Pogoda na luty 2020. Dodatnia anomalia temperatury, częstsze opady w tym śnieg, ale zima tylko incydentalnie
Sprawdźmy, czy najnowsza pogoda długoterminowa na luty 2020 daje cień szansy na odwrócenie sytuacji w Polsce? Po bardzo ciepłym grudniu i dobiegającym końca również ciepłym styczniu, w lutym nie zanosi się na zmianę trendu.
Przed nami ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Do tej pory sezon nie rozpieszczał miłośników niskich temperatur i śniegu. Tylko w górach utrzymuje się prawdziwa zima. Najchłodniejsza pora roku ograniczała się na nizinach jedynie do krótkich incydentów.
Zasięg występowania pokrywy śnieżnej w Polsce względem średniej wieloletniej
Najnowsza prognoza sezonowa modelu ECMWF nie uległa drastycznej zmianie. Anomalia temperatury do 2 lutego ma wynieść 3-4 st. C. powyżej normy. Mimo, że początkowo miejscami w tym terminie mogą się zdarzyć opady śniegu, to na zimę nie ma szans, zwłaszcza, że między 31 stycznia, a około 5-6 lutego czeka nas znaczne ocieplenie.
W dniach, od 3, do 9 lutego jest prognozowana dodatnia anomalia na poziomie 3-4 st. C. Mimo, że pod koniec tego terminu może się miejscami zdarzyć chłodniejszy okres z epizodem zimowym, to będzie on krótki i przejściowy.
Okres między 10, a 16 lutego zapowiada się nadal z anomalią temperatury o około 3-4 st. C. powyżej normy.
Ciepło zapowiada się również okres, między 17, a 23 lutego. Wówczas anomalia temperatury o około 3-4 st. C. ponownie ma przekraczać normę wieloletnią.
Trend pogodowy prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w ostatnich dniach lutego. Anomalia temperatury, między 24 lutego, a 1 marca nadal ma być dodatnia na poziomie 2-3,5 st. C.
Podsumowując, luty 2020 będzie trzecim ciepłym miesiącem kończącej się zimy. Mimo, że mogą się zdarzyć krótsze chłodniejsze okresy nawet z opadami śniegu nie tylko w górach, ale również na nizinach, to powstającej i utrzymującej się zimy z tego nie będzie. Miesiąc ten w porównaniu do stycznia, przyniesie nieco więcej dynamizmu w pogodzie, zwłaszcza w pierwszej jego dekadzie, gdy suma opadów ma być większa od normy wieloletniej. Pozostałe tygodnie zapowiadają się z opadami w normie lub nieco poniżej. Czekają nas również dni z wysoką temperaturą, nawet powyżej 12 st. C., np. 2 lutego na południowym zachodzie Polski.
DobraPogoda24
Nie zapomnijcie o zimie na przełomie lutego i marca w 2018 roku, żeby się nikt nie obudził z ręką w nocniku jak w 1978/79 roku.