| Szukaj |
Zagrożenie!

Pogoda na wrzesień 2022 może rozczarować. Układy niżowe zdominują Europę. Znamy prognozy na cały miesiąc

Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni. Pytacie, czy wrzesień w Polsce będzie ciepły i pogodny, a może często pochmurny, deszczowy i chłodniejszy z silniejszym wiatrem i pierwszym zaawansowanym powiewem jesieni. Najnowsza pogoda na wrzesień 2022 zapowiada, że nie będzie to miesiąc z ujemną anomalią temperatury i opadów. W najgorszym przypadku wrzesień zapisze się w normie, ale może być również powyżej normy zarówno pod względem temperatury i opadów. Prognozy anomalii ciśnienia wskazują na dominację układów niżowych nad Europą, a to może oznaczać przewagę cyrkulacji strefowej w Polsce. Wrzesień może rozczarować te osoby, które liczą na długie pogodne i suche okresy.

Pogoda długoterminowa na wrzesień. Prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda na wrzesień 2022 dla Polski, prognoza ciśnienia

Z prognozy ciśnienia wynika, że w rejonie Wysp Brytyjskich ma się znajdować trwalszy układ niżowy z którym będą związane strefy frontowe, które co jakiś czas będą przechodzić w głąb Europy. Generalnie przeważający obszar kontynentu ma się znajdować przez większą część września w polu obniżonego ciśnienia.

Pogoda na wrzesień 2022. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022, prognoza opadów w Polsce i Europie, najnowsza mapa

Taki rozkład baryczny w Europie sprawi, że ostatecznie suma opadów w Polsce we wrześniu ma się zapisać na ogół w normie, lokalnie nieco powyżej, co ma być zgodne z poprzednimi prognozami europejskiego modelu ECMWF. Norma sumy opadów we wrześniu waha się od 73 mm w Kołobrzegu przez 50 mm w Warszawie, do 111 mm w Zakopanem.

Pogoda na wrzesień 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda na wrzesień 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie, najnowsza mapa

Najnowsza prognoza anomalii temperatury według amerykańskiej prognozy sezonowej CFSv2 zapowiada wrzesień w Polsce z temperaturą o około 0,25-1 st. C. powyżej normy klimatycznej. W normie lub lekko poniżej ma być na północnym wschodzie. Temperatury maksymalne przez znaczną część września w Polsce będą najczęściej oscylować na poziomie 15-24 st. C. Okresów wyraźnie chłodniejszych i cieplejszych będzie mniej.

Prognozowana anomalia temperatury za okres 5-11 września 2022

Pogoda długoterminowa do 11 września 2022

Początek września będzie chłodny ze średnią temperaturą w Polsce poniżej normy. Od około 4 września temperatury zaczną rosnąć i wówczas powrócimy do średniej w okolicach normy lub miejscami powyżej. Temperatury maksymalne na poziomie około 21-26 st. C. na znacznym obszarze kraju będą przez co najmniej kilka dni jak najbardziej możliwe. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 12-18 września 2022

Pogoda na wrzesień 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie do 18 września 2022

W trakcie 2 dekady września ponownie ma się zrobić wyraźnie chłodniej z temperaturami maksymalnymi często na poziomie kilkunastu st. C., tylko lokalnie i okresowo w okolicach 20 st. C. Nie zabraknie również okresów z częstszymi opadami deszczu. Na przełomie 2-3 dekady września ponownie temperatury będą oscylować w pobliżu normy lub nieco powyżej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 19-25 września 2022

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022, prognoza temperatury w Polsce do 25 września 2022

Podsumowując, wrzesień 2022 w Polsce nie ma być miesiącem z ujemną anomalią temperatury i opadów. Zapisze się co najmniej w normie, ale jest również szansa, że będzie miesiącem nieznacznie powyżej normy pod względem temperatury, jak również opadów. Pogłębianie suszy hydrologicznej ze względu na brak długotrwałych wysokich temperatur i występowanie co jakiś czas opadów w dorzeczach rzek zostanie przyhamowane. Wystąpią jeszcze burze, choć będą już o wiele mniej liczne niż w sezonie letnim. Okresów stabilnej, długotrwałej pogody będzie niewiele, z wyjątkiem początku miesiąca. Temperatury pozostaną na umiarkowanym poziomie, ale jeszcze o zimnej jesieni w skali całego miesiąca nie będziemy mówić.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz