| |
Zagrożenie!
Mróz i śnieg wróci do Polski. Możliwe dłuższe ochłodzenie w drugiej połowie marca 2021

Mróz i śnieg wróci do Polski. Możliwe dłuższe ochłodzenie w drugiej połowie marca 2021

Pytacie, czy pogoda zapowiada powrót śniegu i mrozu w drugiej połowie marca 2021?Sytuacja atmosferyczna jest ciągle dynamiczna, dlatego non stop musi śledzić trend prognoz długoterminowych. Najnowsze wydanie europejskiego modelu ECMWF nadal podtrzymuje przewidywane ochłodzenie w drugiej połowie marca 2021. Oznacza to, że czeka nas ponownie napływ zimnej masy powietrza arktycznego, temperatury znowu spadną, zwłaszcza w nocy będzie pojawiać się mróz, a miejscami ponownie będą możliwe opady śniegu. Krajobrazy będą się mogły miejscami okresowo zabielać. Taki trend pogodowy jest zgodny z wcześniejszą pogodą długoterminową, która zapowiadała na marzec przeplatanie się okresów cieplejszych z chłodniejszymi.

Pogoda na drugą połowę marca 2021 zapowiada ochłodzenie. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 15, do 22 marca 2021

Pogoda, druga połowa marca 2021 może być chłodniejsza, prognoza temperatury w Polsce od 15, do 22 marca 2021

Aktualnie również amerykański model GFS sygnalizuje spadek temperatury, aczkolwiek on zawsze w naszych szerokościach geograficznych reaguje z opóźnieniem w przypadku prognoz długoterminowych.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km dla Rzeszowa

Pogoda, czy wróci śnieg i mróz w marcu 2021, prognoza pogody na drugą połowę marca 2021 w Polsce i Europie

Aktualnie mamy uaktywnienie cyrkulacji strefowej z napływem cieplejszego i łagodniejszego powietrza polarnomorskiego. Temperatury ponownie wzrosną, w najbliższy weekend miejscami przekroczą 10 st. C., ale miejscami przelotnie popada i silniej powieje.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 23-29 marca 2021

Pogoda, wróci mróz i śnieg do Polski w marcu 2021, prognoza temperatury na drugą połowę miesiąca

Sytuacja zacznie się zmieniać w drugiej połowie marca, bo cyrkulacja strefowa ponownie się zatrzyma. Nad Atlantykiem rozbuduje się wyż, który w kolejnych dniach połączy się z polem wyżowym znad Rosji. Nad północną Europą powstanie wał wyżowy, a w tym czasie nad Ukrainą będziemy mieć odsuwający się niż. 

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Polsce i Europie, 17 marca 2021

Pogoda na drugą połowę marca 2021, czy będzie zima jeszcze ze śniegiem i mrozem

To oznacza, że w nocy w przypadku rozpogodzeń będzie nas czekał większy mróz nawet do -10 st. C., miejscami pojawią się również przelotne opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej, zwłaszcza w przypadku wystąpienia bałtyckiego efektu morza. W dzień natomiast powinno być przeważnie kilka stopni powyżej 0 st. C.

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Polsce i Europie, 19 marca 2021

Czy wróci mróz do Polski w marcu 2021, prognoza temperatury od 15, do 29 marca 2021

Taki układ baryczny otworzy drogę do napływu zimnego powietrza z północy i północnego wschodu.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury powietrza w Europie i Polsce napływającego na wysokości 1,5 km, 19 marca 2021

Pogoda możliwe ochłodzenie w drugiej połowie marca, prognoza temperatury w Polsce i Europie od 15 marca 2021

Aktualnie głębokość ochłodzenia i ostateczne temperatury, jakie będziemy notować stoją jeszcze pod znakiem zapytania, ale trend ochłodzenia w drugiej połowie marca wydaje się przesądzony. Krótko mówiąc, na trwałe pojawienie się cieplejszej wiosny, będziemy musieli dłużej poczekać. Sytuacje monitorujemy, więcej napiszemy w niedzielnej 16 dniowej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!