| |
Zagrożenie!
Pogoda. Ulewy na południowym wschodzie Polski. Do Wigilii spadnie miejscami miesięczna norma opadów

Pogoda. Ulewy na południowym wschodzie Polski. Do Wigilii spadnie miejscami miesięczna norma opadów

Pogoda w tym tygodniu grudnia przyniosła nam okres stabilizacji warunków atmosferycznych i napływu ciepłego powietrza, szczególnie odczuwalnego w dzielnicach południowych kraju, gdzie temperatura miejscami osiągała nawet 14-17 st. C. Dał o sobie znać również silny wiatr z efektem fenowym. Minionej nocy 20/21.12 na Kasprowym Wierchu wiatr w porywach osiągnął blisko 178 km/h. Mówi się, że wiatr halny przyniesie zmianę pogody i faktycznie dość często tak jest. Przed nami spodziewany spadek temperatury i powrót dawno niewidzianych opadów deszczu.

Do tej pory w grudniu na naszej stacji w Rzeszowie spadło zaledwie 4,4 mm wody. Wygląda jednak na to, że w ostatniej dekadzie miesiąca pogoda nadrobi zaległości z nawiązką. Grudniowa norma opadów w stolicy Podkarpacia wynosi 37,5 mm. Najnowsza prognoza pogody przewiduje, że taka suma opadów może spaść w zaledwie kilkadziesiąt godzin.

Prognozowane opady deszczu, między 21, a 24 grudnia według GFS

Pogoda grudzień prognoza opady deszczu Wigilia Boże Narodzenie

Już dziś 21.12 wieczorem znad Słowacji i Czech zacznie wkraczać niż do Polski z wydajną strefą opadów o rodowodzie genueńskim. W ciągu nocy 21/22.12 opady będą się stopniowo przesuwać na północ i północny wschód kraju, obejmując obszar od dzielnic południowych i południowo wschodnich przez centrum po Podlasie. To będzie pierwsza, słabsza strefa opadów.

Prognozowana suma opadów, do 24 grudnia, godz. 01:00. Model WRF

Pogoda prognoza opadów Wigilia Boże Narodzenie

Kolejne wydajne opady deszczu pochodzące z niżu o rodowodzie genueńskim są spodziewane w poniedziałek 23.12 na południowym wschodzie Polski. Niż przemieszczając się nad zachodnią Ukrainą, obejmie zasięgiem szczególnie Podkarpacie, Lubelszczyznę i Małopolskę. Do Wigilii miejscami może spaść od 15, do nawet 60 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Miejscami zostanie więc osiągnięta miesięczna norma opadów, a lokalnie nawet znacznie przekroczona.

Prognozowana suma opadów do wigilijnego późnego wieczora, według modelu ICON

Prognoza pogody opady deszczu Grudzień Wigilia Boże Narodzenie

Prognozy pod względem trajektorii drugiego niżu mogą jeszcze ulec korekcie (rozszerzenie lub zwężenie obszaru umiarkowanych i intensywnych opadów), bowiem niże z południa są trudne do prognozowania, ale z dużą dozą pewności można już teraz przewidywać, że miejscami solidnie popada, jak na grudzień.

Prognozowana suma opadów do wigilijnego późnego wieczora, według modelu ECMWF

Pogoda opady deszczu grudzień Wigilia Boże Narodzenie

W przypadku większych zmian w prognozie pogody, będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do śledzenia danych radarowych, aby dokładnie wiedzieć, gdzie występuje oraz w którym kierunku przesuwa się strefa występujących opadów.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!