| Szukaj |
Zagrożenie!

Burze siejące zniszczenia przejdą przez Polskę. Możliwe niebezpieczne nawałnice. Wiemy, kiedy uderzy MCS

Sytuacja baryczna nad Polską nadal będzie sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych burz, mogących powodować zniszczenia w czasie ulew, gradobić, a także porywistego wiatru. W skrajnym przypadku nie możemy również wykluczyć powstania lokalnej trąby powietrznej. Kolejny silny epizod burzowy czeka nas w środę 14 lipca, szczególnie z upływem popołudnia lub wieczorem oraz w nocy na czwartek 14/15.07. Wówczas znajdziemy się w zasięgu niżu Bernd znad wschodnich Niemiec, z którym będzie związany system frontów atmosferycznych. Po jego prawej stronie, będzie napływać niezwykle chwiejna, wilgotna i bardzo niestabilna masa powietrza. W ciągu dnia w zachodniej połowie Polski pojawią się miejscami opady i burze, ale nie będą one jeszcze groźne. Główne uderzenie burz rozpocznie się późnym popołudniem i wieczorem oraz w nocy na czwartek, gdy prawdopodobnie z Czech wkroczy kolejny w tym sezonie mezoskalowy układ burzowy MCS. Będzie się on przemieszczać stopniowo na północ w kierunku Pomorza znad Opolszczyzny i miejscami Dolnego i Górnego Śląska. Jego trajektoria może jeszcze ulec korekcie, ale wiele wskazuje na to, że będzie miejscami niebezpiecznie szczególnie w zachodniej połowie Polski aż po centrum.

Niebezpieczne burze przyniosą nawałnice i zniszczenia w Polsce

Pogoda, możliwe niebezpieczne burze i nawałnice w Polsce, prognoza burz 14-15 lipca 2021

Prognozy numeryczne wyglądają dość groźnie, zwłaszcza dla południowo zachodniej i centralnej Polski. Jest duże prawdopodobieństwo powstania burz wielokomórkowych przybierających formę dużego klastra burzowego aż po formę MCS z wbudowanymi superkomórkami. Taki wariant przewiduje m.in. model UM ICM.

Prognozowany zasięg burz w Polsce, do godziny 23:00, 14 lipca 2021. ICM UM

Pogoda, silne burze w Polsce, gradobicia, nawałnice, 14/15 lipca 2021

Prognozowany zasięg burz w Polsce, do godziny 02:00, 15 lipca 2021. ICM UM

Pogoda, gdzie będą nawałnice, gradobicia i burze w Polsce, 14-15 lipca 2021 w nocy

Napływająca masa powietrza ma być bardzo zasobna w wilgoć, dlatego potencjalne burze będą bardzo wydajne opadowo. Z tego powodu, będą możliwe miejscami zalania i podtopienia, szczególnie na obszarach miejskich.

Prognozowany zasięg burz w Polsce, do godziny 23:00, 14 lipca 2021. Model ECMWF

Pogoda, prognoza burz w Polsce 14 lipca 2021, gdzie będą nawałnice i gradobicia

Innym zagrożeniem może być miejscami silny i porywisty wiatr prostoliniowy lub zstępujący, do 70-100 km/h.

Prognozowany zasięg burz w Polsce, do godziny 20:00, 14 lipca 2021. Model GFS

Pogoda, możliwe nawałnice i gradobicia w Polsce, gdzie będą silne burze 14/15 lipca 2021

Innym zagrożeniem mogą być opady dużego gradu o średnicy gradzin, do około 3-7 cm.

Prognozowany zasięg burz w Polsce, do godziny 03:00, 15 lipca 2021. Model ICON

Pogoda, gdzie będą burze w Polsce 14/15 lipca 2021, możliwe nawałnice, podtopienia i gradobicia

Sytuacja będzie dynamiczna i wymaga monitorowania danych radarowych. Obecnie nadal występują rozbieżności w poszczególnych wyliczeniach numerycznych. Aktualnie można przyjąć, że burze pojawią się miejscami w zachodniej połowie Polski ze szczególnym ryzykiem nawałnic na południowym zachodzie oraz w centrum. Jutro 14.07 o poranku wydamy stosowną prognozę burzową dla Polski z prawdopodobnie 2 stopniem ostrzeżenia.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz