| |
Zagrożenie!
Pogoda na Wielkanoc 2022. Prognozy pogody szaleją. Ochłodzenie, czy ciepła wiosna w Polsce?

Pogoda na Wielkanoc 2022. Prognozy pogody szaleją. Ochłodzenie, czy ciepła wiosna w Polsce?

Czy pogoda na Wielkanoc 2022 dla Polski zapowiada przyjemne wiosenne temperatury, a może będzie chłodno, chwilami z silnym wiatrem i możliwymi opadami deszczu, a nawet śniegu - takie pytania zaczynacie nam zadawać coraz częściej. Prognoza pogody na święta wielkanocne jest jednak nadal obarczona sporym ryzykiem błędu ze względu na jeszcze odległy termin i niepewną sytuacje baryczną nad naszą części Europy, a to ma bezpośredni wpływ na wystąpienie konkretnych zjawisk atmosferycznych. Bardzo istotny jest zasięg cieplejszego lub chłodniejszego powietrza, a ten nie jest aktualnie pewny. Wstępny trend możemy jednak wysunąć na podstawie obecnych najnowszych wyliczeń numerycznych na Wielkanoc.

Wstępnie prognozowany zasięg adwekcji ciepłego i chłodnego powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, 17 kwietnia Wielkanoc 2022

Pogoda na Wielkanoc 2022, czy spadnie śnieg, a może w Polsce będzie ciepła wiosna. Najnowsza prognoza pogody

Prognozy dwóch głównych modeli długoterminowych są nadal rozbieżne. Model ECMWF zapowiada umiarkowanie ciepłą wiosnę z temperaturami na poziomie 9-19 st. C. z możliwymi przelotnymi opadami deszczu, lokalnymi burzami i okresami z silniejszym wiatrem. Z kolei model amerykański GFS nadal jest chłodny z temperaturą na poziomie zaledwie 4-12 st. C., co wydaje się raczej mniej realnym scenariuszem.

Wstępnie prognozowana temperatura w Wielkanoc w Polsce, 17 kwietnia 2022. Model ECMWF 

Pogoda na Wielkanoc 2022 dla Polski, prognoza temperatury 17 kwietnia 2022

Prognoza amerykańska przedstawia szokująco chłodną Wielkanoc w Polsce, gdyż ma przeważać w tym czasie zasięg chłodniejszego powietrza wbrew modelowi europejskiemu.

Wstępnie prognozowana temperatura na Wielkanoc, model GFS, 17 kwietnia 2022

Pogoda na Wielkanoc 2022, jaka temperatura w Polsce, czy będzie chłodno i deszczowo i spadnie śnieg, a może ciepło

Prognoza amerykańska wydaje się obecnie absurdalna, aczkolwiek kto wie. Święta wielkanocne miejscami mogą przynieść również przelotne opady deszczu (GFS obecnie ze względu na chłodniejszy wariant prognozuje miejscami przelotny deszcz ze śniegiem) i lokalne burze, między okresami z pogodniejszym niebem. Będą również możliwe chwile z silniejszymi porywami wiatru.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce, Wielkanoc 17 kwietnia 2022

Pogoda Wielkanoc 2022, jakie prognozy dla Polski. Czy spadnie śnieg, a może będzie ciepło

Wariant pośredni prognozuje obecnie model WRF-GFS Medium obliczany przez IMGW. Jest on zbliżony nieco do opcji modelu GFS, gdyż zawiera dane wejściowe z tego właśnie modelu. Według tej prognozy Wielkanoc ma być chłodniejsza, a Poniedziałek Wielkanocny cieplejszy z temperaturą maksymalną 18 st. C. na południowym zachodzie kraju.

Prognoza temperatury w Polsce na Wielkanoc i Lany Poniedziałek 2022

Model GFS aktualnie nadal upiera się przy niskiej temperaturze również w drugi dzień świąt, czyli w Lany Poniedziałek.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 18 kwietnia 2022

Pogoda Wielkanoc i Lany Poniedziałek 2022, prognoza temperatury w Polsce

Podsumowując, obecnie wydaje się najbardziej prawdopodobny wariant uśredniający dane z obu prognoz. Temperatura maksymalna w Polsce w czasie Wielkanocy i Lanego Poniedziałku powinna się wahać na poziomie około 8-18 st. C. (+/- 2-4 st. C.) na przeważającym obszarze kraju. Miejscami pojawią się przelotne opady i lokalne burze i chwile z silniejszym wiatrem. Będą również okresy pogodniejsze. Sytuacja pogodowa jest nadal rozwojowa i będziemy prognozy weryfikować. Bądźcie z nami na bieżąco.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!