| |
Zagrożenie!
Do poniedziałku 06.05 spadnie miejscami połowa majowej normy opadów?

Do poniedziałku 06.05 spadnie miejscami połowa majowej normy opadów?

Przed nami kulminacja opadów w czasie trwania długiego majowego weekendu. Dziś 04.05 w ciągu dnia popada przede wszystkim na obszarze, od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, woj. kujawsko-pomorskie po miejscami warmińsko-mazurskie i pomorskie, gdzie spodziewamy się opadów deszczu, miejscami okresowo również deszczu ze śniegiem. Ponadto w drugiej połowie dnia może gdzieniegdzie popadać na południu i południowym-wschodzie kraju.

Główna strefa opadów czeka nas w niedzielę 05.05. Już w drugiej połowie nocy z soboty na niedzielę 04/05.05 znad Słowacji zaczną wkraczać umiarkowane i chwilami intensywne opady deszczu (w Tatrach nadal śniegu) nad Małopolskę, Podkarpacie i południową część Górnego Śląska. W ciągu dnia opady będą się przemieszczać z południa na północny-wschód, obejmując również Lubelszczyznę i Ziemie Świętokrzyską ze stopniowym przesunięciem całej strefy nad wschód w kierunku zachodniej Ukrainy i Białorusi.

Prognozowane położenie strefy opadów w niedzielę 05.05 o godz. 14:00, według ICM UM

Prognoza opady maj

Opady najpóźniej opuszczą Podkarpacie, bo dopiero w poniedziałek 06.05. W tym dniu w tym regionie pod koniec strefy opadów w chwili napłynięcia jeszcze zimniejszej masy powietrza, nie można miejscami wykluczyć również opadów deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu.

Prognozowana suma opadów do poniedziałku 06.05, według modelu GFS

Prognoza suma opadów maj

Aktualne wyliczenia przewidują największą sumę opadów w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na południu Górnego Śląska i miejscami na Lubelszczyźnie.

Prognozowana suma opadów do poniedziałku 06.05, według modelu ECMWF

Prognoza suma opadów maj 2019

Nadal występuje rozbieżność w prognozie dla poszczególnych powiatów, ale na ogół miejscami do poniedziałku może spaść 15-40 mm, miejscami więcej, szczególnie w rejonach podgórskich. Jeśli prognoza sumy opadów nie ulegnie diametralnej zmianie, to gdzieniegdzie w tym czasie spadnie co najmniej połowa majowej normy opadów (w Rzeszowie norma wynosi 81,4 mm).

Zachęcamy do śledzenia bieżących danych radowych. Wówczas, będzie wiedzieć w których regionach pada oraz w którym kierunku przemieszczają się opady. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!