| |
Zagrożenie!
Pogoda. Przymrozki ze wschodu objęły niemal całą Polskę. Uwaga na marznące opady na wschodzie kraju

Pogoda. Przymrozki ze wschodu objęły niemal całą Polskę. Uwaga na marznące opady na wschodzie kraju

Zgodnie z prognozami pogody, przymrozki minionej nocy 22/23.11 objęły spory obszar Polski. Temperatura spadła w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m nad gruntem przeważnie do -4/0 st. C. Miejscami przy gruncie spadek temperatury sięgał -5 st. C. na Mazurach i Podlasiu.

Zanotowane temperatury minimalne minionej nocy 22/23.11 w Polsce

Pogoda zanotowane temperatury w Polsce

Spadek temperatury byłby większy, gdy nie obecność zachmurzenie warstwowego, które na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu ograniczyło spadek.

Zachmurzenie w Polsce, 23 listopada o godz. 08:45

Pogoda zachmurzenie przymrozki w Polsce

Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF wskazują, że dziś 23.11 temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 0 st. C. na Podlasiu, Mazurach oraz miejscami w dzielnicach wschodnich Lubelszczyzny. Model ICON z taką temperaturą maksymalną przewiduję obszar kraju szerszy o kilkadziesiąt km na zachód.

Prognozowana temperatura o godz. 14:00, 23 listopada. ECMWF

Prognoza pogody temperatura w Polsce

Uwaga na słabe opady deszczu i mżawki. Tak jak zapowiadaliśmy wczoraj 22.11, przemieszczają się one znad Podkarpacia przez Lubelszczyznę, aż po południu i wieczorem dotrą nad Podlasie. Opady miejscami mogą być marznące, powodujące gołoledź!

Występowanie opadów marznących i kierunek ich przemieszczania. Dane radarowe z godz. 09:15, 23 listopada

Pogoda opady marznące w Polsce

W nocy z niedzieli na sobotę 23/24.11 również spodziewane są niewielki przymrozki, od wschodniego Pomorza przez Warmię, Mazury, Podlasie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską po przeważający obszar Podkarpacia. W tych regionach temperatura spadnie co najmniej do -4/0 st. C.

Prognozowany zasięg niewielkich przymrozków o godz. 05:00, 24 listopada

Pogoda prognoza przymrozki w Polsce

DobraPogoda24, Windy / ICON, ECMWF, Sat24


Komentarze
Robert

nie wiem dlaczego pisze się o przymrozkach. To szczególnie istotne dla rolników w maju, bo są przy ziemi(i dla kierowców). Mnie przymrozki trochę interesują, bo mam zielono w szklarni, rośnie też 5-10 % chryzantem, wybrane gatunki róż mają zielone liście. Po prostu jest ujemna temperatura, nocą, rano, wieczorem, w dzień. Nie wolno tego nazwać mrozem? Jest ujemna temperatura, ta którą podaje się w prognozach, bynajmniej nie tylko przy ziemi. Podobno w tym ogólnie ciepłym roku nadchodzi pokaźny mróz.

25 listopad 2019 - 15:29
Odpowiedz
DobraPogoda24

Panie Robercie, można oczywiście mówić mróz :) Przyjęło się jednak, że o przymrozkach mówi się gdy temperatura dobowa na ogół jest przez 0 st. C., czyli ujemne temperatury w ciągu dnia ustępują. Gdy temperatura jest przez całą dobę poniżej 0, to wtedy nie powinno używać się słowa "przymrozki".

25 listopad 2019 - 16:16
Odpowiedz