| |
Zagrożenie!
Pogoda na wiosnę 2021. Amerykańska prognoza długoterminowa dla Polski i Europy

Pogoda na wiosnę 2021. Amerykańska prognoza długoterminowa dla Polski i Europy

Powoli zaczynami mieć dość zimy, dlatego z utęsknieniem wypatrujemy pierwszych oznak zbliżającej się wiosny. Czy będzie ciepła i pogodna, a może chłodniejsza z częstszymi opadami, jaka będzie wiosna 2021 w Polsce? Pierwsza pogoda długoterminowa na wiosnę 2021 dla Polski i Europy została opracowana przez Amerykanów z portalu AccuWeather. Według tej prognozy, będą w Europie zarówno regiony, gdzie ciepła wiosna pojawi się szybko, jak również na pogodniejsze i ciepłe dni trzeba będzie dłużej poczekać. Początek sezonu wiosennego 2021 może mieć pewne podobieństwa do wiosny z 2018 roku, gdy Bestia ze Wschodu zawitała do części północnej i wschodniej Europy.

Pogoda na wiosnę 2021 dla południowej Europy

Pogoda na wiosnę 2021, amerykańska prognoza długoterminowa dla Polski i Europy

W tej części Europy, zwłaszcza we Włoszech, a także na zachodzie Bałkanów ma się utrzymywać tendencja do częstszych opadów i burz, szczególnie w marcu. Meteorolodzy AccuWeather zauważyli, że będzie to nietypowy wzorzec na wiosnę, ponieważ burze zwykle przebiegają dalej na północ o tej porze roku. „Ten południowy tor burzy będzie słabnąć do końca wiosny, ale do maja burze mogą wyrządzić szkody” - powiedział starszy meteorolog AccuWeather Tyler Roys, dodając, że w regionie nadal będą występować duże opady atmosferyczne. Niże będą nabierać wilgoci w basenie Morza Śródziemnego, a następnie powodować fale ulewnych deszczy i burz we Włoszech oraz wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Bałkańskiego. Może to zwiększyć ryzyko powodzi na początku wiosny, zwłaszcza na obszarach zalanych deszczem pod koniec 2020 roku.

Burzliwy wzorzec z początku wiosny będzie kontynuowany także na Półwyspie Iberyjskim, aczkolwiek burze mogą opóźnić nadejście ciepła. ciepło Mokra pogoda może okazać się korzystna dla Hiszpanii ze względu na utrzymującą się suszę. Według Roysa, poziom zbiorników zaporowych na początku lutego był na normalnym poziomie lub powyżej. „Mnóstwo topnienia śniegu i opadów spodziewanych na początku wiosny może zostawić Hiszpanię w dobrej pozycji pod względem zasobów wodnych, gdy zbliżymy się do końca wiosny i początku lata”. Hiszpania polega na zbiornikach wodnych, które zapewniają zaopatrzenie w wodę przez upalne miesiące letnie. Wiosenne opady deszczu mogą również odgrywać ważną rolę w dostępności do wody. Wraz z dalszym biegiem wiosny, w Hiszpanii i Portugalii spodziewane są również znacznie wyższe temperatury, niż wynika to z normy wieloletniej. Przewiduje się, że warunki pogodowe będą idealne na początku sezonu do uprawy winorośli i oliwek. Pod koniec kwietnia i na początku maja, burzliwy wzór przesunie się dalej na północ, a wtedy w południowej Europie ukształtuje się bardziej suchy i cieplejszy wzór pogodowy.

Pogoda na wiosnę 2021 dla północno zachodniej i środkowej Europy, w tym dla Polski

Pogoda na wiosnę 2021, prognoza amerykańska dla Polski i Europy, jaka będzie pogoda wiosna 2021

Po jednym z najbardziej śnieżnych sezonów zimowych od co najmniej pięciu lat, w północno-zachodniej i środkowej części Europy, wielu Europejczyków niecierpliwie będzie wyczekiwać wiosny z powrotem ciepła i słonecznej pogody. „Wiosna będzie opóźniona” - powiedział Roys. Przewiduje się, że zimowy chłód utrzyma się do marca na obszarach, od Irlandii i Wielkiej Brytanii po południową Skandynawię, Niemcy i zachodnią Polskę. Oprócz zimna występującego pod koniec sezonu, nieustanny wzorzec będzie nadal powodował, że burze śnieżne w marcu będą szaleć na zachodzie Europy. To sprawi, że nadal należy się liczyć z opadami śniegu na wzgórzach Szkocji i na południu aż do Anglii, a także na wyższych wzniesieniach Francji i Niemiec. Zimne, a nawet wilgotne i śnieżne warunki przez większą część wiosny mogą opóźnić sadzenie roślin we Francji i Niemczech. Pszenica ozima, która zazwyczaj wychodzi z uśpienia w okolicach kwietnia, może to robić powoli z powodu pojawiającego się mrozu. Mimo, że wczesną wiosną opady deszczu mogą opóźnić sadzenie nowych upraw, w tym kukurydzy w południowo zachodniej Francji, po zasadzeniu upraw, mokra pogoda może pomóc w rozpoczęciu sezonu wegetacyjnego.

W drugiej połowie kwietnia i maja w Irlandii i na Wyspach Brytyjskich temperatura zacznie rosnąć, ponieważ tor sztormowy będzie nadal przenosił się na północ. Wcześniej w Irlandii i Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie wiosny temperatury będą się utrzymywać poniżej normy. Pogoda na wiosnę 2021 dla północnej Europy Ponieważ zimne powietrze będzie się utrzymywać do wczesnej wiosny w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, chłodna pogoda będzie również ogarniać większość Norwegii, Szwecji i Finlandii do początku wiosny. Do drugiej połowy wiosny tor układów niżowych w Europie przesunie się na północ, umożliwiając pojawienie się większych opadów w Skandynawii. Łagodne powietrze będzie również towarzyszyć niżom w północnych częściach Europy. Spowoduje to zmniejszenie przypadków opadów śniegu na niższych wysokościach. Pod koniec kwietnia oraz w maju może pojawić się zbyt dużo deszczu, aby umożliwić spotkania na świeżym powietrzu.

Pogoda na wiosnę 2021 dla wschodniej Europy

Pogoda długoterminowa na wiosnę 2021 dla Polski i Europy, jaka pogoda będzie na wiosnę

Wschodnia Europa W czasie gdy na zachodzie Europy ma dominować zimna pogoda, to na wschodzie wiosna ma być raczej ciepła. „Ogólny wzór może być ciepły dla regionu” - powiedział Roys, ale region nadal musi się liczyć kilkukrotnymi nawrotami chłodów, trwających co najmniej kilka dni. Generalnie ciepła pogoda może być mile widziana dla wielu osób, które mają nadzieję wyjść na zewnątrz po miesiącach zimowych, ale Roys ostrzega, że wiosną mogą się pojawić nawroty opadów śniegu oraz od czasu do czasu zimna. W regionie występuje większe ryzyko opadów śniegu głównie w marcu - w porównaniu z ostatnimi latami.

DobraPogoda24, AccuWeather


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!