| |
Zagrożenie!
Pogoda na zimę jest fatalna. Mróz i śnieg załamie Polaków. El Nino i wir polarny namiesza w prognozach

Pogoda na zimę jest fatalna. Mróz i śnieg załamie Polaków. El Nino i wir polarny namiesza w prognozach

Coraz częściej pytacie, czy zima przyniesie sporo śniegu i dni z mrozem. Najnowsza pogoda długoterminowa na zimę 2024 niestety rozczaruje miłośników białego szaleństwa. Jeśli oczekujecie wielu dni z pokrywą śnieżną i silnym mrozem, to możecie być zawiedzeni. Prognozy wskazują, że w tym sezonie sporo namiesza zjawisko El Nino, a także wir polarny. Jeśli prognozy się sprawdzą, to będzie to kolejna łagodna zima pod względem termicznym, ale z dość częstymi opadami oraz ryzykiem wichur i orkanów w Europie.

Pogoda w zimie w sezonie 2023/2024 rozczaruje Polaków. El Nino i wir polarny wpłynie na pogodę

Pogoda na zimę 2024 rozczaruje Polaków, El Nino i wir polarny namiesza w prognozach

Tradycyjnie wpływ na zimę na półkuli północnej ma wir polarny, a w zasadzie termin jego rozbicia. W tym sezonie stopniowo staje się coraz silniejszy. Sprzyja to również utrzymaniu silnej aktywności atlantyckiej, która nadal ma łagodzić warunki atmosferyczne pod względem termicznym w Europie. Utrzymanie takiej sytuacji będzie ograniczać skutki adwekcji zimnego powietrza z północy i wschodu, gdyż wir ten jest często sprzężony z jego niższym odpowiednikiem w troposferze. To oznacza, że wszelkie głębsze ochłodzenia będą nadal krótkie i nietrwałe.

Silny wir polarny wpłynie na łagodniejszą zimę w Polsce i Europie w sezonie 2023/2024. Prognozowana jego siła 15 listopada 2023

Pogoda na zimę 2024, najnowsza prognoza uwzględnia El Nino i wir polarny

Obecnie nie widać nawet namiastki silnego ocieplenia stratosferycznego, które mogłoby zagrozić rozwojowi wiru polarnego, a to oznacza, że nadal będzie się wzmacniał. Szansa jego dłuższego panowania z przeciągnięciem na drugą połowę zimy wzrośnie. Drugim czynnikiem dodatkowym mającym wpływ na warunki zimowe w tym sezonie ma być pacyficzne zjawisku El Nino, które według najnowszych prognoz utrzyma się nawet do wiosny. Przyjmuje się, że w czasie jego występowania, zima w Europie jest łagodna z częstymi opadami, miejscami powyżej normy. Przeważa wtedy napływ łagodnych mas powierza znad Atlantyku. Rośnie jednak ryzyko częstej pogody niżowej z możliwymi wichurami i orkanami. Trwalsza zima ogranicza się głównie do gór, Skandynawii i Rosji. Śniegu na nizinach jest zwykle mniej niż wskazują normy wieloletnie.

El Nino wpłynie na warunki pogodowe w zimie w Europie. Prognozowana anomalia temperatury wody powierzchniowej mórz i oceanów. Prognozowana wyraźna dodatnia anomalia na Pacyfiku, 7 listopada 2023

Najnowsza pogoda na zimę 2023/2024 w Polsce i Europie, wpłynie na prognozy El Nino

Trend pogodowy na zimę potwierdzają najnowsze amerykańskie prognozy sezonowe. Przygotowałem zestawienie anomalii opadów, ciśnienia i temperatury za okres 3 miesięcy trwania zimy meteorologicznej, obejmującej okres od początku grudnia do końca lutego.

Pogoda długoterminowa na zimę. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres od grudnia 2023, do lutego 2024

Pogoda na zimę 2024, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Jak widać, średnia temperatura w ujęciu całej zimy ma być o kilka st. C. powyżej wieloletniej normy klimatycznej. To oznacza przewagę adwekcji łagodnych mas powietrza. Ochłodzenia będą krótkie i niestabilne. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą się zdarzyć dni z silniejszym mrozem, ale ogólny trend wskazuje na zimę łagodną, którą termicznie określimy jako ciepłą, jeśli oczywiście sprawdzą się aktualne wskazania.

Pogoda na zimę. Prognozowana anomalia sumy opadów, od grudnia 2023, do lutego 2024

Najnowsza pogoda na zimę 2024 w Polsce i Europie, prognoza opadów

Przewaga wpływu cyrkulacji zachodniej spowoduje, że suma opadów za całą zimę w Polsce będzie na ogół nieco powyżej normy lub miejscami w normie. Większość opadów będzie mieć postać deszczu, przejściowo deszczu ze śniegiem. Śnieg poza górami i rejonami podgórskimi ma być rzadki. Niewykluczone jednak, że zdarzą się prawdziwe śnieżyce niosące mokry śnieg w czasie podejścia układów niżowych. Wówczas możemy mieć dni z kontrastem temperatury w Polsce, jak również z atakiem śnieżnej zimy na nizinach. Potrafi wtedy spaść nawet 10-40 cm śniegu, ale po przejściu takiego niżu i ustąpieniu mrozu znowu wracamy dość szybko do warunków pogodowych charakterystycznych dla cyrkulacji strefowej.

Prognozowana anomalia ciśnienia w zimie między grudniem 2023 i lutym 2024

Jaka będzie zima w Polsce i Europie w sezonie 2023/2024, kiedy spadnie śnieg i chwyci mróz

Generalnie, należy więc przyjąć, że zima w najbliższym sezonie w Polsce będzie stosunkowo łagodna, bo często z temperaturami powyżej normy. Warunki pogodowe będą dość dynamiczne i zmienne. Okresy ochłodzenia z całodobowym mrozem będą krótkie i rzadkie. Warunki zimowe będą utrzymywać się w górach. Na nizinach ataki zimy nie będą częste, ale mogą być trudne i krótkotrwałe w przypadku podejścia niżu z południa. Same opady śniegu poza górami na nizinach będą bardzo loteryjne i trudne do przewidzenia z wyprzedzeniem. Najchłodniej zapowiada się styczeń, ale raczej także z temperaturą powyżej normy. Ryzyko przechodzenia wichur i orkanów w Europie będzie znaczące. Niektóre z nich wpłyną również na pogodę w Polsce. Pamiętajmy, że prognoza jest oparta o obecne warunki wejściowe w modelach i może ulec znaczącej zmianie. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Silne El Nino zazwyczaj przynosi zimy łagodne, a umiarkowane zimy chłodniejsze. Poza tym aktualnie oscylacja QBO (kwazi-dwuletnia oscylacja) jest w fazie wschodniej, co faworyzuje wywieranie nacisków na PV i potrafi go mocno osłabiać. W czasie wschodniego QBO często obserwowano załamanie się PV pod wpływem SSW... Jakiekolwiek wiarygodniejsze prognozy na styczeń i luty będzie można snuć w grudniu. Jeśli El Nino pozostanie umiarkowane, jak teraz i połączy siły ze wschodnim QBO, to bardzo prawdopodobne, że w styczniu i lutym będziemy obserwować częste napływy mas ze wschodu i północy, a zima ma szansę być w końcu bardziej normalna, niż przez ostatnie 8 lat.

07 listopad 2023 - 17:28
Odpowiedz