| |
Zagrożenie!
Pogoda na lato 2021 dla Polski i Europy. Brytyjska i Amerykańska prognoza pogody na wakacje nie pozostawia wątpliwości

Pogoda na lato 2021 dla Polski i Europy. Brytyjska i Amerykańska prognoza pogody na wakacje nie pozostawia wątpliwości

Wraz z początkiem czerwca rozpocznie się meteorologiczne lato, które obejmuje cały czerwiec, lipiec i sierpień. Tuż przed jego nastaniem, sprawdziliśmy, jak zapowiada się pogoda na lato 2021 dla Polski, Europy i reszty świata. Prognoza pogody na wakacje została opracowana na podstawie renomowanego brytyjskiego biura Met Office i amerykańskiego instytutu NOAA. To jedne z najbardziej rzetelnych i wiarygodnych źródeł prognoz sezonowych i wiadomości klimatycznych. Z prognozy brytyjskiej wynika, że lato 2021 w Polsce ma być przeważnie ciepłe, bo prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy określono na aż 60-80%. Oczywiście zdarzą się okresy chłodniejsze, ale jeśli zsumujemy wszystkie dni, od czerwca, do końca sierpnia, to anomalia temperatury za ten okres będzie prawdopodobnie powyżej normy. Z kolei amerykańska prognoza NOAA ogranicza ciepłe lato w Polsce do dzielnic wschodnich i południowo wschodnich, gdzie najczęściej ma być notowana najwyższa temperatura. Na pozostałym obszarze kraju, lato ma być na ogół w normie. Z dwóch liczących prognoz wynika więc, że lato nie powinno być w Polsce chłodne, aczkolwiek dni wyraźnie chłodniejsze będą się zdarzać, tak samo, jak dni gorące, upalne, czy z umiarkowaną temperaturą. Wniosek z tych prognoz nasuwa się jeden, dni chłodniejszych z ujemną anomalią ma być mniej. Będą przeważać dni dość ciepłe.

Brytyjska pogoda na lato 2021 dla Polski i Europy. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury powyżej normy, za okres czerwiec-sierpień

Pogoda na lato 2021, brytyjska i amerykańska prognoza pogody na wakacje 2021 dla Polski i Europy

Obie prognozy wskazują na bardzo ciepłe lato 2021 w południowej Europie. Jeśli wybierzecie urlop w którymś z krajów w basenie Morza Śródziemnego i Czarnego, to nie powinniście mieć powodów do narzekania. Zapowiada się tutaj wiele gorących i upalnych dni, z opadami poniżej normy.

Brytyjska pogoda na lato 2021 dla Polski i Europy. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii opadów powyżej normy, za okres czerwiec-sierpień

Pogoda na lato 2021, prognoza pogody na wakacje dla Polski i Europy, prognoza amerykańska i brytyjska

Prognoza Met Office wskazuje na 40-60% prawdopodobieństwo opadów powyżej normy w Polsce, w okresie całego lata meteorologicznego. Nie jest to więc wyraźna przewaga w danym kierunku trendu. Można uznać, że opady będą albo nieco powyżej normy, lub w jej pobliżu. 

Amerykańska prognoza NOAA na lato 2021 dla Polski, Europy i reszty świata

Tuż przed rozpoczęciem meteorologicznego lata, amerykański renomowany instytut NOAA, wydał prognozę sezonową dla całego świata. Dzięki temu, możemy określić trend pogodowy, jaki będzie możliwy w najbliższych 3 miesiącach. Ta prognoza m.in. ułatwi wybranie kierunku letniego urlopu, ale również określa, gdzie może się pojawić potencjalne ryzyko suszy, wysokiej temperatury i nadmiaru opadów.

Amerykańska pogoda na lato 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda na lato 2021, amerykańska prognoza pogody na wakacje 2021 dla Polski i Europy

Według NOAA, lato 2021, będzie ciepłe i gorące na południu Europy, zwłaszcza od Hiszpanii i Portugalii przez Włochy, Bałkany, po Ukrainę, Turcję po południowo wschodnią Polskę. Na pozostałym obszarze, temperatura ma być przeważnie w normie. To oznacza, że po chłodnej wiośnie na przeważającym obszarze Europy, lato będzie przeważnie ciepłe, w niektórych krajach w normie. Przy tej okazji pamiętajmy, że współczesna norma, często przez ludzi odbierana jest jako okres chłodny, bo przez zmiany klimatyczne zmieniło się nasze postrzeganie lata. Krótko mówiąc - norma oznacza normalne lato. Będą zarówno dni gorące i upalne, jak również dni chłodniejsze z opadami i burzami. W tym przypadku bez wyraźnej przewagi, któregoś z okresów. 

Amerykańska pogoda na lato 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii temperatury na świecie

Pogoda na lato 2021, prognoza temperatury i opadów w Polsce, Europie i na świecie, prognoza amerykańska NOAA

Amerykańska prognoza NOAA rozczaruje osoby, które lubią przeważnie słoneczne, upalne i suche lato, bo przewidują sumę opadów powyżej normy. Z 3 miesięcy letnich, z pewnością co najmniej 1-2, mogą być bardziej deszczowe i burzowe. Potencjalne burze mogą być silne, gdyż mogą powstawać przy takiej prognozie anomalii temperatury na obszarze ścierania się wyraźnie ciepłego i chłodnego powietrza. Pogoda może być więc w Polsce zmienna, okresy stabilne będą rzadsze, ale również możliwe. Generalnie lato ma być normalne, wszystkiego po trochu.

Amerykańska pogoda na lato 2021. Prognozowane prawdopodobieństwo anomalii opadów na świecie

Pogoda na lato 2021, amerykańska prognoza na wakacje dla Polski, Europy i świata, prognoza opadów

Mapy z prognozą NOAA powstały na podstawie amerykańskich modeli sezonowych, dodatkowo z niewielkimi poprawkami klimatologów.

DobraPogoda24.pl, NOAA, IRI


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!