| |
Zagrożenie!
Ochłodzenie dotarło do Polski. Na upał w sierpniu dłużej poczekamy. Kiedy wróci fala upałów?

Ochłodzenie dotarło do Polski. Na upał w sierpniu dłużej poczekamy. Kiedy wróci fala upałów?

Po wielu tygodniach gorącego i chwilami upalnego lata, w zasadzie utrzymującego się od czerwca, do Polski na początku sierpnia 2021 dotarło zapowiadane ochłodzenie, które pozostanie z nami nieco dłużej. Pytacie, jak długo potrwa ochłodzeniekiedy wróci upał do Polski, czy będzie fala upałów w sierpniu? Po przejściu chłodnego frontu zostało skierowane do środkowej Europy świeże i chłodne powietrze polarne - morskie. 

Miłośnicy gorącego i upalnego lata, którzy właśnie teraz rozpoczynają urlop, będą zawiedzeni, bo na trwalszy powrót zdecydowanie cieplejszego i upalnego lata, będziemy musieli cierpliwie czekać. Zgodnie z pogodą długoterminową, co najmniej pierwsza dekada sierpnia zapowiada się z umiarkowanymi temperaturami w Polsce, najczęściej w pobliżu 19-26 st. C., aczkolwiek zdarzą się miejscami pojedyncze dni cieplejsze. Pewnej fali upałów jednak na razie nie widać, ale pojawiają się pierwsze symptomy. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

Letnie ochłodzenie w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres 2-8 sierpnia 2021. Dane: ECMWF / wizualizacja OMS

Ochłodzenie w Polsce, kiedy wróci upał, czy będzie fala upałów w sierpniu 2021, prognoza temperatury do 9 sierpnia

Temperatura w Polsce, w okresie od 2, do 8 sierpnia 2021, będzie średnio o 1-3 st. C. niższa od normy wieloletniej. W tym czasie suma opadów ma być w normie lub miejscami nieznacznie powyżej.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, do 8 sierpnia 2021

Czy będzie fala upałów w sierpniu 2021 w Polsce, kiedy wróci upał, jak długo potrwa ochłodzenie, prognoza opadów do 9 sierpnia 2021

Krótko mówiąc, warunki atmosferyczne będą przeważnie rozczarowywać miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą, w górach, czy nad polskim morzem, bo będzie chłodniej niż przewiduje norma wieloletnia dla tego okresu roku, ponadto miejscami przelotnie popada i zagrzmi, choć chwile ze słońcem również będą możliwe. Jednym z cieplejszych dni w tym tygodniu, będzie 7 sierpnia, gdy na termometrach zanotujemy maksymalnie na ogół, od 24, do 28 st. C. Chłodniej, będzie nad morzem. 

Pogoda, kiedy cieplej w sierpniu 2021, prognoza temperatury 7 sierpnia 2021

Cieplej zapowiada się druga dekada sierpnia, gdy temperatura wstępnie ma oscylować w pobliżu normy, ale przypuszczamy, że będzie jednak przekraczać normę klimatyczną, bo powinno wrócić zdecydowanie bardziej pogodne i częściej gorące lato z szansą na upał.

Cieplej zapowiada się druga dekada sierpnia. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 9-15 sierpnia 2021

Pogoda, kiedy wróci upał w sierpniu 2021 do Polski, czy będzie fala upałów, prognoza temperatury do 15 sierpnia 2021

Suma opadów w tym czasie w Polsce, ma być na ogół w normie lub miejscami nieco poniżej.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres od 9, do 15 sierpnia 2021

Prognoza opadów i temperatury w Polsce i Europie, od 2, do 15 sierpnia 2021

Pojawiają się wstępne prognozy zapowiadające możliwy powrót upałów do Polski, z szansą nawet na kolejną w tym roku falę upałów w czasie 2 dekady sierpnia. Jest na to spora szansa, aczkolwiek termin wystąpienia, jego czas trwania, będzie jeszcze się zmieniać. Nie zmienia to faktu, że w sierpniu z pewnością zobaczymy w Polsce jeszcze temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C. 

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 15 sierpnia 2021

Pogoda, kiedy upał w sierpniu 2021 wróci do Polski, jak długo potrwa ochłodzenie

Możliwy upał w 2 dekadzie sierpnia. Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 16 sierpnia 2021

Pogoda, do kiedy potrwa ochłodzenie, czy wróci upał i będzie fala upałów w Polsce, w sierpniu 2021

Na powrót fali upałów dłużej poczekamy. Prognozowana temperatura w Polsce, od 2, do 10 sierpnia 2021

Podsumowując, w tym tygodniu czekają nas przeważnie umiarkowane temperatury, miejscami w rejonach podgórskich i nad morzem nawet niskie, jak na lato. Będą również możliwe nieliczne cieplejsze i wręcz gorące dni, jak np. 7 sierpnia, gdy temperatura na znacznym obszarze kraju wzrośnie do 24-28 st. C. Zdecydowanie cieplej zapowiadają się również dni w okolicach 8-10 sierpnia, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski. Sytuacja zacznie się zmieniać w kierunku ustabilizowania ocieplenia w czasie drugiej dekady sierpnia, gdy upał znowu będzie coraz częściej możliwy, aczkolwiek nadal przez całą pierwszą połowę miesiąca, co jaki czas miejscami będą możliwe opady i burze. Już jutro 03.08, będziemy dysponować najnowszym wydaniem prognozy sezonowej ECMWF na kolejne tygodnie sierpnia, dlatego możecie oczekiwać najnowszej prognozy długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!