| |
Zagrożenie!
Pogoda. Deszczowy i wietrzny niż Gisela zmusił strażaków w Polsce do ponad 2 tysięcy interwencji

Pogoda. Deszczowy i wietrzny niż Gisela zmusił strażaków w Polsce do ponad 2 tysięcy interwencji

Ulewne i intensywne opady deszczu w Polsce, a także silną wichurę w ostatnich kilkudziesięciu godzinach przyniósł zapowiadany niż Gisela o rodowodzie genueńskim. To bardzo niebezpieczne ośrodki niżowe, bo w minionych latach były często odpowiedzialne za powstanie zagrożenia powodziowego, a w zimie również za spore opady śniegu. Dziś 14 października 2020 centrum niżu Gisela znajduje się w rejonie pogranicza Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Pogoda, prognozowane położenie niżu Gisela w Polsce, 14 października 2020 o godzinie 14:00. Model ICM UM

Ulewy, wichura w Polsce, niż Gisela, pogoda 14 października 2020

Na naszą uwagę zasługuje nasilenie się gradientu poziomego ciśnienia odpowiedzialnego za powstanie silnego wiatru. Jego porywy, zwłaszcza w północnej i zachodniej Polsce osiągają 60-90 km/h, a miejscami nad morzem nawet powyżej 100 km/h!

Wichura niż Gesela w Polsce. Zanotowane porywy wiatru do godziny 12:00, 14 października 2020

Niż Gisela, wichura w Polsce, zanotowane porywy wiatru, pogoda 14 października 2020

Miniona doba 13/14.10 była bardzo pracowita dla strażaków. Do środowego 14.10 poranka interweniowali ponad 2 tysiące razy w związku z opadami deszczu i silnym wiatrem. Najwięcej pracy strażacy mieli na Śląsku, w Małopolsce oraz na Mazowszu, a w nocy na północy kraju, w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz w wielkopolskim. Na szczęście nie odnotowano osób poszkodowanych. Strażacy głównie wypompowywali wodę z zalanych posesji i podtopionych piwnic, usuwali wiatrołomy, udrażniali przepusty oraz całe szlaki komunikacyjne.

Również dziś 14.10 strażacy będą zmuszeni do wielu interwencji, bo silny wiatr, zwłaszcza na zachodzie i północnym zachodzie wraz z opadami deszczu będzie powodował zagrożenie.

Pogoda, niż Gisela. Prognozowany układ baryczny w Polsce i Europie o godzinie 14:00, 15 października 2020

Pogoda niż Gisela, ulewy, deszcz, silny wiatr, wichura w Polsce, 14 października 2020

Jutro 15 października niż Gisela zdecydowanie osłabnie i znajdzie się nad Rosją. Wiatr zdecydowanie osłabnie (silny nadal chwilami nad morzem oraz wysoko w górach), ale miejscami nadal mogą się zdarzyć słabe opady deszczu o charakterze przelotnym.

DobraPogoda24, PSP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!