| |
Zagrożenie!
Prognoza sezonowa na zimę 2018/2019

Prognoza sezonowa na zimę 2018/2019

Trzeba przyznać, że rozpoczynająca się dziś 01.12 zima meteorologiczna w Polsce, zaczęła się z przytupem. Na obszarze 9 województw, zanotowano dwucyfrowy mróz na poziomie przeważnie -16/-10 st. C., a lokalnie, głównie w Bieszczadach temperatura ponownie spadła poniżej -20 st. C. (np. Stuposiany, poniżej -23 st. C.).

Zanotowana temperatura minimalna w nocy 30.11/01.12

Zanotowana temperatura minimalna

Mimo bardzo zimnych ostatnich dni listopada, miesiąc ten kolejny z rzędu, zapisuje się w Polsce jako ciepły. Wyjątkowo wysokie temperatury notowane w pierwszej połowie miesiąca sprawiły, że ostatnia dekada nie zdołała zredukować dodatniej anomalii do lub poniżej normy. Ostatecznie np. w Rzeszowie średnia miesięczna temperatura wyniosła +5.3 st. C. Jest więc wyższa o blisko 2 st. C. od normy wynoszącej 3.4 st. C. z okresu referencyjnego 1981-2010.

Jedna z ostatnich bardzo śnieżnych zim w Rzeszowie. Sezon 2009/2010, foto: DobraPogoda24

Śnieżna zima w Rzeszowie

Prognoza sezonowa na zimę

Pytacie nas często o prognozę na zimę, dlatego zgodnie z obietnicą przedstawiamy poniżej najnowszą prognozę sezonową. Pamiętajmy, że nie należy jej traktować jako „wyrocznie”. Podejdźmy do niej z ostrożnością, bowiem tego typu prognozy przedstawiają jedynie trend, a z ich sprawdzalnością bywa różnie.

Prognoza sezonowa na grudzień, zarówno amerykańska NOAA, jak i europejska ECMWF przewidują miesiąc na ogół powyżej normy termicznej. Oznacza to przewagę warunków pogodowych związanych z cyrkulacją strefową, czyli głównie utrzymywanie się dodatnich temperatur.

Amerykańska prognoza sezonowa na grudzień 2018

Prognoza NOAA na grudzień

W takich warunkach potencjalne opady będą stanowić głównie deszcz lub kresami opady mieszane. Dni z całodobowym mrozem oraz opadami pochodzenia zimowego ma być znacznie mniej lub będą ograniczone do niewielkiego obszaru. Krótko mówiąc - nie zanosi się na wystąpienie przez wiele dni prawdziwej zimy. 

Europejska prognoza sezonowa na grudzień 2018

Prognoza sezonowa na grudzień 2018

Z kolei w styczniu i lutym średnia temperatura oraz opady zapowiadają się w pobliżu lub nieznacznie powyżej normy. To oznacza, że to właśnie w tych miesiącach może okresowo przycisnąć największy mróz tej zimy, a także spaść najwięcej śniegu, ale raczej bez ekstremum.

Amerykańska prognoza sezonowa na styczeń 2019

Prognoza sezonowa na styczeń 2019

Europejska prognoza sezonowa na styczeń 2019

Prognoza sezonowa na styczeń 2019 europejska

Będą również możliwe cieplejsze okresy. Znajdziemy się zatem na granicy pomiędzy wpływem Atlantyku, a zimniejszymi masami powietrza znad wschodniego i północno-wschodniego kontynentu.

Amerykańska prognoza sezonowa na luty 2019

Prognoza sezonowa na luty 2019

Europejska prognoza sezonowa na luty 2019

Prognoza sezonowa luty 2019

W zależności od przewagi danej cyrkulacji powietrza, czeka nas odpowiedni typ pogody. Wygląda więc, na to, że wystąpi podobny trend do minionych lat. Żadna z tych prognoz nie przewiduje jednak wyjątkowo mroźnej i ciężkiej zimy utrzymującej się przez wiele tygodni.


Komentarze
Ben Wwa

Także w Warszawie listopad 2018 roku okazał się cieplejszym od przeciętnego, mimo silnego ochłodzenia w drugiej jego połowie. Tśr całego miesiąca 4,6°C, czyli o 0,9 stopnia powyżej wartości średniej z obecnego (jeszcze niezakończonego) okresu referencyjnego 1991-2017. W regionie stolicy miesiąc ten był bardzo suchy.

01 grudzień 2018 - 10:28
Odpowiedz
Lucas wawa

W sumie to z tych prognoz wynika, że anomalie mają być średnio 0/+1K - oznaczające de facto zimę termicznie normalną lub co najwyżej lekko ciepłą. Same zaś zapowiedzi na grudzień są już w dużym stopniu uzależnione od tego co mamy obecnie i na co wskazują prognozy na najbliższe dni. Nie zapominajmy jednak o dużej nieprzewidywalności - a o jakiej mogliśmy przekonać się chociażby w I kwartale b.r.

01 grudzień 2018 - 11:11
Odpowiedz