| |
Zagrożenie!
Rzeszów pogoda: 7 stopni C. różnicy na obszarze miasta!

Rzeszów pogoda: 7 stopni C. różnicy na obszarze miasta!

W tym kończącym się tygodniu, obserwowaliśmy w Polsce spory kontrast temperatury pomiędzy wschodnimi i północno wschodnimi, a południowymi i południowo zachodnimi regionami kraju. Zdarzały się dni, gdy różnica temperatury przekraczała nawet 13 st. C.

W specyficznych warunkach atmosferycznych możemy również zarejestrować sporą różnicę temperatury na obszarze zaledwie jednego miasta. Przykładem jest dzisiaj 24.11 Rzeszów, gdzie temperatura pomiędzy najniższą, a najwyższą wartością maksymalną sięgała ok. 7 st. C!

Zdjęcie satelitarne rejonu Rzeszowa. 24 listopada, 2019 roku. Foto: NASA

Pogoda Rzeszów duży kontrast temperatury

Blisko dwa lata temu podjęliśmy decyzję o postawieniu stacji meteorologicznej na południu miasta, aby m.in. takie zjawiska zarejestrować. Jak możemy się przekonać, było warto.

Dziś o godz. 13:00 na lotniskowej stacji IMGW w Jasionce znajdującej się ok. 4 km od północnych granic Rzeszowa zanotowano maks. 0,2 st. C.

Zanotowana temperatura na stacji IMGW w Jasionce o godz. 13:00 (12:00, to czas UTC), 24 listopada br. 

Pogoda Rzeszów temperatura

W tym czasie na naszej stacji położonej ok. 13 km na południowy zachód od Jasionki, temperatura maksymalna w klatce meteorologicznej o godz. 12:47 sięgnęła równo 7 st. C.

Temperatura zanotowana na południu Rzeszowa, od godz. 07:00, do godz. 15:30. Dane: DobraPogoda24

Pogoda duży kontrast temperatury

Niewykluczone, że różnica między północnymi, a południowymi krańcami miasta mogła być jeszcze o ok. 1 st. C. większa, gdyż nasza stacja znajduje się na pograniczu Drabinianki i Białej, a na Budziwoju mogło być trochę cieplej, zwłaszcza że na stacji SolarAOT zlokalizowanej w pobliżu Strzyżowa, ok. 13 km na południe od naszego punktu pomiarowego, temperatura maksymalna wyniosła 11,8 st. C.

Odległość pomiędzy naszym pomiarem temperatury na południu Rzeszowa, a miejscem pomiaru na lotnisku w Jasionce

Pomiar temperatury Rzeszów

Różnica temperatury w Rzeszowie była dziś spowodowana przez zasięg zachmurzenia warstwowego. Kończyło się ono na krańcach północnych miasta, a im dalej na południe, tym było pogodniej i cieplej. W tej części miasta wzrost temperatury był spowodowany przez operację słoneczną.

Granica zachmurzenia warstwowego widoczna z południa Rzeszowa o godz. 14:45, 24 listopada. Foto: DobraPogoda24

Pogoda Rzeszów Różnica temperatury duża

Z uwagi na to, że rozpogodzenia przesuwały się z południa na północ, to na południu miasta promieniowanie słoneczne miało więcej czasu, aby podnieść temperaturę w porównaniu do centrum miasta.

DobraPogoda24, IMGW, NASA


Komentarze
Ben Wwa

Ciekawy i dobrze opracowany artykuł. Efektownie ilustruje wpływ niskiego zachmurzenia warstwowego na zbijanie maksymalnych temperatur dobowych późną jesienią.

25 listopad 2019 - 07:16
Odpowiedz
Robert

ucieszyła mnie ta informacja która łamie stereotyp jednej temperatury np. dla Warszawy. A są jeszcze puste pola. W Krakowie późną jesienią zaobserwowałem zbliżone zjawisko- w Nowej Hucie utrzymywała się gęsta mgła, widoczność około 5-10 metrów i było ciepło, gdy pojechałem do Krakowa, dzielnicy Bronowic to około 50 % powierzchni było przykryte zwykłym śniegiem i był niewielki mróz

25 listopad 2019 - 15:36
Odpowiedz