
Pogoda. Ulewy, silny wiatr i lokalne burze. Do poniedziałku 24 lutego miejscami w Polsce spadnie miesięczna norma opadów
Cyrkulacja strefowa z silnymi porywami wiatru, systemy frontów z ulewnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i miejscami burze z krupą śnieżną i drobnym gradem, to przyniesie pogoda w najbliższych dniach, od 21, do 24 lutego.
Sporo opadów czeka nas szczególnie w niedzielę 23 lutego oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego, zwłaszcza w dzielnicach południowych i zachodnich Polski.
Prognozowana suma opadów, do poniedziałkowego 24 lutego południa. ECMWF
Już dziś 21 lutego przez Polskę z zachodu na wschód przemieszcza się front okluzji niosący na swej drodze opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem, na południu w rejonach podgórskich przechodzące w śnieg.
Prognozowana suma opadów do poniedziałkowego 24 lutego południa. ICON
To będzie dopiero preludium do czekających nas opadów w kolejnych kilkudziesięciu godzinach. W sobotę 22 lutego popada deszcz miejscami w województwach północnych i tylko lokalnie w innych regionach kraju. Ponadto nasili się wiatr, szczególnie na Wybrzeżu, miejscami w porywach powyżej 70-80 km/h.
Główna strefa opadów czeka nas w niedzielę 23 lutego. Wtedy nad Polską znajdzie się strefa frontowa, która w ciągu dnia okresowo zatrzyma się nad południowymi i zachodnimi dzielnicami kraju.
Prognozowany układ baryczny w niedzielę 23 lutego, godzina 13:00
Do poniedziałku 24 lutego uaktywnią się opady ciągłe deszczu, które najdłużej utrzymają się nad Podkarpaciem. Miejscami przejściowo spodziewane są również opady deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu.
Prognozowany układ baryczny w nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego o godz. 01:00
Aktualnie występują rozbieżności pod względem niedzielnej trajektorii ośrodka niżowego. Według GFS niż znajdzie się nad Polską, generując nie tylko opady, ale również wichurę z bardzo silnymi porywami wiatru na południu, miejscami w porywach powyżej 100 km/h.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru do poniedziałku 24 lutego. GFS
Zupełnie inaczej trajektorię niżu przewiduje obecnie model ECMWF oraz ICON. Według nich strefa frontowa i centrum niżu, będą bardziej przesunięte na południe. Dzięki temu unikniemy silnej wichury.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru do poniedziałku 24 lutego 2020. ECMWF
Prognozy oczywiście śledzimy. Obecnie przewidujemy, że bliższa prawdy jest wersja europejskiego modelu ECMWF.
DobraPogoda24, Mapy wiatru Windy