| |
Zagrożenie!
Pogoda. W najbliższych dniach silny prąd strumieniowy przyspieszy loty samolotów z Ameryki Północnej do Europy

Pogoda. W najbliższych dniach silny prąd strumieniowy przyspieszy loty samolotów z Ameryki Północnej do Europy

Osoby mające w najbliższych dniach zaplanowany lot samolotem z Kanady lub z USA do Europy otrzymają wsparcie od Matki Natury. Przykładem może być lot między nowojorskim portem JFK International, a londyńskim Heathrow. Zwykle lot ten trwa, od 5,5 do 6,5 h, w zależności od siły wiatru.

Najbardziej pożądanym wiatrem jest wiatr tylny, czyli wiejący w tym samym kierunku co lecący samolot. W lutym rekordowe wiatry na poziomie przelotów na trasie między Los Angeles, a Londynem spowodowały uzyskanie prędkości 1300 km/h! Była to prędkość przelotu w stosunku do Ziemi, a nie otaczającego powietrza (prawdziwa prędkość samolotu), dlatego nie było słychać przekroczenia bariery dźwięku. Wówczas sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały skrócenie lotu aż o 1,5 godziny.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w piątek 13 grudnia o godz. 02:00 (czasu polskiego)

Pogoda prąd strumieniowy loty samolotów Europa Ameryka

Prognozy prądu strumieniowego na najbliższe dni są bardzo korzystne dla lotów z Ameryki Północnej do Europy. Zwykle Jet Stream meandruje, a teraz ułoży się niemal równo z zachodu na wschód w kształcie naturalnego powietrznego mostu. Prędkość wiatru może osiągać nawet 370 km/h.

Niestety, ta sytuacja ma również drugą stronę medalu. Samoloty lecące z Europy do Ameryki Północnej, będą musiały odpowiednio dostosować lot poprzez zmianę kursu lub wysokości, aby uniknąć wpadnięcia w niekorzystny silny wiatr przeciwny do kierunku lotu.

DobraPogoda24, Netweather


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!