| |
Zagrożenie!
Listopad 2020 przynosi niewiele opadów w Polsce. Czy ostatni tydzień nadrobi normę?

Listopad 2020 przynosi niewiele opadów w Polsce. Czy ostatni tydzień nadrobi normę?

Listopad 2020 w Polsce do tej pory charakteryzuje się skrajną, niewielką sumą opadów. Miejscami mamy regiony, gdzie praktycznie do 22 listopada nie padało. Tak jest lokalnie m.in. na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej oraz w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. W innych regionach Polski popadało, ale bardzo słabo, przeważnie do 10 mm, poza lokalnymi wyjątkami.

Listopad 2020 przynosi niewiele opadów w Polsce. Suma opadów do 22 listopada 2020. IMGW/RainGRS, wizualizacja metemodel

Listopad 2020 suma opadów w Polsce, prognoza opadów

Inną cechą charakterystyczną tegorocznego listopada do początku 3 dekady miesiąca jest dodatnia anomalia temperatury. Średnia temperatura do 22 listopada przekracza o 3 st. C. normę klimatyczną. Mówimy więc o bardzo ciepłym miesiącu, aczkolwiek ostatnie dni listopada, zwłaszcza po 27 listopada nieznacznie zredukują tę anomalie, bo powrócą na przeważającym obszarze kraju przymrozki. Średnia temperatura dobowa będzie wówczas oscylować w pobliżu lub nieznacznie poniżej normy.

Listopad 2020 w Polsce. Anomalia temperatury do 22 listopada 2020. Dane: IMGW, wizualizacja meteomodel

Listopad 2020 w Polsce, anomalia temperatury, prognoza opadów i temperatury do końca listopada

Nasuwa się pytanie, czy ostatni tydzień listopada przyniesie więcej opadów? Niestety, nic na to nie wskazuje. Dopiero pod koniec miesiąca, około 28-30 listopada trochę więcej opadów może się pojawić na wschodzie i południowym wschodzie Polski, jest to jednak jeszcze odległy termin, a to oznacza, że trajektoria opadów może się zmienić.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 1 grudnia 2020. Model ECMWF

Pogoda, prognoza sumy opadów w Polsce do 1 grudnia 2020

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 1 grudnia 2020. Model GFS

Pogoda suma opadów w listopadzie 2020 w Polsce, prognoza opadów do 1 grudnia 2020

Model GFS, nie widzi obecnie takich opadów w tej części kraju, jak model ECMWF. Nawet, jeśli ta suma opadów by się sprawdziła, to co najwyżej w tej części kraju suma opadów za cały listopad zbliżyłaby się do normy, która np. w przypadku Rzeszowa wynosi 37,1 mm.

Prognoza prawdopodobieństwa opadów i temperatury na południowym wschodzie Polski, od 23 listopada 2020, do 9 grudnia 2020

Prognoza opadów i temperatury w Polsce do 9 grudnia 2020

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!