| |
Zagrożenie!
Pogoda na majówkę 2023. Temperatury i prognozy zaskoczą. Najpierw wyż później front z burzami

Pogoda na majówkę 2023. Temperatury i prognozy zaskoczą. Najpierw wyż później front z burzami

Wielkimi krokami zbliża się długi majowy weekend i wiele osób pyta, jaka będzie pogoda na majówkę 2023. Mamy wstępne prognozy i generalnie większego dramatu nie ma. Na ogół będzie cieplej niż obecnie, a ponowne ochłodzenie wkroczy prawdopodobnie dopiero w okolicach ostatniego dnia majówki. Wcześniej spodziewamy się umiarkowanych i przyjemniejszych wiosennych temperatur, ale miejscami przelotnie popada i przejdą burze lokalnie z gradem. Początkowo nad krajem spodziewamy się także obecności ustępującego wyżu.

Majówkę rozpocznie obecność wyżu nad Polską. Prognozowane ciśnienie, 1 maja 2023

Pogoda na majówkę 2023 w Polsce, najnowsze prognozy, gdzie popada i jakie będą temperatury

Do omawianego długiego majowego weekendu pozostało jeszcze kilka dni, dlatego prognozy traktujmy orientacyjnie, gdyż mogą jeszcze zajść zmiany w przewidywaniach temperatury oraz pory wystąpienia opadów i przejście frontu z burzami, jak również ustąpienia wyżu. Aktualnie na 1 maja w prognozach widnieje układ wyżowy, jaki w rejonie Polski ma przynieść przeważnie stabilną pogodę, ale wyż ma się stopniowo odsuwać na wschód Europy. Temperatury maksymalne mają być wiosenne w wielu regionach na poziomie około 14-20 st. C.

Wstępna prognoza temperatury w Polsce, 1 maja 2023

Pogoda na majówkę 2023, prognoza temperatury 1 maja, czy będzie ciepło a może będą burze

Stopniowa ponowna zmiana pogody w Polsce jest wskazywana na 2 maja, gdy nad krajem ma się pojawić chłodny front atmosferyczny niosący w ciągu dnia miejscami przelotne opady deszczu, a w rejonach większej niestabilności powietrza również burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem. Front ma spychać ciepłe powietrze na wschód i południowy wschód kraju.

Aktualnie prognozowane położenie strefy frontowej z płytkim niżem i opadami nad Polską, 2 maja 2023

Pogoda majówka 2023, front załamię aurę 2 maja, będą burze i opady, wiosenne temperatury będą ustępować

Opady będą mieć charakter przelotny i typowo wiosenny, więc załamanie pogody będzie przejściowe i nie zaznaczy się przez cały dzień. Między opadami konwekcyjnymi wystąpią również większe przejaśnienia i chwile z przyjemniejszymi temperaturami.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 2 maja 2023

Najnowsza pogoda na majówkę 2023, prognoza temperatury w Polsce 2 maja

Pora wejścia i przesunięcia się frontu nad Polską jest nadal wstępna i mogą jeszcze zajść korekty, co może się przełożyć np. na temperatury w poszczególnych regionach. Temperatury maksymalne na ogół mają jednak sięgnąć przed opadami do około 14-21 st. C. z najwyższymi prawdopodobnie na południowym wschodzie kraju o ile front nie przyspieszy.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 3 maja 2023

Pogoda na majówkę 2023, jakie będą temperatury, czy popada i będą burze, gdzie najpogodniej, prognoza temperatury 3 maja 2023

Ponowne ochłodzenie w całym kraju wystąpi około 3 maja, czyli w ostatnim dniu majówki. Wstępne wyliczenia wielu modeli pogodowych wskazują maksymalne temperatury na poziomie około 7-13 st. C. Taki wariant może się sprawdzić o ile w dwóch poprzednich dniach wyż odsunie się we wskazanym terminie i front chłodny przejdzie nad krajem między 2-3 maja. W prognozach mogą jednak zajść korekty i niewykluczone są przesunięcia. 

Wstępnie prognozowana odsuwająca się strefa chłodnego frontu w Polsce z lokalnymi opadami, 3 maja 2023

Front chłodny w majówkę 2023, prognoza opadów 3 maja w Polsce

Nie są to więc fatalne prognozy, którymi możemy się załamać. Pierwszy dzień majówki ma być na ogół bez opadów z wiosenną przyjemną temperaturą, w drugim dniu miejscami przelotnie popada i zagrzmi, ale przy ustępującej umiarkowanej temperaturze. Dopiero od 3 maja znowu ma się zrobić chłodniej. Prognozy będziemy nadal weryfikować. W przypadku większych zmian pojawią się najnowsze korekty i aktualizacje.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Przed nami póki co lodowata noc, gdyż centrum wyżu będzie sunąć nad krajem. Od jutra już zdecydowanie "normalniej" dla tej pory roku ;-)

27 kwiecień 2023 - 12:14
Odpowiedz
JG

Nie jest dobrze. Od maja zaczyna się polski sezon suszowy trwający jak to co roku bywa - do końca września :/

28 kwiecień 2023 - 16:15
Odpowiedz