| |
Zagrożenie!
Pogoda. Nawałnice z burzami przeszły przez Polskę. Ponad 1100 interwencji strażaków, najwięcej od Łodzi przez Warszawę po Podlasie

Pogoda. Nawałnice z burzami przeszły przez Polskę. Ponad 1100 interwencji strażaków, najwięcej od Łodzi przez Warszawę po Podlasie

Zgodnie z naszymi prognozami i wydaną mapą prawdopodobieństwa burzowego dla Polski, minionej doby 30/31 sierpnia 2020, od godzin wieczornym przez noc na poniedziałek 31.08 przez Polskę przeszedł front burzowy z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradu oraz miejscami z silnymi porywami wiatru. Najsilniejsze zjawiska wystąpiły na obszarze, od Łodzi, przez Warszawę po Podlasie. Wstępne dane mówią o ponad 1100 interwencji strażaków. W szczytowym momencie burz, kilkadziesiąt tysięcy odbiorców było pozbawionych energii elektrycznej, najwięcej ponad 22 tys. na Mazowszu.

Burze i nawałnice w Polsce. Zanotowane wyładowania doziemne minionej doby 30/31 sierpnia 2020

Burze, nawałnice, burzowy stroboskop, interwencje strażaków, burza w Warszawie, 30/31 sierpnia 2020, zdjęcia, video

Wyjątkowo gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. Z danych IMGW wynika, że wiatr na warszawskiej Ochocie osiągnął 95 km/h, a suma opadów sięgnęła 20-40 mm. Z tego powodu stan wody na Wiśle podniósł się o 5 centymetrów. W niektórych dzielnicach dochodziło do setek wyładowań na minutę, aczkolwiek większość z nich była wyładowaniami wewnątrzchmurowymi i międzychmurowymi. Na niebie można było obserwować istny burzowy stroboskop. W samej Warszawie straż pożarna w niedzielny 30.08 wieczór interweniowała ponad 400 razy.

Prędkość wiatru w Warszawie na stacji SolarAOT/ IGF UW w czasie burzy w porywach osiągnęła blisko 80 km/h

Burza w Warszawie, prędkość wiatru, 30 sierpnia 2020

Liczne wyładowania w Warszawie. Burzowy stroboskop nad stolicą Polski, niedziela 30 sierpnia 2020

Strażacy usuwali powalone drzewa i wypompowywali wodę z zalanych garaży i piwnic. -"Ciężko wyróżnić jakieś dzielnice, gdzie zniszczenia są największe. Liczba zgłoszeń jest równomierna w całej Warszawie" - poinformował starszy kapitan Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Najmniej ucierpiały Wawer, Wesoła, Rembertów i południowo-wschodnia część miasta.

Skutki silnej burzy w Warszawie na Bemowie, 30 sierpnia 2020

Maksymalne chwilowe natężenie opadów deszczu w Warszawie przekraczało 70mm/h. Dane SolarAOT / IGF

Burza w Warszawie, suma opadów i prędkość wiatru 30 sierpnia 2020

Burza spowodowała utrudnienia na lotnisku Chopina. Cztery samoloty z powodu złych warunków pogodowych nie mogły lądować w stolicy i zostały przekierowane do innych portów lotniczych. Z powodu podtopień, doszło do poważnych utrudnień w kursowaniu komunikacji miejskiej oraz pociągów podmiejskich w Warszawie. Minionej nocy 30/31 sierpnia 2020 kolejne burze, ale już słabsze, przeszły w pasie od Wałbrzycha po Leszno.

Reasumując, najtrudniejsza sytuacja była na Mazowszu, w woj. łódzkim i podlaskim, czyli na obszarze, gdzie wydaliśmy 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Na szczęście „nikt w nawałnicach nie ucierpiał”- poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, starszy kapitan Krzysztof Batorski. Niemal 600 razy strażacy interweniowali na Mazowszu, w Łódzkiem ponad 120, a na Śląsku blisko 100. Z danych przekazanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wynika, że na godzinę 6:00 w poniedziałek 31 sierpnia, bez prądu pozostawało 16 tysięcy odbiorców, najwięcej na terenie województwa mazowieckiego - 12,5 tysiąca.

Mapa burzowa Polski, prognozowane prawdopodobieństwo burz w poniedziałek 31 sierpnia 2020

Mapa burzowa Polski, prognoza burz poniedziałek 31 sierpnia 2020

Dzisiaj 31.08 lokalne może zagrzmieć na północy Polski, ale nie będą to groźne zjawiska. Nadal jednak będzie miejscami padać, zwłaszcza od Warmii i Mazur przez woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie po lubuskie i zachodniopomorskie.

DobraPogoda24, IMGW, PSP, RCB, SolarAOT


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!