| |
Zagrożenie!
Pogoda. Do Polski zbliża się ulewny deszcz z burzami i ochłodzeniem. Gdzie spadnie najwięcej deszczu do końca września 2020

Pogoda. Do Polski zbliża się ulewny deszcz z burzami i ochłodzeniem. Gdzie spadnie najwięcej deszczu do końca września 2020

Wszystko co dobre nie trwa wiecznie. Przed nami znacząca zmiana warunków pogodowych. Po wielu dniach pięknej i ciepłej wrześniowej pogody nastąpi przebudowa pola barycznego nad Europą. Wyż, który do tej pory zapewniał stabilne warunki atmosferyczne odsunie się na wschód, a w jego miejsce nad Polskę dotrą ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi. Przyniosą one długo oczekiwane opady deszczu i miejscami burze, a także chwilami silniejsze porywy wiatru. Już dziś 24.09 miejscami przelotnie popada i zagrzmi, ale będzie to jedynie preludium do większych zmian czekających nas w kolejnych dniach września 2020.

W piątek 25 września Polska dostanie się w obszar obniżonego ciśnienia związanego z 3 ośrodkami niżowymi połączonymi strefą frontową. Na pogodę w naszym kraju wpłynie bezpośrednio niż Wicca z centrum w pobliżu pogranicza z Niemcami. Początkowo front z opadami deszczu będzie zalegał nad woj. zachodnimi, od Pomorza Zachodniego przez Ziemie Lubuską po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. W ciągu dnia do wieczora przesunie się nad całe Wybrzeże, Wielkopolskę po Górny Śląsk oraz miejscami Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską i Łódzką oraz lokalnie Podkarpacie.

Pogoda piątek 25 września 2020, prognozowany układ baryczny w Polsce i Europie o godzinie 14:00

Pogoda piątek 25 września 2020, prognoza pogody dla Polski

Gdzieniegdzie mogą się również zdarzyć burze. Kolejna większa strefa opadów zacznie się z południa nasuwać nad Polskę w nocy 25/26 września. Do sobotniego 26.09 poranka przede wszystkim rozpada się od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę po Górny Śląsk i Małopolskę.

Pogoda piątek 25 września 2020, prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz do godziny 14:00

Pogoda piątek 25 września 2020, prognoza opadów deszczu w Polsce

Pogoda piątek 25 września 2020, prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz do godziny 20:00

Pogoda piątek 25 września 2020, prognoza pogody opadów i burz w Polsce

W sobotę 26 września 2020 w ciągu opady przesuną się w głąb kraju. Rozpada się od Wybrzeża, szczególnie Pomorza Zachodniego przez centrum po dzielnice południowe i miejscami południowo wschodnie, a miejscami mogą się zdarzyć również burze.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 1 października 2020. Model GFS

Pogoda ulewy burze w Polsce, prognoza opadów deszczu do końca września 2020

Z kolei w niedzielę 27 września 2020, a w zasadzie w nocy z soboty na niedzielę 26/27 września spodziewamy się kolejnej strefy z obfitymi opadami deszczu i lokalnie burzami. Do niedzielnego 27.09 obejmie ona wszystkie dzielnice południowe, aż po część Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. W niedzielę w ciągu dnia opady na południowym wschodzie zaczną zanikać, najdłużej o umiarkowanym i dość intensywnym natężeniu utrzymają się na zachodzie i południowym zachodzie Polski.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 1 października 2020. Model ECMWF

Pogoda, prognoza sumy opadów deszczu i burz w Polsce 24-25-26-27 września 2020

Wraz z pojawieniem się ośrodków niżowych i opadów, do kraju zacznie napływać znacznie chłodniejsza masa powietrza. W Polsce czeka nas ochłodzenie, które obejmie cały kraj 28 września. Od tego dnia temperatura nigdzie nie przekroczy 20 st. C. Wcześniej ochłodzi się szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju, a wyższe temperatury oscylujące w pobliżu lub nieznacznie powyżej 20 st. C. utrzymają się jeszcze miejscami na wschodzie i północy Polski.

Wstępnie prognozowane położenie niżu i zasięgu opadów w niedzielę 27 września 2020 do godziny 14:00 

Pogoda niedziela 27 września 2020, prognoza opadów deszczu i burz w Polsce

Trajektoria ośrodków niżowych do końca tygodnia może jeszcze ulec korekcie, dlatego możliwe są zmiany w prognozie sumy opadów dla poszczególnych regionów oraz porze wystąpienia opadów. Zalecamy śledzenie bieżących prognoz i danych radarowych.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!