| |
Zagrożenie!
Po upałach silne burze i nawałnice szaleją w Europie. Polska również będzie na celowniku

Po upałach silne burze i nawałnice szaleją w Europie. Polska również będzie na celowniku

Główny strumień bardzo ciepłego powietrza, ale jeszcze stosunkowo suchego napływa obecnie nad środkową Europę, w tym do Polski, dlatego w ostatnich dniach nie notowaliśmy burz, ale sytuacja zacznie się zmieniać w kolejnych dniach. Po ustąpieniu fali upałów, bardzo silne burze pojawiły się na zachodzie, północy i wschodzie Europy. W czasie wypierania bardzo ciepłego powietrza, na strefie chłodnego frontu i lokalnych linii zbieżności wiatru uaktywniły się liczne burze, które niosły miejscami ulewy, opady gradu, porywisty wiatr i liczne wyładowania atmosferyczne. W wielu miejscach wystąpiły lokalne podtopienia i zalania.

Po upałach silne burze pojawiają się w Europie

Pogoda, po upałach silne burze w Europie, czerwiec 2021, kiedy wrócą burze do Polski

Bardzo dużo wyładowań atmosferycznych zanotowano wczoraj 17.06 w południowej Norwegii, co nie zdarza się często. System detekcji burz wykrył na terenie kraju oraz nad morzem ponad 5 tysięcy wyładowań!

Burze zanotowane w Norwegii, 17 czerwca 2021. Dane: Yr

Pogoda, silne burze w Europie, po upałach przechodzą nawałnice, czerwiec 2021

Bardzo silne burze z superkomórkami pojawiły się w innych europejskich krajach, w tym w Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, na Bałkanach oraz na Ukrainie. We wszystkich tych krajach, burze miejscami były silne.

Burze zanotowane w Europie, w ostatnich 24 godzinach. 17/18 czerwca 2021

Pogoda, burze w Europie, nawałnice po upałach, czerwiec 2021, miejscami superkomórki

Również na dziś 18.06 została wydana prognoza konwekcyjna z ostrzeżeniem 1 i 2 stopnia. Nawałnice są szczególnie prognozowane na obszarze północnej Hiszpanii i Niemiec.

Prognoza burz dla Europy i Polski, 18 czerwca 2021

Pogoda, prognoza burz dla Polski i Europy, 18 czerwca 2021

Warto obserwować rozwój sytuacji barycznej nad Europą, bo w kolejnych dniach, wraz z napływem bardziej wilgotnego i niestabilnego powietrza, również w Polsce zaczną się ponownie pojawiać burze. Miejscami mogą być silne.

Superkomórka, jaka przetoczyła się przez Belgię. 17 czerwca 2021

Skutki silnej burzy we Francji, 17 czerwca 2021

Burze i związane z nimi ulewy, spowodowały miejscami we Francji podtopienia, a nawet powódź błyskawiczną.

Skutki burzy i ulewy we Francji, w miejscowości Limoux. 17 czerwca 2021

Burze i ulewy dały się we znaki również mieszkańcom wschodniej Ukrainy. Według pomiarów tamtejszej służby meteorologicznej, miejscami w dniach 16-17 czerwca 2021, spadło od 20, do 220 mm wody! W wyniku takich opadów pojawiło się zagrożenie powodziowe.

Ulewne deszcze i burze na Ukrainie

Po chwilowym uspokojeniu, również w Polsce, od jutra 18.06 zacznie stopniowo rosnąć prawdopodobieństwo burz. W czasie weekendu, 19-20 czerwca 2021, burze pojawią się tylko lokalnie i nie będą liczne. Ich przebieg, będzie uwarunkowany zasięgiem napływu wilgotniejszego powietrza, które ma szansę przełamać aktualny niedosyt wilgoci, a tym samym uaktywnić burze. Prawdopodobieństwo burz w Polsce, tradycyjnie codziennie prognozujemy w sezonie burzowym na na specjalnej mapie burzowej. Sytuacja na korzyść burz zacznie się zmieniać w nowym tygodniu, kiedy burz ma być więcej, ponadto miejscami będą silne. O tym dowiecie się więcej w kolejnym naszym artykule.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!