| |
Zagrożenie!
Ochłodzenie uderzy w Europie. Spadnie śnieg i będzie mróz. W Polsce częste przymrozki

Ochłodzenie uderzy w Europie. Spadnie śnieg i będzie mróz. W Polsce częste przymrozki

Pogoda w Polsce w październiku, Europie i generalnie na całym świecie coraz częściej popada w skrajności. Jeszcze wczoraj cieszyliśmy się babim latem z temperaturą 26 stopni C., a już dziś front atmosferyczny niesie opady deszczu. W kolejnych dniach w środkowej, zachodniej i częściowo południowej Europie zacznie się pogłębiać ochłodzenie. Wrócą miejscami przymrozki, a w rejonach podgórskich i górskich pojawi się mróz i spadnie śnieg. Zimno zapowiada się szczególnie okres między 9-17 października.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres 9-14 października 2021

Październikowe ochłodzenie w Europie, będzie śnieg i mróz, częste przymrozki w Polsce

Zimne powietrze napłynie ze wschodu

Niebawem ponownie umocni się wyż rosyjski, który zbliżając się do Polski wraz z górnym niżem skieruje do Europy zimne powietrze. Ochłodzenie dotrze nie tylko do środkowej Europy, ale wyraźnie chłodniej będzie również na zachodzie i częściowo na południu kontynentu. Sezon grzewczy rozpocznie się miejscami na Bałkanach.

Prognozowane średnie ciśnienie w Europie za okres 6-16 października 2021

Czy w październku 2021 spadnie śnieg i będzie mróz w Poslce, prognoza ciśnienia w Europie

Miejscami mróz, śnieg i przymrozki w Europie

Ochłodzenie najbardziej będzie odczuwalne w kotlinach górskich, w tym w Karpatach, Alpach i Górach Dynarskich. Temperatura miejscami w nocy w czasie rozpogodzeń może spaść nawet do -10/-5 st. C. Z upływem drugiej dekady października po odsunięciu się wyżu i dotarciu z północy stref opadów, mogą ponownie pojawić się kolejne opady śniegu. Zima atakowała dziś na północy Włoch w Alpach na przełęczy Passo Dello Stelvio.

Atak zimy we włoskich Alpach, 6 października 2021

Prognozowany obszar w Europie na którym może być notowana pokrywa śnieżna do 15 października 2021

Gdzie będą opady śniegu w październiku 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie do 15 października 2021Znacznie większe ryzyko w omawianym terminie obejmuje występowanie przymrozków.

Październikowe ochłodzenie w Polsce

W Polsce o temperaturach osiągających lub przekraczających 20 stopni możemy na razie zapomnieć. W następnych dniach, będziemy nadal notować stopniowy spadek temperatury, ale szczyt ochłodzenia ma przypaść na okres około 9-17 października. W tym okresie zrobi się naprawdę zimno, bo temperatura maksymalna w dzień, w zależności od regionu, będzie się najczęściej wahać w poszczególnych dniach na poziomie około 7-13 st. C. W nocy temperatura będzie spadać do kilku stopni, a miejscami będą występować przymrozki. Najbliższe lokalne przymrozki będą możliwe już w piątek nad ranem.

Prognozowana temperatura w Polsce na wysokości 2m, 8 października 2021 nad ranem

Październikowe przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 8 października 2021

W kolejnych dniach w czasie październikowego ochłodzenia, temperatura przy gruncie miejscami może spaść do -5/-1 st. C., zwłaszcza na wschodzie i południu. Prognoza pogody wskazuje, że temperatura ujemna, będzie także możliwa lokalnie na standardowej wysokości 2m.

Prognozowana temperatura na północnym wschodzie Polski, 8 października 2021 nad ranem

Przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 8 października 2021

Największe spadki są prognozowane w dolinach w tzw. mrozowiskach, gdzie mamy zastoiska chłodu, szczególnie na wschodzie i południu Polski. Ponowny wzrost temperatury czeka nas prawdopodobnie w okolicach 3 dekady października.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury za okres 17-22 października 2021

Pogoda w październiku w Polsce, kiedy będą przymrozki, czy wrócą cieplejsze dni

Sygnalizuje to aktualnie najnowsza prognoza anomalii temperatury. Sytuację monitorujemy i będziemy informować w prognozach na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Oby się nie sprawdziło. Nie cierpię zimna i tego porannego skrobania szyb w samochodach.

06 październik 2021 - 19:10
Odpowiedz