| |
Zagrożenie!
Pogoda na grudzień 2022. Częsty mróz opanuje kilka regionów Polski. Będą powiewy zimy ze śniegiem

Pogoda na grudzień 2022. Częsty mróz opanuje kilka regionów Polski. Będą powiewy zimy ze śniegiem

Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy. Czy będą to często śnieżne i mroźne dni w Polsce, a może aura okaże się dla nas łagodna? Najnowsza pogoda długoterminowa na grudzień 2022 wskazuje jednoznaczny wyraźny trend. Będziemy mieć w Polsce co najmniej kilka regionów z częstym mrozem, w tym także okresami z ujemnymi temperaturami przez całą dobę. Zdarzą się również co pewien okres opady śniegu, a miejscami niekiedy uderzenia zimy ze śnieżycami. Nieco łagodniejsza średnia temperatura ma być na południu kraju, ale tutaj z kolei opadów ma być nieco więcej. Generalnie zapowiada się miesiąc często z termiczną zimą i miejscami przedzimiem.

Najnowsza pogoda na grudzień 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Najnowsza pogoda na grudzień 2022 dla Polski, kilka regionów z częstym mrozem, będą uderzenia zimy

Trend pogodowy nakreśla aktualna prognoza średniego ciśnienia i ogólnego układu barycznego. Amerykańska prognoza sezonowa wskazuje, że na północy i wschodzie Europy ma przeważać pogoda wyżowa, a na południu, zachodzie i południowym zachodzie przeważy obszar niżowy. Polska ma się często znajdować dokładnie pośrodku wpływu obszaru niżowego znad Atlantyku i wyżowego znad Skandynawii i Rosji. Taki układ wskazuje, że czekają nas zmienne warunki atmosferyczne. Często z niższymi temperaturami szczególnie w północnej i północno wschodniej Polsce oraz nieco łagodniejszymi na południu, z wyjątkiem okresów przewagi wyżu, gdy mogą się pojawić bardziej mroźne noce w czasie rozpogodzeń. 

Pogoda na grudzień 2022. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Pogoda na grudzień 2022, częsty mróz w Polsce, czy łagodne masy powietrza, prognoza temperatury

Ma to się przełożyć na anomalię średniej temperatury za cały miesiąc. Co najmniej w północnej połowie kraju grudzień ma być chłodniejszy niż wynika z normy klimatycznej, a na pozostałym obszarze w normie, miejscami nieco powyżej normy. Podobnie prognozuje obecnie europejski model ECMWF.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 5-11 grudnia 2022

Pogoda do 11 grudnia 2022 w Polsce, najnowsza prognoza temperatury

Takie rozmieszczenie anomalii temperatury wskazuje, że w pasie północnym lub w północno wschodniej połowie kraju w grudniu będziemy mieć dość często ujemne temperatury, okresami przez całą dobę. Podczas spływów chłodnych mas powietrza i pogodnych nocy zdarzy się silniejszy dwucyfrowy mróz. Będą to sytuacje może nie częste, gdyż musi się rozpogodzić, ale jest to jak najbardziej możliwe. Średnia temperatura dobowa będzie często poniżej 0 st. C. i wtedy będziemy mówić o termicznej zimie.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 12-18 grudnia 2022

Pogoda do 18 grudnia 2022, jaka temperatura w Polsce, najnowsza prognoza

Nieco łagodniejsze temperatury mają panować na południu Polski, gdzie zaznaczy się okresami wpływ powietrza atlantyckiego lub z południowej Europy. Przez ten obszar mogą jednak czasami wchodzić strefy opadów mieszanych, w tym śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem związanych z frontami atmosferycznymi i niżami wędrującymi z zachodniej i południowej Europy na północny wschód. W rejonach zderzenia wilgotnego i cieplejszego powietrza z chłodniejszym będą niekiedy możliwe śnieżyce, opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub opady marznące. Granica mas powietrza i rodzaju opadów będzie się zmieniać, dlatego warto śledzić codzienne prognozy.

Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres 19-25 grudnia 2022

Pogoda do 25 grudnia 2022, jakie będzie Boże Narodzenie w Polsce, mapa temperatury

Aktualnie jest zbyt wcześnie, aby wskazywać możliwą pogodę na Boże Narodzenie. Model ECMWF wskazuje obecnie normę termiczną, a to oznacza, że temperatury w ciągu doby mogą być przez 0 st. C. Możemy mieć zarówno dni ze śniegiem, jak również z deszczem. W zeszłym roku Boże Narodzenie niemal w całej Polsce było śnieżne i mroźne. Miejmy nadzieję, że w tym roku przynajmniej w części będzie podobnie. Suma opadów w grudniu ma być na ogół w normie, na południowym wschodzie nieco powyżej, a na północnym zachodzie poniżej normy klimatycznej.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, grudzień 2022

Najnowsza pogoda na grudzień 2022, prognoza opadów w Polsce i Europie 

Krótko mówiąc - grudzień 2022 ma być miesiącem chłodnym szczególnie w północnej lub północno wschodniej połowie kraju. W tych regionach anomalia temperatury będzie ujemna, ponadto dość często będą się zdarzać dni z mrozem, w tym okresami całodobowym. Na południu temperatury mają być łagodniejsze, ale i tutaj mogą się zdarzyć nieco bardziej mroźne noce. Obszar oddziaływania wyżu kontynentalnego i niżu atlantyckiego będzie się przesuwał nad Polską, a co za tym idzie temperatury będą się wahać raz w kierunki złagodnienia, a w innym przypadku ponownie przewagi ochłodzenia z mrozem. W czasie podejścia stref frontowych spodziewamy się również opadów śniegu i powiewów zimy, ale będą także opady mieszane i marznące. Z uwagi na dużą zmienność warunków atmosferycznych zalecamy sprawdzać codzienne najnowsze prognozy pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!