| |
Zagrożenie!
Pogoda na sierpień 2022. Będą gorące i upalne dni. Temperatury w Polsce utrzymają się powyżej normy

Pogoda na sierpień 2022. Będą gorące i upalne dni. Temperatury w Polsce utrzymają się powyżej normy

Tegoroczne lato przyniosło ciepły i okresami upalny czerwiec, lipiec również zacznie nadrabiać zaległości, a ostatni miesiąc meteorologicznego lata także przyniesie okresami gorące i upalne dni - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Anomalia temperatury ma być wyraźnie powyżej normy, a to oznacza, że całe lato w Polsce ma szansę zapisać się jako ciepłe. Problemem pozostaną opady, bo mają być przeważnie poniżej normy, tylko miejscami w normie lub lokalnie powyżej w przypadku wystąpienia silnych burz z nawałnicami, bo takie zjawiska w sierpniu również wystąpią. Sprawdźmy, które aktualnie tygodnie sierpnia zapowiadają się najcieplej.

Pogoda na sierpień 2022 w Polsce i Europie. Prognozowana anomalia temperatury

Pogoda na sierpień 2022 w Polsce i Europie, prognoza temperatury

Najnowsze wyliczenia amerykańskiego modelu sezonowego CFSv2 zapowiadają sierpień z anomalią temperatury o około 0,8-2 st. C. powyżej normy klimatycznej. Ma to być więc miesiąc ciepły, okresami gorący i upalny. Temperatury na poziomie 21-29 st. C., będą bardzo częste, ale również wystąpią okresy z upałem powyżej 30 st. C. Dni wyraźnie chłodniejszych ma być niewiele.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022, prognoza anomalii adwekcji powietrza do Polski i Europy

Napływające powietrze do Polski, będzie umożliwiać w okresach pogodnych utrzymanie temperatur powyżej normy klimatycznej o czym świadczy także prognozowana powietrza zalegającego nie tylko bezpośrednio w warstwie przyziemnej. Ciepły sierpień zapowiada również europejski model ECMWF. Aktualne wyliczenia wskazują na miesiąc o około 1-2,2 st. C. powyżej normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury za okres 1-7 sierpnia 2022

Pogoda do 7 sierpnia 2022, prognoza długoterminowa dla Polski i Europy

Pierwszy tydzień sierpnia zapowiada się ciepły na znacznym obszarze kraju, zwłaszcza w południowej połowie Polski. Ponownie najniższe temperatury będą nad morzem i na Podlasiu, ale nie będziemy mówić o chłodnych dniach. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 8-14 sierpnia

Pogoda do 14 sierpnia 2022, prognoza długoterminowa dla Polski i Europy

Przedstawione anomalie temperatury na poszczególne tygodnie sierpnia są oczywiście wstępne. Możliwe będą nieznaczne korekty, ale generalnie w takiej prognozie chodzi o przedstawienie trendu. Z prognozy wynika, że w pierwszej połowie sierpnia ma być przewaga dni ciepłych i okresami gorących lub upalnych. 

Pogoda długoterminowa dla Polski i Europy. Prognozowana anomalia temperatury za okres 15-21 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa do 21 sierpnia 2022, najnowsza prognoza temperatury w Polsce i Europie

Obecne wyliczenia modelu ECMWF wskazują, że w drugiej połowie sierpnia temperatury nieco spadną, ale dalej będziemy mówić o ciepłym lecie, gdyż anomalia powinna się utrzymać nieznacznie ponad normę. Może to oznaczać, że pojawią się wtedy miejscami bardziej wyraźne chłodniejsze dni, ale będą to okresy raczej krótkie.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 22-28 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa do 28 sierpnia 2022, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Polska w sierpniu ma się znajdować w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia, aczkolwiek co jakiś czas zaznaczą się przechodzące fronty atmosferyczne i ośrodki niskiego ciśnienia. Przeważać mają jednak okresy stabilnej i pogodnej aury.

Pogoda na sierpień 2022. Prognoza anomalii ciśnienia w Europie i Polsce

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie

To może być całkiem niezły miesiąc dla wypoczywających nad Bałtykiem, aczkolwiek bez ekstremalnych temperatur. Najważniejszy jest jednak fakt, że mają przeważać okresy dość stabilnej pogody. 

Pogoda na sierpień 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda na sierpień 2022, prognoza sumy opadów w Polsce i Europie

Amerykańska i europejska prognoza są zgodne nie tylko pod względem temperatury, ale również opadów. Suma opadów ma być na ogół poniżej normy lub miejscami w pobliżu normy klimatycznej. Wyjątkiem będą nieliczne regiony, gdzie zaznaczą się punktowe ulewy związane z burzami i wtedy miejscami opady mogą być powyżej normy klimatycznej. Generalnie jednak problem suszy hydrologicznej nadal ma występować. Bliżej początku sierpnia przestawimy jeszcze bardziej precyzyjną prognozę sezonową na ostatni miesiąc wakacji, bo niewykluczone są zmiany.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!