| |
Zagrożenie!
Pogoda na maj 2023. Znamy prognozy temperatur i opadów. Anomalia klimatyczna może zaskoczyć

Pogoda na maj 2023. Znamy prognozy temperatur i opadów. Anomalia klimatyczna może zaskoczyć

Rozpoczyna się kolejny miesiąc wiosny i pora sprawdzić, jak zapowiada się najnowsza pogoda długoterminowa na maj 2023. Pytacie, jaka czeka nas temperatura, suma opadów oraz ostateczna anomalia klimatyczna. Czy po chłodniejszym niż zwykle kwietniu, również w tym miesiącu temperatury rozczarują, a może pojawi się pierwszy upał lub będą się przedłużać przymrozki. Odpowiedź spróbujemy uzyskać z najnowszych wydań modeli sezonowych.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w maju 2023. Amerykański model CFSv2

Najnowsza pogoda długoterminowa na maj 2023 dla Polski, jaka temperatura i suma opadów, przegląd prognoz

Aktualnie wszystkie prognozy wiodących modeli numerycznych wskazują chłodniejszą niż zwykle pierwszą dekadę maja, dlatego wiele osób wysuwa wniosek, że cały maj będzie chłodny, zwłaszcza po chłodniejszym kwietniu, który ostatecznie zapisał się ze średnią temperaturą w skali całego kraju o około 0,9/0,8 st. C. poniżej normy. Najnowsze prognozy nie potwierdzają jednak, że ma to być miesiąc chłodny w całym kraju. Jest szansa na średnią temperaturę na znacznym obszarze kraju powyżej normy o około 0,25-1 st. C., zwłaszcza na zachodzie i południu, a w najgorszym przypadku w normie. Najniższa średnia temperatura ma być na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza między Mazurami i Podlasiem. Norma średniej temperatury w maju waha się od 10,7 st. C. w Zakopanem, 11,8 st. C. w Kołobrzegu, 12,2 st. C. w Świnoujściu, 12,4 st. C. w Jeleniej Górze do 14,4 st. C. w Tarnowie.

Pogoda na maj 2023. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce

Pogoda długoterminowa na maj 2023, prognoza temperatury dla Polski i Europy

Zestawienie modelu ECMWF potwierdza wyraźne niższą średnią temperaturę w pierwszej dekadzie maja, z ujemną anomalią o kilka st. C. niższą względem normy wieloletniej. Temperatury ponownie zaczną rosnąć od okolic przełomu pierwszej i drugiej dekady maja z tendencją trwalszego trwania wiosennych wartości i rzadszymi okresami ochłodzenia. W przypadku prognoz sezonowych modelu ECMWF często przewidywana anomalia w normie, w rzeczywistości jest średnią z temperaturą powyżej normy. Może więc liczyć na to, że po chłodnym początku maja, w 2 i 3 dekadzie miesiąca nie będzie już źle i temperatury będą o wiele przyjemniejsze.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w maju 2023 powyżej normy w Polsce i Europie

Jaka pogoda będzie w maju 2023, prognoza temperatury dla Polski i Europy

Potwierdza ten trend najnowsze wydanie prognozy ECMWF, które wskazuje aż 50-70% prawdopodobieństwo ostatecznej anomalii temperatury w Polsce w maju powyżej normy klimatycznej. Maj zapowiada się bardzo ciepły i okresami gorący szczególnie w zachodniej i południowej Europie, zwłaszcza w krajach południowo zachodnich. Okresami to cieplejsze powietrze w trakcie maja będzie również docierać do Polski, aczkolwiek jeszcze co najmniej do początku 2 dekady miesiąca mogą się miejscami zdarzyć nocne lub poranne przymrozki, zwłaszcza przy gruncie.

Pogoda długoterminowa na maj 2023. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na maj 2023, prognoza ciśnienia

Prognoza amerykańskiego modelu wskazuje na pojawienia się obszaru podwyższonego ciśnienia nad Europą południowo wschodnią i południowo zachodnią i okresami sięgającą również Polski. Przy takim rozkładzie ciśnienia przechodzące strefy frontów atmosferycznych mogą się blokować nad danym obszarem i nie zawsze przechodzić przez cały region np. środkowej Europy, jak to zwykle bywa przy silnej cyrkulacji strefowej. Z tego powodu prognozy sumy opadów nie są jednoznaczne, bo możemy mieć zarówno regiony z anomalią opadów powyżej, w normie, jak i poniżej normy.

Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie, maj 2023

Prognoza opadów na maj 2023 w Polsce i Europie

Prognozy wskazują, że sumy opadów poniżej normy szczególnie w zachodniej i północnej Polsce, a w normie lub nieco powyżej na pozostałym obszarze. Norma sumy opadów w maju waha się od 43,8 mm w Ustce, 53,8 mm w Suwałkach, 70,1 mm w Kielcach, do 141,5 mm w Zakopanem. Większe opady są w górach, zwłaszcza w Tatrach. Reasumując, maj 2023 w Polsce ostatecznie ma być z temperaturą nieznacznie powyżej normy, w najgorszym przypadku miejscami w normie. Sumy opadów będą zróżnicowane.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!