| |
Zagrożenie!
Pogoda. Polska pomiędzy silnym wyżem i niżem

Pogoda. Polska pomiędzy silnym wyżem i niżem

Na pogodę w Polsce w najbliższych dniach, szczególnie na wschodzie kraju wpłynie wyż Quincy znad Rosji. Jego centrum dziś 20.11 znajduje się w pobliżu Kirowa. W ten sposób ze wschodu napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze.

Mapa synoptyczna Europy, 20 listopada 2019 roku

Mapa synoptyczna Polski listopad

Zgodnie z naszą poprzednią prognozą, minionej nocy 19/20.11 ze wschodu nadciągnęło niskie zachmurzenie, a miejscami wystąpiły również mgły adwekcyjne. Zachmurzenie to w środowy 20.11 poranek rozciąga się od Podlasia przez Warmię i Mazury, Pomorze, Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po znaczną część Podkarpacia (z wyjątkiem dzielnic południowych).

Zasięg niskiego zachmurzenia nad Polską, które minionej nocy przesunęło się znad Ukrainy. 20 listopada, godz. 08:10. Dane: sat24

Pogoda w Polsce zachmurzenie

Granica temperatury w pobliżu 0 st. C. w dzień znajdzie się nieopodal wschodniej granicy Polski już w piątek 22.11, a w nocy z piątku na sobotę 22/23.11 przymrozki pojawią się na znacznym obszarze kraju, szczególnie na wschodzie, północnym wschodzie i północy.

Prognozowany zasięg przymrozków w sobotni 23.11 poranek. Dane: ECMWF / Windy

Pogoda w Polsce Temperatura listopad

Polska w najbliższych dniach pozostanie w obszarze pomiędzy silnym wyżem znad Rosji, a niżami znad zachodniej i południowej Europy. Na wschodzie zaznaczy się przewaga wpływu ośrodka wyżowego, a na zachodzie niżowego. Będzie to mieć przełożenie na temperatury, poza tym w wyniku zwiększenia poziomego gradientu ciśnienia, nasili się południowo wschodni wiatr, szczególnie nad wschodnimi i centralnymi regionami kraju. Wiatr ten zdecydowanie obniży temperaturę odczuwalną.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!