyma. Za kilka dni będziemy musieli ponownie wyjąć z szaf cieplejsze buty i odzież. Poranki miejscami będziemy zaczynać od skrobania szyb w autach. Mamy jednak nadzieję, że ochłodzenie nie będzie trwałe i cieplej zrobi się w ostatniej dekadzie października.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!