Huragan Izajasz przejdzie w pobliżu Florydy w USA. Wcześniej uderzy na Bahamach
Trwa sezon huraganów atlantyckich. Kolejnym tegorocznym huraganem, który zagrozi mieszkańcom USA i wcześniej Bahamów, będzie huragan Izajasz. Aktualnie znajduje się on na północ od wybrzeża Haiti, gdzie osiągnął 1 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Prognoza trajektorii huraganu Izajasz wskazuje na jego dalszą wędrówkę w rejonie wysp na Bahamach, a następnie w pobliże wybrzeża Florydy. Aktualne prognozy nie wskazują, aby huragan Izajasz miał bezpośrednio uderzyć w ląd Florydy. Model GFS wskazuje jego trajektorię w bezpiecznej odległości od Wybrzeża, aczkolwiek pojawi się zagrożenie sztormowe.
Prognoza trajektorii - Huragan Izajasz przechodzący przez Bahamy w pobliże Florydy w USA
Nieco bliższą trajektorię wzdłuż wybrzeża Florydy wskazują obecnie model ECMWF. Z uwagi na to, że huragan od Florydy dzieli jeszcze 48 godzin, to prognoza może ulec korekcie. Należy więc śledzić kolejne aktualizacje prognoz pogody.
Prognozowane położenie huraganu Izajasz w pobliżu Florydy według ECMWF, 2 sierpnia 2020 o godzinie 14:00
Tymczasem w ostatnich tygodniach Floryda jest jednym z największych ognisk koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Więcej zakażeń w USA jest tylko w Kalifornii. Floryda zgłosiła dotychczas ponad 450 tysięcy przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 6 tysięcy osób. Jedna czwarta wszystkich przypadków na Florydzie odnotowana została w Miami. Ze względu na prognozowany możliwy huragan Isaac, amerykański stan Floryda zamknął tymczasowe centra testowe. Chodzi o punkty drive-thru i walk-up, w których pobierane są wymazy od osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Centra testowe, które mieszczą się głównie w namiotach, będą nieczynne do odwołania.
Położenie huraganu Izajasz o godzinie 10:46, 31 lipca 2020
Aktualnie średnia prędkość wiatru w huraganie Izajasz wynosi 113 km/h, a w porywach 137 km/h. Ciśnienie w centrum cyklonu tropikalnego spadło do 990 hPa.
Temperatura wody powierzchniowej na drodze przejścia huraganu Izajasz sięga obecnie 30-31 st. C! Jest więc niezbędne paliwo do jego utrzymania i rozwoju w kolejnych kilkudziesięciu godzinach.
DobraPogoda24, CIMS, NASA