| |
Zagrożenie!
Pogoda na wrzesień 2022 może rozczarować. Układy niżowe zdominują Europę. Znamy prognozy na cały miesiąc

Pogoda na wrzesień 2022 może rozczarować. Układy niżowe zdominują Europę. Znamy prognozy na cały miesiąc

Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni. Pytacie, czy wrzesień w Polsce będzie ciepły i pogodny, a może często pochmurny, deszczowy i chłodniejszy z silniejszym wiatrem i pierwszym zaawansowanym powiewem jesieni. Najnowsza pogoda na wrzesień 2022 zapowiada, że nie będzie to miesiąc z ujemną anomalią temperatury i opadów. W najgorszym przypadku wrzesień zapisze się w normie, ale może być również powyżej normy zarówno pod względem temperatury i opadów. Prognozy anomalii ciśnienia wskazują na dominację układów niżowych nad Europą, a to może oznaczać przewagę cyrkulacji strefowej w Polsce. Wrzesień może rozczarować te osoby, które liczą na długie pogodne i suche okresy.

Pogoda długoterminowa na wrzesień. Prognoza anomalii ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda na wrzesień 2022 dla Polski, prognoza ciśnienia

Z prognozy ciśnienia wynika, że w rejonie Wysp Brytyjskich ma się znajdować trwalszy układ niżowy z którym będą związane strefy frontowe, które co jakiś czas będą przechodzić w głąb Europy. Generalnie przeważający obszar kontynentu ma się znajdować przez większą część września w polu obniżonego ciśnienia.

Pogoda na wrzesień 2022. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022, prognoza opadów w Polsce i Europie, najnowsza mapa

Taki rozkład baryczny w Europie sprawi, że ostatecznie suma opadów w Polsce we wrześniu ma się zapisać na ogół w normie, lokalnie nieco powyżej, co ma być zgodne z poprzednimi prognozami europejskiego modelu ECMWF. Norma sumy opadów we wrześniu waha się od 73 mm w Kołobrzegu przez 50 mm w Warszawie, do 111 mm w Zakopanem.

Pogoda na wrzesień 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda na wrzesień 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie, najnowsza mapa

Najnowsza prognoza anomalii temperatury według amerykańskiej prognozy sezonowej CFSv2 zapowiada wrzesień w Polsce z temperaturą o około 0,25-1 st. C. powyżej normy klimatycznej. W normie lub lekko poniżej ma być na północnym wschodzie. Temperatury maksymalne przez znaczną część września w Polsce będą najczęściej oscylować na poziomie 15-24 st. C. Okresów wyraźnie chłodniejszych i cieplejszych będzie mniej.

Prognozowana anomalia temperatury za okres 5-11 września 2022

Pogoda długoterminowa do 11 września 2022

Początek września będzie chłodny ze średnią temperaturą w Polsce poniżej normy. Od około 4 września temperatury zaczną rosnąć i wówczas powrócimy do średniej w okolicach normy lub miejscami powyżej. Temperatury maksymalne na poziomie około 21-26 st. C. na znacznym obszarze kraju będą przez co najmniej kilka dni jak najbardziej możliwe. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 12-18 września 2022

Pogoda na wrzesień 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie do 18 września 2022

W trakcie 2 dekady września ponownie ma się zrobić wyraźnie chłodniej z temperaturami maksymalnymi często na poziomie kilkunastu st. C., tylko lokalnie i okresowo w okolicach 20 st. C. Nie zabraknie również okresów z częstszymi opadami deszczu. Na przełomie 2-3 dekady września ponownie temperatury będą oscylować w pobliżu normy lub nieco powyżej.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 19-25 września 2022

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2022, prognoza temperatury w Polsce do 25 września 2022

Podsumowując, wrzesień 2022 w Polsce nie ma być miesiącem z ujemną anomalią temperatury i opadów. Zapisze się co najmniej w normie, ale jest również szansa, że będzie miesiącem nieznacznie powyżej normy pod względem temperatury, jak również opadów. Pogłębianie suszy hydrologicznej ze względu na brak długotrwałych wysokich temperatur i występowanie co jakiś czas opadów w dorzeczach rzek zostanie przyhamowane. Wystąpią jeszcze burze, choć będą już o wiele mniej liczne niż w sezonie letnim. Okresów stabilnej, długotrwałej pogody będzie niewiele, z wyjątkiem początku miesiąca. Temperatury pozostaną na umiarkowanym poziomie, ale jeszcze o zimnej jesieni w skali całego miesiąca nie będziemy mówić.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!