| |
Zagrożenie!
Ocieplenie w październiku wróci do Polski. Wiemy, kiedy temperatura przekroczy 20 stopni

Ocieplenie w październiku wróci do Polski. Wiemy, kiedy temperatura przekroczy 20 stopni

Zostały wydane najnowsze aktualizacje prognoz długoterminowych obejmujące kolejne tygodnie do końca października 2021. Czy czeka nas dalsze ochłodzenie i pierwszy śnieg na nizinach z powiewem zimy, a może wrócą wyższe temperatury i ustąpią przymrozki? Pogoda długoterminowa dla Polski napawa optymizmem miłośników umiarkowanych i wyższych temperatur, a rozczaruje zwolenników pojawienia się zimy. Od wielu dni zapowiadamy, że napływ cieplejszego powietrza jest spodziewany w Polsce w okolicach 3 dekady października i wygląda na to, że ta prognoza pogody się sprawdzi. Jest szansa, że temperatura miejscami jeszcze osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Pierwsze prognozy na 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych zapowiadają temperaturę powyżej normy.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 20 października 2021

Pogoda długoterminowa, kiedy w październiku 2021 będzie cieplej. Czy spadnie śnieg w Polsce

Pod koniec drugiej dekady października temperatury zaczną rosnąć

Ochłodzenie ze zmienną pogodą utrzyma się w Polsce do około 18 października. W tym czasie na termometrach zanotujemy najczęściej temperatury maksymalne w przedziale do 8-15 st. C. Przymrozki o ile się zdarzą to tylko lokalnie, zwłaszcza w rejonach podgórskich. W czasie tego ochłodzenia spodziewane są również opady deszczu ze śniegiem i śniegu w rejonach podgórskich, jak choćby szczególnie w środę 13 października na Podhalu. Zmiana nastąpi w okolicach przełomu 1 i 2 dekady października.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury za okres 18-24 października 2021

Pogoda długoterminowa dla Polski, czy wrócą wyższe temperatury w październiku 2021, czy spadnie śnieg

Wzrost temperatury potwierdza nie tylko europejska prognoza ECMWF, ale również amerykańska prognoza sezonowa. Spójność prognoz wskazuje na znaczne prawdopodobieństwo sprawdzenia trendu.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury za okres 25 października - 1 listopada 2021

Pogoda długoterminowa, czy w październiku 2021 spadnie śnieg w Polsce, czy wrócą wyższe temperatury

Ciepła 3 dekada października 2021 w Polsce

Po ciepłym początku października i późniejszym chłodniejszym okresie z przymrozkami od przełomu 1 i 2 dekady miesiąca, czeka nas powrót wyższych temperatur i dodatniej anomalii, szczególnie w ostatniej dekadzie października. Wstępne prognozy wskazują, że temperatura maksymalna, będzie mogła miejscami osiągnąć lub przekroczyć 20 st. C., szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie Polski.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 października 2021

Pogoda w Polsce. Kiedy będzie cieplej w październiku, prognoza temperatury 20 października 2021

Wygląda więc na to, że pierwszego powiewu zimy na nizinach w październiku nadal nie będzie, aczkolwiek przypominamy, że śnieg w najbliższych dniach spadnie w górach, zwłaszcza w Tatrach. Ponownie jednak, nie będzie to jeszcze trwały śnieg. Pogoda w Polsce w omawianym okresie nadal będzie zmienna. Spodziewamy się zarówno dni z przelotnymi, niezbyt intensywnymi opadami deszczu, w górach śniegu, jak również będą możliwe większe przejaśnienia i rozpogodzenia, czyli dłuższe okresy ze słońcem, w zależności od regionu.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 21 października 2021

Pogoda w Polsce w październiku 2021, czy spadnie śnieg, czy będą wyższe temperatury

W 3 dekadzie października będą dni wyraźnie cieplejsze na poziomie około 14-23 st. C., choć przejściowo może się również zdarzyć nieliczny chłodniejszy dzień. Prawdodpobnie dodatnia anomalia temperatury i ocieplenie przeciągnie się na początek listopada. Trend pogody długoterminowej możecie śledzić na codziennie aktualizowanej prognozie ze średnią z wielu wiązek. Mamy nadzieję, że jeszcze nacieszymy się bardziej pogodnymi i cieplejszymi dniami w październiku, a pierwszy atak zimy na nizinach przyjdzie w bardziej stosownym okresie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
nie

Mrzonki. Na początku października w moich stronach miało się ocieplić do >20 stopni na 5 dni, skończyło się na 18 stopniach przez 2 dni :/

12 październik 2021 - 15:33
Odpowiedz