| |
Zagrożenie!
Rekordy temperatur we wrześniu w Polsce. Na termometrach od -9, do blisko 37 stopni. Powroty upału i pierwsze przymrozki

Rekordy temperatur we wrześniu w Polsce. Na termometrach od -9, do blisko 37 stopni. Powroty upału i pierwsze przymrozki

Jaką pogodę przynosi wrzesień, czy nadal możliwe są upały, a może coraz częściej pojawiają się przymrozki i opady deszczu. Dane wieloletnie zbierane na stacjach meteorologicznych rozwiewają wątpliwości. We wrześniu w Polsce nadal możliwy jest upał, choć fale upałów zdarzają się rzadko. Często, właśnie we wrześniu pojawiają się pierwsze przymrozki na znacznym obszarze Polski. Ekstrema zanotowanych temperatur wahają się od -9,2 st. C., do 36,8 st. C. Na taką amplitudę temperatur w Polsce stać wrzesień. W tym miesiącu najwięcej opadów notuje się na południu Polski, szczególnie w górach, gdzie podczas spływu chłodnych mas powietrza, coraz częściej w wysokich Tatrach zaczyna się pojawiać również deszcz ze śniegiem i śnieg. Dość deszczowo jest również na północy Polski, szczególnie nad morzem, co ma związek z możliwym podejściem ośrodków niżowych z frontami atmosferycznymi. Możliwe są również dłuższe okresy ze stabilną wyżową pogodą. Jak widać, wrzesień może nas zaskoczyć zarówno w kierunku większego ochłodzenia, jak również powrotu lata z upałem. W naszym klimacie wszystko jest możliwe.

Rekordy temperatur we wrześniu w Polsce

Pogoda. Rekordy temperatur we wrześniu w Polsce, powroty upału i pierwsze przymrozki

Krajowy rekord temperatury maksymalnej we wrześniu w Polsce padł stosunkowo niedawno, bo 1 września 2015 roku, gdy w Tarnowie zanotowano aż 36,8 st. C. To wyjątkowo wysoka temperatura jak na wrzesień, bo w wielu innych miastach w Polsce jest to wynik lepszy od temperatur notowanych w cieplejszym lipcu i sierpniu. W tym dniu do Polski napłynęła szerokim strumieniem ciepła masa powietrza z południa Europy i północnej Afryki. Nawet na wysokości 1,5 km, temperatura osiągała lub przekraczała 20 st. C., a to przełożyło się na temperaturę zanotowaną na wys. 2 m w klatce meteorologicznej.

Reanaliza adwekcji ciepłego powietrza do Polski w dniu rekordowo wysokiej temperatury we wrześniu. 1 września 2015

Pogoda, rekordy temperatur we wrześniu w Polsce, jaka jest najwyższa temperatura w historii

Rekordy temperatur maksymalnych we wrześniu w Polsce

1. 36,8 st. C, Tarnów, 1 września 2021

2. 34,9 st. C., Wrocław, 14 września 1947

3. 34,7 st. C., Piła, 18 września 1975

Wrzesień potrafi przynieść również pierwsze znaczące okresy z ochłodzeniem, w tym pierwsze przymrozki na przeważającym obszarze kraju. Zazwyczaj mają one miejsce w czasie pogody wyżowej, gdy ośrodek wysokiego ciśnienia ściąga z północy chłodniejsze powietrze. Przymrozki pojawiają się szczególnie w rejonach podgórskich, ale nie tylko. Mogą wystąpić również w innych regionach, szczególnie w zastoiskach chłodu. Często przymrozków towarzyszy inwersja temperatury. Rekord temperatury minimalnej we wrześniu w Polsce wynosi -9,2 st. C. i pochodzi z Jakuszyc. Został zanotowany ponad 20 lat temu.

Rekordy temperatur minimalnych we wrześniu w Polsce

1. -9,2 st. C., Jakuszyce, 24 września 2000

2. -6,7 st. C., Biebrza, 27 września 1986

3. -6,4 st. C., Jabłonka, 29 września 1970

Reanaliza adwekcji chłodnego powietrza do Polski w dniu ustanowienia rekordu temperatury minimalnej we wrześniu. 24 września 2000

Pogoda, rekordy temperatury maksymalnej i minimalnej we wrześniu w Polsce, upał i pierwsze przymrozki

Mimo, że we wrześniu zaczynają się pojawiać pierwsze znaczące ochłodzenia, w tym przymrozki, to na ogół jest to jeszcze dość ciepły miesiąc w Polsce ze średnią temperaturą na poziomie 12-15 st. C. z tendencją dalej rosnącą.

Średnia temperatura we wrześniu w Polsce. Dane obliczone na podstawie normy klimatycznej IMGW z lat 1991-2020

Pogoda, jaką pogodę przynosi wrzesień w Polsce, rekordy temperatur i opadów

Pod względem opadów bywa różnie. Zdarza się wrzesień pochmurny i deszczowy, jak również pogodny i suchy, będący wstępem do suchej jesieni. Średnia wieloletnia wskazuje jednak na sumy opadów od 45 mm w Wielkopolsce, do ponad 140 mm w górach.

Średnia suma opadów we wrześniu w Polsce

Pogoda we wrześniu w Polsce, jakie przynosi temperatury i opady, czy zdarza się mróz i śnieg

Co ciekawe, przed ociepleniem klimatu już we wrześniu zdarzały się pierwsze opady śniegu na nizinach w Polsce. Dane historyczne mówią o opadach śniegu w roku 1906, gdy 24/25 września śnieg zanotowano na Śląsku. Aktualnie takich opadów we wrześniu poza górami nie notujemy, ale opady gradu, krupy śnieżnej, czy lokalnie deszczu ze śniegiem nadal są możliwe, tak samo jak burze, które mimo, że słabsze niż w sezonie letnim, to nadal potrafią narobić szkód.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Miros

Świetnie, znowu upały. Troche już się mroźno robiło więc fajnie jak wróci jeszcze na chwile takie ciepło. Można w końcu znów krótkie spodnie założyć. Trzeba jeszcze zmrozić cisowianke, dorzucić cytrynki i będzie cudnie.

09 wrzesień 2021 - 15:07
Odpowiedz