| |
Zagrożenie!
Pogoda na Wigilię 2021 szokuje. Prognoza rozstrzygnięta. Śnieżyca poprzedzi ocieplenie w Polsce

Pogoda na Wigilię 2021 szokuje. Prognoza rozstrzygnięta. Śnieżyca poprzedzi ocieplenie w Polsce

Przed nami okres świąteczny, który obejmuje Wigilię, Boże Narodzenie i drugi dzień świąt. Pogoda w tym roku będzie wyjątkowo dynamiczna nad Polską, dlatego prognozy nadal ulegają korektom, ale już tylko pod względem zasięgu zimnego i ciepłego powietrza oraz opadów w poszczególnych dniach. Najnowsza Pogoda na Wigilię 24 grudnia 2021 zapowiada początkowo śnieżycę, a później wtargnięcie ocieplenia. Prognoza jest już rozstrzygnięta. Sprawdźcie, gdzie do wigilijnego stołu zasiądziecie w towarzystwie białych krajobrazów i pokrywy śnieżnej.

Prognozowany zasięg ciepłego i zimnego powietrza nad Europą przed Wigilią, 23 grudnia 2021

Najnowsza pogoda na Wigilię, 24 grudnia 2021. Uderzy śnieżyca, później wtargnie ocieplenie

Do Polski wraz z 3 dekadą grudnia powróciła zapowiadana zima. Pojawił się mróz oraz miejscami przeszły śnieżyce. Zimową pogodę można szczególnie poczuć miejscami na północy, wschodzie i południu Polski. Zima w kolejnych dniach, będzie się utrzymywać, aczkolwiek będą się zdarzać okresy przejściowe z dynamicznymi warunkami atmosferycznymi, w tym z wtargnięciem ocieplenia, a później znowu ochłodzenia. Krótko mówiąc będzie się działo. 

Wigilia 2021 w Polsce miejscami będzie biała, mimo wtargnięcia ocieplenia

Do 24 grudnia w Polsce, będą przeważać zimowe warunki atmosferyczne, gdyż będą przeważać dni z mrozem, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, ponadto tam gdzie spadł śnieg i jeszcze lokalnie go dosypie, będzie się utrzymywał. Zmiana pogody rozpocznie się w nocy z 23/24 grudnia 2021, gdy do zachodniej Polski zacznie docierać strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Front zacznie stopniowo przesuwać się na wschód w głąb Polski. Co ciekawe, na początku wilgotne i ciepłe powietrze w czasie zderzenia z chłodniejszym wypieranym na wschód, będzie przynosić intensywne opady śniegu, od zachodu przechodzące w deszcz. Model ECMWF prognozuje aktualnie szybsze wtargnięcie frontu, dlatego opady śniegu na północy i wschodzie Polski mają zanikać już przed południem.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, 24 grudnia 2021. Model ECMWF

Pogoda na Wigilię 24 grudnia 2021. Prognoza opadów śniegu w Polsce

Amerykański model GFS aktualnie nieco opóźnia wejście frontu atmosferycznego i według niego, śnieżyca około południa, będzie się jeszcze rozciągać od dzielnic północnych i północno wschodnich po krańce południowo wschodnie Polski.

Prognozowane opady śniegu i deszczu w Polsce, 24 grudnia 2021. Model GFS

Najnowsza pogoda na 24 grudnia 2021, Wigilia w Polsce. Mapa opadów śniegu, gdzie będzie śnieżyca

Ma to również przełożenie na prognozę temperatury maksymalnej, która według modelu ECMWF ma być trochę wyższa, zwłaszcza na południowym zachodzie Polski.

Prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 24 grudnia 2021, Wigilia. Model ECMWF

Najnowsza prognoza temperatury 24 grudnia 2021, Wigilia w Polsce, mapa pogodowa

Ocieplenie w Wigilię do końca dnia obejmie niemal całą Polskę. Niewielki mróz zdoła się utrzymać już tylko miejscami na północnym wschodzie kraju, a także w Bieszczadach.

Prognozowana temperatura maksymalna w Wigilię 2021 w Polsce, model GFS

Pogoda na Wigilie 2021 w Polsce, najnowsza prognoza temperatury

Mimo wtargnięcia ciepłego powietrza do Polski, będą regiony kraju, gdzie usiądziemy do wigilijnego stołu w towarzystwie białych krajobrazów i pokrywy śnieżnej, gdyż wcześniej śniegu jeszcze dosypie, a później nie zdąży całkowicie stopnieć. Niestety, będziemy musieli się przemieszczać przez liczne kałuże i błoto pośniegowe, gdyż śnieg zacznie topnieć. Z prognozy ECMWF wynika, że wigilijny wieczór będzie miejscami biały w północnej i wschodniej Polsce. Najwięcej śniegu ma zalegać w rejonach podgórskich i górskich, miejscami w woj. pomorskim, warmińsko mazurskim i podlaskim. Odwilż nie zdąży na tyle wcześnie wkroczyć, aby w tym roku Wigilia minęła nam zupełnie w Polsce bez zimowych akcentów. Wyjątek będą stanowić dzielnice zachodnie i południowo zachodnie. Tutaj poza Sudetami nie ma szans na zimową pogodę w wigilijny wieczór. 

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce. Wigilijny wieczór, 24 grudnia 2021

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, 24 grudnia 2021 Wigilia, gdzie będzie biało

Na tym nie koniec niespodzianek, gdyż w Boże Narodzenie jest możliwy spory kontrast temperatury pomiędzy mroźną północną Polską i cieplejszą południową. Między tymi strefami jest prognozowana kolejna śnieżyca. Jej zasięg weryfikujemy. Podamy więcej szczegółów w kolejnej prognozie pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

To lubię, nie ma nudy w pogodzie. Bardzo ciekawie zapowiada się zima w Polsce :)

21 grudzień 2021 - 10:51
Odpowiedz
Sr...

To już nie - 30 przez miesiące? Xd

21 grudzień 2021 - 20:21
Odpowiedz
Robert

A gdzie było zapowiadane -30 stopni, bo na pewno nie tutaj.

21 grudzień 2021 - 20:24
Odpowiedz