| |
Zagrożenie!
Silne uderzenie chłodu zbliża się do Polski. Możliwe przymrozki w pierwszej dekadzie września

Silne uderzenie chłodu zbliża się do Polski. Możliwe przymrozki w pierwszej dekadzie września

Jeśli liczycie na wzrost temperatury w kolejnych dniach, to znowu będziecie zawiedzeni. Na trwalszy wzrost temperatury nie możemy liczyć. Mimo, że miejscami w ciągu dnia temperatura osiągnie lub lokalnie przekroczy 17-20 stopni C., to w pierwszej dekadzie września 2021 spodziewana jest kolejna adwekcja zimnego powietrza. Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy, to istnieje ryzyko pojawienia się przymrozków szczególnie przy gruncie, zwłaszcza w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń. Kolejna fala ochłodzenia jest spodziewana około 3-7 września 2021. Ochłodzenie z możliwymi lokalnymi przymrozkami zapoczątkuje zejście niżu nad Rosją na południowy wschód, jednocześnie w rejon Polski będzie się rozbudowywał wyż. Ośrodki współdziałając ze sobą, będą sprowadzać chłodniejszą masę powietrza z północnego wschodu. Wstępne prognozy wskazują na możliwe spadki temperatur miejscami na wysokości 2m do 1-5 st. C. Prawdopodobieństwo wystąpienia wtedy przymrozków przy gruncie będzie znaczne.

Fala ochłodzenia w Polsce. Możliwe lokalne przymrozki. Prognozowana adwekcja chłodnego powietrza i anomalia temperatury, 4 września 2021

Pogoda, fala ochłodzenia, możliwe przymrozki, prognoza temperatury na początku września 2021

Kolejna fala ochłodzenia zostanie zapoczątkowana przez niż ściągający do środkowej i wschodniej Europy chłodne powietrze. Na zachód od niżu, będzie się znajdował układ wyżowy. W ten sposób powstanie naturalny korytarz do adwekcji chłodnego powietrza.

Fala ochłodzenia w Polsce. Możliwe przymrozki. Prognozowane położenie niżu ze strefą opadów w Europie, 3 września 2021

Pogoda, kiedy będą przymrozki, czy wróci ciepło, prognoza temperatury we wrześniu 2021

Trajektoria ośrodka niżowego może jeszcze ulec zmianie, a przez to główna oś kierunku napływu zimnego powietrza. Spadek temperatury może być więc większy lub nieznacznie mniejszy. Nie zmienia to faktu, że ryzyko lokalnych przymrozków wystąpi.

Prognozowana adwekcja i anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 5 września 2021

Pogoda, możliwe przymrozki, zbliża się ochłodzenie, bomba chłodu, początek września 2021

Aktualna prognoza wskazuje, że główny strumień zimnego powietrza spłynie z północnej Rosji przez Kraje Nadbałtyckie po północną Ukrainę. Niewykluczona jest jednak zmiana w kierunku bardziej na wschód lub zachód.

Wstępnie prognozowana temperatura o poranku, 6 września 2021

Pogoda, silna fala ochłodzenia, będą przymrozki, prognoza temperatury 6 września 2021

Fala ochłodzenia w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 6 września 2021

Pogoda, możliwe przymrozki we wrześniu 2021, prognoza temperatury

Reasumując, na wzrost temperatury i powrót dodatniej anomalii temperatury na początku września 2021 nadal nie możemy liczyć. Wcześniej ostatnie dni sierpnia przyniosą miejscami w Polsce sporo opadów deszczu.

Nadal chłodno, jak na przełom sierpnia i września. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 30 sierpnia - 5 września 2021

Pogoda, kiedy cieplej, prognoza temperatury do 5 września 2021, czy będą przymrozki

W pierwszej dekadzie września opadów będzie coraz mniej, bo zaczniemy się dostawać pod wpływ wyżu, ale noce będą chłodne, miejscami z ryzykiem pojawienia się przymrozków, szczególnie przy gruncie. Kiedy zrobi się cieplej? O tym więcej, w kolejnych prognozach pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!