| |
Zagrożenie!
Obłoki srebrzyste - chmury mezosferyczne NLC są już widoczne z terytorium Polski

Obłoki srebrzyste - chmury mezosferyczne NLC są już widoczne z terytorium Polski

Wraz z początkiem czerwca rozpoczyna się sezon na obserwację obłoków srebrzystych - nazywanych chmurami mezosferycznymi NLC (noctilucent clouds). Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury widoczne z powierzchni Ziemi. Występują na półkuli północnej, głównie pomiędzy 50° i 70° szerokości geograficznej, zwłaszcza między czerwcem a sierpniem. Czasami obłoki srebrzyste schodzą znacznie niżej i bywają widoczne nawet na szerokości 34°!

Obłoki srebrzyste dostrzeżemy przy dobrej pogodzie, gdy Słońce będzie się znajdować kilka lub kilkanaście stopni poniżej horyzontu, szczególnie 1-4h po jego zachodzie bądź przed wschodem. Mimo, że nasza gwiazda znajduje się wtedy za horyzontem, to obłoki srebrzyste będą tak wysoko, że promienie słoneczne zdołają je oświetlić do tego stopnia, że błyszczą mimo panującego zmierzchu. Nie można tych chmur pomylić wtedy z wysokim zachmurzeniem pierzastym.

Obłoki srebrzyste widoczne z terytorium północnej Polski. Noc 4/5 czerwca 2020. Foto: Info Meteo - Elbląg

Obłoki srebrzyste chmury mezosferyczne NLC sezon obserwacji 2020 z Polski

Proces powstawania obłoków srebrzystych do dziś naukowcom nie udało się jednoznacznie wyjaśnić. Wskazuje się na pozostałości po spalonych meteorach, popiołach wulkanicznych lub gazach z silników rakiet transportujących w przestrzeń kosmiczną m.in. kosmonautów i satelity. Występują one w mezosferze na wysokości około 75-85 km nad powierzchnią Ziemi.

W zeszłym 2019 roku, 14 czerwca obłoki srebrzyste zaobserwowano w mieście Joshua Tree, znajdującym się na prawie tej samej szerokości geograficznej co Los Angeles. Jest to rekord niskiej szerokości geograficznej na której były widoczne chmury NLC.

Obłoki srebrzyste na rekordowo niskiej szerokości geograficznej. Foto: Don Davis

Rekordowe obłoki srebrzyste sezon obserwacji w Polsce chmury mezosferyczne NLC najwyższe chmury na Ziemi

-„Były słabe, ale wyraźne. Sfotografowałem je z łatwością przy użyciu 4-sekundowej ekspozycji przy ISO 400”- powiedział autor zdjęcia Don Davis na łamach SpaceWeather. Obserwacja Davisa na +34,1° wyznaczyła nowy rekord obserwacji NLC na niskiej szerokości geograficznej.

Obłoki srebrzyste widoczne z Polski

Sezon obłoków srebrzystych jest przeważnie wyjątkowy w przypadku występowania niskiej aktywności słonecznej, tak jak w zeszłym roku. W tym roku aktywność słoneczna również jest niska, dlatego można liczyć na spore prawdopodobieństwo pojawienia się chmur NLC.

Aktywność słoneczną charakteryzuje liczba plam słonecznych. Nadal pozostaje na niskim poziomie, ale z tendencją wzrostową w drugiej połowie bieżącego i kolejnego roku. Dane: SILSO

Obłoki srebrzyste chmury NLC aktywność słoneczna obserwacje w Polsce

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!