| |
Zagrożenie!
Pogoda. Groźna Julia zbliża się do Polski. Wichura może zrywać dachy i łamać drzewa. Niepokojąca prognoza pogody 23/24 lutego 2020

Pogoda. Groźna Julia zbliża się do Polski. Wichura może zrywać dachy i łamać drzewa. Niepokojąca prognoza pogody 23/24 lutego 2020

Najnowsza prognoza pogody dotycząca przejścia niżu Julia w Polsce nie pozostawia wątpliwości. Przed nami groźna wichura, która miejscami może zrywać dachy i łamać drzewa. Silny wiatr przyniesie niż wtórny Julia, który dziś 23 lutego 2020 późnym popołudniem znad Niemiec wkroczy nad zachodnią Polskę.

Julia w kolejnych godzinach zacznie się pogłębiać i przesuwać znad Ziemi Lubuskiej przez centralną Polskę po Lubelszczyznę, a następnie znajdzie się nad północno zachodnią Ukrainą.

Prognozowane położenie niżu Julia o godzinie 01:00, w poniedziałek 24 lutego 2020. UM ICM

Pogoda niż wichura Julia prognoza pogody dla Polski niszczący wiatr niedzielny wieczór noc na poniedziałek 23 24 lutego

W tym czasie szybko wzrośnie gradient baryczny odpowiedzialny za wzrost prędkości wiatru. Prognozy wskazują, że najmocniej powieje na południe i południowy zachód od centrum mezoskalowego układu niżowego.

Wichura w niedzielny wieczór najpierw uderzy na Dolnym Śląsku oraz w południowych dzielnicach Ziemi Lubuskiej, a w ciągu nocy z niedzieli na poniedziałek 23/24 lutego, będzie się stopniowo przesuwać przez dzielnice południowe Polski dalej w kierunku Opolszczyzny, Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia, po południowe dzielnice Lubelszczyzny i województwo świętokrzyskie. Na tym obszarze porywy wiatru w wyniku różnicy ciśnienia i obecności osi prądu strumieniowego osiągną 80-100 km/h (w wysokich górach 140-180 km/h).

Prognozowane porywy wiatru (km/h) bez udziału zjawisk konwekcyjnych. Model ECMWF/ Windy

Pogoda wichura Julia południowa Polska prognoza porywów wiatru 24 lutego 2020

Na naszą uwagę zasługuje również potencjalne ryzyko powstania burzowej linii szkwałowej. W przypadku sprawdzenia się takiego scenariusza, w rejonie ich przejścia porywy wiatru mogły osiągnąć lokalnie 110-130 km/h! Będzie to bezpośrednie zagrożenia dla mienia i życia ludzkiego.

Prognozowane porywy wiatru w m/s (aby uzyskać km/h trzeba pomnożyć przez 3,6), do godziny 01:00, 24 lutego 2020. UM ICM

Pogoda wichura Julia niż w Polsce prognoza wiatr 23 i 24 lutego

Warto zatem śledzić dane radarowe. Apelujemy o zabezpieczenie przedmiotów, które z balkonów i tarasów mogłyby zostać zabrane. Unikajmy parkowania samochodów pod drzewami oraz podróżowania w czasie wichury, bo walące się na drogi drzewa i gałęzie mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Należy się również liczyć z wystąpieniem przerwy w dostawie energii elektrycznej.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!