| |
Zagrożenie!
Silne burze uderzą w Polsce. Nawałnice będą powodować zniszczenia. Wiemy, kiedy będzie niebezpiecznie

Silne burze uderzą w Polsce. Nawałnice będą powodować zniszczenia. Wiemy, kiedy będzie niebezpiecznie

Z niepokojem przyglądamy się prognozom burz, jakie pojawią się w Polsce w najbliższy weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021. Niebezpiecznie i niepokojąco zapowiada się szczególnie niedziela 01.08, gdy nad Polską znajdzie się front burzowy na którym, będzie się przemieszczać płytki, ale aktywny niż z południa na północny wschód kraju. Na swej drodze przyniesie nawalne opady deszczu, miejscami gradu oraz bardzo silne porywy wiatru, nawet 100 km/h! Umiejscowienie ośrodka niżowego, czas jego wejścia i trajektoria przejścia jeszcze ulega korektom w prognozach, ale jest pewne, że czeka nas w Polsce kolejny niebezpieczny incydent burzowy, zwłaszcza, że znajdziemy się na skraju osi prądu strumieniowego, który dodatkowo, będzie napędzać rozwój silnych burz. Wstępne prognozy wskazują, że burze mogą być silne w najbliższą sobotę 31 lipca na południu i południowym wschodzie Polski, zwłaszcza na Podkarpaciu, w Małopolsce, lokalnie na Górnym Śląsku po miejscami Lubelszczyznę.

Silne burze w Polsce. Prognozowany zasięg opadów i burz, do godziny 16:00, sobota 31 lipca 2021

Pogoda, silne burze uderzą w Polsce, możliwe nawałnice, ryzyko trąby powietrznej, prognoza burz 31 lipca - 1 sierpnia 2021

W sobotę 31 lipca może być niebezpiecznie na południowym wschodzie Polski, zwłaszcza po południu i wieczorem. Właśnie wtedy należy szczególnie śledzić dane z radaru opadów.

Prognozowany zasięg opadów i burz w Polsce, do godziny 20:00, sobota 31 lipca 2021

Pogoda, silne burze z gradem w Polsce, możliwe nawałnice, prognoza burz 31 lipca 2021

W niedzielę 1 sierpnia 2021, będzie miejscami niebezpiecznie na większym obszarze Polski, zwłaszcza na południu, w centrum i na wschodzie. Prognozę pod względem regionów najbardziej narażonych na burze, będziemy jeszcze weryfikować.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 15:00, 1 sierpnia 2021

Pogoda, będą silne burze w Polsce, prognoiza nawałnic i burz 1 sierpnia 2021

Parametry prognozy niestabilności atmosfery sugerują rozwój burz wielokomórkowych. Możliwy będzie również rozwój superkomórek.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 20:00, 1 sierpnia 2021

Silne burze i nawałnice w Polsce, możliwy grad i silny wiatr, 1 sierpnia 2021

W niedzielę 1 sierpnia, system burzowy ma się rozwijać i napędzać również głównie po południu i wieczorem, ale utrzyma się dłużej, bo burze przez Polskę na północny wschód, będą się przemieszczać również w nocy 1/2 sierpnia 2021. Warunki kinematyczne wskazują na możliwy rozwój superkomórek. Jednym z głównym zagrożeń, mogą być miejscami niszczące porywy wiatru prostoliniowego. Nie możemy wykluczyć lokalnej trąby powietrznej, gradobić i podtopień. 

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 23:00, 1 sierpnia 2021

Nawałnice w Polsce, silne burze z gradem, prognoza burz 31 lipca - 1 sierpnia 2021

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas uderzenie większego ośrodka burzowego, który będzie mezoskalowym systemem konwekcyjnym tzw. MCS. Przyniesie on ulewne opady deszczu, mogące miejscami powodować zalania i podtopienia. Lokalnie spodziewamy się również gradu oraz bardzo silnych porywów wiatru, zwłaszcza po jego cieplejszej wschodniej stronie, gdzie będzie zaciągana ciepła i wilgotna masa powietrza.

Sine burze w Polsce. Prognozowane przejście opadów i burz w Polsce

Sytuacja będzie dynamiczna i może jeszcze ulec zmianie pod względem zasięgu w poszczególnych regionach Polski. Kluczowa w tym przypadku jest ostateczna trajektoria ośrodka niżowego, zasięg cieplejszego sektora powietrza zaciąganego po jego wschodniej stronie i napływ chłodniejszego na zachód od niżu, a także wpływ skraju prądu strumieniowego. Nie zmienia to faktu, że czeka nas bardzo niebezpieczny incydent burzowy na początku sierpnia, po którym pojawi się okresowy spadek temperatury. Sytuację monitorujemy, więcej szczegółów podamy w kolejnej prognozie, w tym na mapie z prawdopodobieństwem i siłą burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!