| |
Zagrożenie!
Pogoda na majówkę 2022. Temperatura przekroczy 20 stopni, czy nadal chłodno i deszczowo w Polsce?

Pogoda na majówkę 2022. Temperatura przekroczy 20 stopni, czy nadal chłodno i deszczowo w Polsce?

Coraz częściej zastanawiamy się, czy nastąpi przełom w pogodzie i początek maja w Polsce umożliwi nam wypoczynek na świeżym powietrzu, a może nadal będzie dość chłodno i co jakiś czas deszczowo. Najnowsza pogoda na majówkę 2022 kreuje pewien trend, ale nadal jest to wstępna prognoza pogody na pierwszy długi weekend maja. Sprawdźmy, jakiej pogody możemy się spodziewać między 1-3 maja.

Prognozowana adwekcja powietrza i jego anomalia nad Polską i Europą, 1 maja 2022

Pogoda na majówkę 2022, najnowsza prognoza pogody dla Polski

Do omawianego terminu pozostało jeszcze sporo dni, dlatego aktualne wyliczenia numeryczne są wstępne i nie możemy ich traktować dosłownie, ale ogólny charakter czekającej nas pogody możemy odczytać. Prognozy wskazują, że Polska nadal pozostanie obszarze oddziaływania niżów i frontów atmosferycznych. W czasie majówki ma nastąpić stopniowe spychanie z zachodu na wschód i południowy wschód ciepłego powietrza. Z tego powodu możemy mieć kontrast temperatury między chłodniejszymi dzielnicami zachodnimi i północnymi i cieplejszymi południowo wschodnimi. Niewykluczone jednak, że zasięg cieplejszego i chłodniejszego powietrza będzie nieco inny.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 maja 2022

Pogoda na majówkę 2022, prognoza temperatury w Polsce, 1 maja 2022

W kolejnym dniu majówki, ciepłe powietrze nadal ma zalegać na wschodzie i południowym wschodzie kraju, a zupełnie inaczej będzie na zachodzie i północy Polski, gdzie temperatury będą niskie. 

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 2 maja 2022

Pogoda majówka 2022, prognoza temperatury w Polsce, 2 maja 2022

Na styku cieplejszego i chłodniejszego powietrza rozwiną się opady deszczu i miejscami burze, ale zaznaczamy, że prognozy są wstępne i jeszcze nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdzie się główna oś możliwych opadów.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce, 2 maja 2022

Pogoda majówka 2022 w Polsce, prognoza opadów 2 maja 2022

Model ECMWF jeszcze nie sięga 3 maja, ale model amerykański GFS już tak. Wskazuje on obecnie, że w tym dniu temperatura spadnie już w całym kraju i ponownie miejscami popada deszcz.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce 3 maja 2022

Pogoda majówka w Polsce, prognoza temperatury 3 maja 2022

W tym dniu nad krajem ma zalegać strefa frontowa niosąca miejscami przelotne opady deszczu. 

Wstępnie prognozowane opady w Polsce, 3 maja 2022

Pogoda majówka w Polsce, prognoza opadów 3 maja 2022

Podsumowując, do majówki prognozy mogą się jeszcze zmienić, ale wstępnie możemy oczekiwać temperatur w Polsce między 1-3 maja na poziomie około 10-22 st., przy czym najcieplej na być na południu i wschodzie, a najchłodniej na zachodzie i północy. Nad morzem być miejscami o kilka stopni chłodniej. Ochłodzenie 3 maja w całym kraju na poziomie wskazywanym obecnie przez GFS nie jest jeszcze pewne. W czasie weekendu miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i lokalne burze. Będą również okresy pogodniejsze, zwłaszcza w cieplejszych regionach. Sytuacja jest nadal rozwojowa. Prognozy będziemy weryfikować i przedstawiać najnowsze coraz bardziej precyzyjne wyliczenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!