| |
Zagrożenie!
Pierwsza dekada maja z ochłodzeniem i wzrostem pokrywy śnieżnej w Tatrach

Pierwsza dekada maja z ochłodzeniem i wzrostem pokrywy śnieżnej w Tatrach

Dotychczas wiosna przynosiła wiele słonecznych, suchych i ciepłych dni. Dopiero pod koniec kwietnia temperatura spadła i pojawiło się sporo opadów, szczególnie w południowych i południowo-wschodnich dzielnicach Polski. Najnowsze prognozy podtrzymują ochłodzenie, które szczególnie ma być odczuwalne między 4, a 8 maja. 

Prognozowana adwekcja powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (1.5 km), między 2, a 9 maja

Pogoda majowe ochłodzenie

Adwekcję chłodu spowoduje nowy niż rozwijający się nad Skandynawią i Bałtykiem, który w swej tylnej części zaciągnie powietrze z Arktyki. W tych dniach do Polski z północy, będzie napływać zimna masa powietrza, która sprawi w przypadku większych nocnych przejaśnień i rozpogodzeń możliwość wystąpienia miejscami przymrozków.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza na 7 maja, według modelu ECMWF

Pogoda maj ochłodzenie 2019

Na ogół w ciągu dnia temperatura na przeważającym obszarze kraju nie będzie przekraczać 10-14 st. C., a w nocy spadnie do kilku st. C. Spodziewamy się również częstszych opadów (szczególnie między 3, a 7 maja), w wysokich Tatrach nadal będą możliwe opady śniegu.

Przykładem może być Kasprowy Wierch, gdzie wczoraj 30.04 o godz. 08:00, według danych IMGW zalegała 95 cm warstwa śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów 108 cm. We wspomnianym okresie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie.

Prognozowana anomalia za okres najbliższych 7 dni

Prognoza ochłodzenie maj anomalia temperatury


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!