| |
Zagrożenie!
Pogoda. Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce większe niż zazwyczaj. Jaka jest tego przyczyna w kwietniu?

Pogoda. Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce większe niż zazwyczaj. Jaka jest tego przyczyna w kwietniu?

Kwiecień 2020 w Polsce przynosi wiele słonecznych dni. Dominacja układu wyżowego i tylko znikoma suma opadów umożliwia w tym miesiącu nieograniczone docieranie promieni słonecznych. Większe niż zwykle usłonecznienie powoduje sytuacja baryczna, którą możemy również korelować ze zmianami klimatycznymi.

Większe niż zwykle natężenie promieniowania słonecznego w Polsce w kwietniu 2020. Na poniższym wykresie anomalia całkowitego promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi. Zwróćmy szczególnie uwagę na imponującą anomalię w kwietniu. Dane: Stacja SolarAOT w pobliżu Strzyżowa na Podkarpaciu

Większe promieniowanie słoneczne w Polsce kwiecień 2020 promieniowanie UV pogoda

Ważnym czynnikiem jest dość częsta adwekcja powietrza z północy i północnego zachodu, a więc z regionu naszej planety, gdzie powietrze jest zazwyczaj bardzo czyste. Ten aspekt również wpływa na promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni ziemi, bo im powietrze czystsze, tym mniej w atmosferze aerozoli rozpraszających i pochłaniających promieniowanie (niebo bardziej niebieskie, a nie matowe).

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 18 kwietnia 2020

Większe promieniowanie słoneczne w Polsce kwiecień 2020 promieniowanie UV pomiary

Poniżej pomiar promieniowania słonecznego (niebieski wykres) na stacji SolarAOT z 18 kwietnia 2020 roku. Był to bezchmurny dzień na Podkarpaciu z napływem powietrza z północnego zachodu. Natężenie promieniowania w południe było wyraźnie większe od przewidywanego (czerwony wykres) w normalnych warunkach atmosferycznych o tej porze roku.

Promieniowania słoneczne w Polsce znacznie większe. Kwiecień 2020

Sprzyjający układ baryczny i kierunek adwekcji powietrza, to nie jedyny warunek większego promieniowania niż zwykle. Spowolnienie gospodarze, a co za tym idzie również mniejsza emisja z ruchu lotniczego (zdecydowanie mniej smug kondensacyjnych na niebie) i samochodowego, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa COVID-19, również wpłynęło na lepszą przejrzystość powietrza. Krótko mówiąc, w tym miesiącu promieniowanie słoneczne bez większych przeszkód związanych z emisją pochodzenia antropogenicznego dociera do powierzchni naszej planety. Dzięki temu notujemy w kwietniu imponującą dodatnią anomalię natężenia promieniowania słonecznego w Polsce.

Spowolnienie gospodarcze w Polsce obrazują dane dotyczące zapotrzebowania na energię elektryczną. Widać wyraźny spadek zużycia prądu od marca, gdy wprowadzono obostrzenia i zamknięto sporą część działalności gospodarczych. Dane: PSE/KSE

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce koronawirus COVID-19

O większym promieniowaniu słonecznym w Polsce niż zazwyczaj, świadczy również pomiar promieniowania ultrafioletowego UV. Z danych IMGW wynika, że w słoneczne bezchmurne dni indeks UV jest o 1 poziom wyższy, niż wynikałoby to z normalnych warunków atmosferycznych.

Prognoza i rzeczywisty pomiar promieniowania UV. Dane: IMGW, 21 kwietnia 2020 

Większe promieniowanie słoneczne w Polsce pomiar promieniowania UV kwiecień 2020

Kwietniowe większe natężenie promieniowania słonecznego w Polsce, to dobra informacja dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną. Warunki atmosferyczne sprzyjają obecnie wydajniejszej pracy i większej produkcji energii elektrycznej. Z drugiej strony pogłębia się susza i zwiększa ryzyko nieurodzaju oraz podwyżek cen żywności w sklepach.

DobraPogoda24, SolarAOT, PSE/KSE, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!