| |
Zagrożenie!
Na niebie pojawiła się „płonąca chmura”. Jakie zjawisko zobaczyli mieszkańcy Wirginii?

Na niebie pojawiła się „płonąca chmura”. Jakie zjawisko zobaczyli mieszkańcy Wirginii?

Będąc na urlopie warto mieć pod ręką aparat fotograficzny, bo nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się nietuzinkowe zjawisko atmosferyczne, które warto uwiecznić. Szczególnie godne uwagi są zjawiska optyczne na które musi się nałożyć zawsze kilka czynników, aby mogły powstać. Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z 14 sierpnia 2021, gdy mieszkańcy Wirginii w USA w pobliżu miejscowości Franklin mogli zobaczyć ciekawe i zapierające dech w piersiach zjawisko „płonącej chmury”. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że to tęcza z językami płomieni. W rzeczywistości to zjawisko optyczne, które nosi nazwę łuku okołohoryzontalnego.

Płonąca chmura nad Wirginią w USA. Łuk okołohoryzontalny, 14 sierpnia 2021. Foto: Chris Harbig

Płonąca chmura w Wirginii w USA, 14 sierpnia 2021, łuk okołohoryzontalny

Łuk okołohoryzontalny jest częścią zjawiska halo. Powstaje czasie refrakcji i rozproszenia światła słonecznego na kryształkach lodu.

"Płonąca chmura" w USA w stanie Wirginia, 14 sierpnia 2021

Płonąca chmura w USA, 14 sierpnia 2021, fenomenalne zjawisko optyczne

Z tego powodu zjawisko to występuje na wysokich chmurach pierzastych Cirrus. Cechą charakterystyczną jest odcień koloru czerwonego na górze.

Zabłysło niebo, płomienie na niebie, łuk okołohoryzontalny, zdjęcia 14 sierpnia 2021

Rejon wystąpienia zjawiska z widocznym zachmurzeniem na zdjęciu satelitarnym NASA. 14 sierpnia 2021

Płonąca tęcza i chmura, zjaqwisko optyczne, łuk łuk okołohoryzontalny, zdjęcia, sierpień 2021

Zdjęcia zjawiska zrobili: Chris Harbig i Christa Harbig. Na zdjęciach widzimy paletę barw, które wyłoniły się na cienkich chmurach górnego poziomu na wysokości ponad 6 km.

Tego typu zjawisko może wystąpić, gdy w atmosferze występują poziomo kryształki lodu. Ponadto słońce nie może się znajdować poniżej 58 stopni nad horyzontem.

W USA zjawisko to często jest nazywane Fire Rainbows

W Polsce przy odrobinie szczęścia, takie zjawisko możemy zobaczyć, zwłaszcza między majem i sierpniem. Co ciekawe, łuk okołohoryzontalny z powodu kąta padania promieni słonecznych, nie powstaje na szerokościach geograficznych powyżej 55 stopni, czyli nie będzie widoczny powyżej Obwodu Kaliningradzkiego. Przy tej okazji warto przypomnieć inne ciekawe zjawisko optyczne, jakie wystąpiło nad Pirenejami, gdy pojawiło się apokaliptyczne niebo.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!