| |
Zagrożenie!
Pogoda. Złe wieści dla fanów zimy. Rekordowo wysoki indeks Oscylacji Arktycznej AO. Wpływa on na pogodę w Polsce

Pogoda. Złe wieści dla fanów zimy. Rekordowo wysoki indeks Oscylacji Arktycznej AO. Wpływa on na pogodę w Polsce

Sezon zimowy w Polsce powoli dobiega końca. Została nam jeszcze druga połowa lutego, ale nic nie wskazuje na to, aby prawdziwa zima z mrozem i przynajmniej tygodniową pokrywą śnieżną mogła się pojawić. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego nie ma zimy w zimie w sezonie 2019/2020?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sprawdzić m.in. indeksy NAO - Oscylacja Północnoatlantycka (różnica ciśnienia między Niżem Islandzkim i Wyżem Azorskim) i AO - Oscylacja Arktyczna (anomalia ciśnienia nad Arktyką). Te dwa najważniejsze układy baryczne na półkuli północnej Ziemi wpływają na warunki pogodowe w Polsce.

Historia i prognoza Oscylacji Arktycznej AO

Pogoda rekordowy oscylacja arktyczna AO, dlaczego nie ma zimy w Polsce, luty 2020

Dane jednoznacznie wskazują, że zarówno indeks NAO i AO, od grudnia ubiegłego roku z krótkimi przerwami jest dodatni. Mało tego, 10 lutego 2020 zanotowano rekordowo wysoki dzienny indeks AO wynoszący aż 6,34! Poprzedni rekord wynosił 5,91 i pochodził z 26 lutego 1990 roku - informuje NOAA.

Rekordowy indeks AO, 10 lutego 2020

Pogoda, dlaczego nie ma zimy w Polsce, prognoza luty 2020, indeks AO NAO

Z tego powodu na ogół arktyczne powietrze pozostaje bliżej bieguna północnego (prąd strumieniowy jest bardziej stabilny i często wyjątkowo silny). Ryzyko mrozu i dużych opadów śniegu na znacznym obszarze Europy w tym w Polsce jest wtedy zminimalizowane, ale wzrasta ryzyko wichur, opadów, a nawet zimowych burz. Oczywiście w tym czasie ochłodzenie może się zdarzyć, ale nie jest to długi okres.

Zauważmy, że właśnie w dniu rekordowego AO i dodatniego NAO na znacznym obszarze Europy pogodę kształtował głęboki cyklon Sabina niosący opady, burze i wichurę.

Również indeks NAO pozostaje na wysokim poziomie. On także wpływa na warunki atmosferyczne, szczególnie w sezonie zimowym w Polsce. W przypadku dodatniego indeksu NAO, dość często napływa ciepła i wilgotna masa powietrza, ale wzrasta ryzyko silnego wiatru, w tym zjawisk fenowych w górach oraz przechodzenia frontów atmosferycznych z opadami.

Historia oraz prognoza indeksu NAO

Pogoda zima luty 2020 w Polsce, czy będzie zima, jaka prognoza

W przypadku ujemnego indeksu NAO jest odwrotnie. Wtedy nad Polskę zaczyna napływać coraz częściej chłodna masa powietrza, która czasami może się pokryć ze strefami opadów z zasobnych niżów z południa lub północy kontynentu.

Aktualne prognozy wskazują na podtrzymanie dodatnich indeksów NAO i AO. Oznacza to dominację zmiennych warunków pogodowych, a co za tym idzie dodatnią anomalię temperatur z utrzymaniem cyrkulacji strefowej, tylko z krótkimi okresami ochłodzenia.

Prognoza długoterminowa średniej prędkości wiatru podtrzymuje utrzymanie silnej cyrkulacji strefowej. Wstępnie w okolicach 16-17 lutego możliwy jest znaczny wzrost temperatury, ale również ryzyko silniejszego wiatru.

Pogoda długoterminowa wiatr w Polsce, luty 2020

DobraPogoda24, NOAA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!