| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: znowu wichury, ocieplenie, a może ochłodzenie?

Prognoza pogody na 16 dni: znowu wichury, ocieplenie, a może ochłodzenie?

Za nami kolejny tydzień, który nie przyniósł większych zmian w prognozie długoterminowej. Ponownie Polska pozostawała pod wpływem silnej cyrkulacji strefowej. W okresie nieznacznie ponad tygodnia, zmagaliśmy się z aż 3 wichurami w skali niemal całego kraju. Nie jest to sytuacja normalna, w tak krótkim czasie. Dane są zatrważające - straż pożarna w ciągu ostatnich 8 dni, interweniowała ponad 12 tysięcy razy, tylko w związku z wichurami!

W tym czasie nadal utrzymywała się dodatnia anomalia temperatury, która do 16 marca w Polsce osiągnęła +3.45 st. C. Wszystko więc wskazuje na to, że będzie to kolejny miesiąc z temperaturą powyżej normy.

Anomalia temperatury w Polsce, od 1, do 16 marca br. Mapa: meteomodel

Anomalia temperatury w Polsce marzec

Ostatnie wyraźne miesiące poniżej normy mięliśmy w ubiegłym 2018 roku, to luty i marzec, a więc dokładnie rok temu. Od tego czasu każdy kolejny przynosił dodatnią anomalie. Nasuwa się pytanie, jak długo utrzyma się ta sytuacja i który miesiąc w końcu przełamie to długotrwałe ciepło? Niewykluczone, że będzie to któryś z wiosennych miesięcy, kwiecień lub maj.

Trend na kolejne dni nie ulega radykalnej zmianie. Dziś 17.03 znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu, dlatego po przejściu ciepłego frontu na przeważającym obszarze kraju temperatura wzrośnie do 14-16 st. C., a na południu miejscami nawet do 18-19, być może lokalnie 20 st. C. (w Małopolsce). W ciągu kolejnej doby 17/18.03 przez Polskę przejdzie chłodny front z opadami (niewykluczone lokalne burze) za którym spłynie zimniejsze powietrze. Czeka nas spadek temperatury, ale po odsunięciu się frontu nastąpi stabilizacja warunków pogodowych, bowiem zaznaczy się wpływ wyżu, który przyniesie nam w sporej części kraju okres słonecznej pogody.

Pogoda prognoza na 16 dni

Ponowny nieznaczny wzrost temperatury w dzień nastąpi między około 21, a 23 marca, ale będą również w tym okresie możliwe niewielkie przymrozki w nocy, szczególnie w rejonie większych przejaśnień.

Reasumując, po ciepłej niedzieli 17.03 nastąpi spadek temperatury, ale czeka nas także kilka dni stabilniejszych warunków pogodowych po przejściu chłodnego frontu (w poniedziałek 18.03 będzie jeszcze zalegał na wschodzie i południowym-wschodzie kraju) i dostaniu się w obszar oddziaływania wyżu. Od 21 marca ponownie pojawi się kilkudniowy nieznaczny wzrost temperatury (do około 23.03), nadal miejscami mogą także wystąpić słabe przelotne opady, aczkolwiek chwil ze Słońcem również nie będzie brakować. Anomalia temperatury w ciągu najbliższego tygodnia 18-24 marca, mimo wahań, w skali całego kraju ma być dodatnia na poziomie około 1-3 st. C!

Prognozowana anomalia temperatury, między 18, a 24 marca. Prognoza: ECMWF, met.hu

Prognozowana anomalia temperatury marzec 2019

Ponadto, nie spodziewamy się znaczących opadów, gdyż w najbliższych 7 dniach, w zależności od regionu spadnie zaledwie 3-15 mm.

Prognozowana suma opadów do 24 marca br.

Mapa prognoza sumy opadów marzec 2019


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!