
Pogoda na grudzień 2022. Częsty mróz opanuje kilka regionów Polski. Będą powiewy zimy ze śniegiem
Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej zimy. Czy będą to często śnieżne i mroźne dni w Polsce, a może aura okaże się dla nas łagodna? Najnowsza pogoda długoterminowa na grudzień 2022 wskazuje jednoznaczny wyraźny trend. Będziemy mieć w Polsce co najmniej kilka regionów z częstym mrozem, w tym także okresami z ujemnymi temperaturami przez całą dobę. Zdarzą się również co pewien okres opady śniegu, a miejscami niekiedy uderzenia zimy ze śnieżycami. Nieco łagodniejsza średnia temperatura ma być na południu kraju, ale tutaj z kolei opadów ma być nieco więcej. Generalnie zapowiada się miesiąc często z termiczną zimą i miejscami przedzimiem.
Najnowsza pogoda na grudzień 2022. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie
Trend pogodowy nakreśla aktualna prognoza średniego ciśnienia i ogólnego układu barycznego. Amerykańska prognoza sezonowa wskazuje, że na północy i wschodzie Europy ma przeważać pogoda wyżowa, a na południu, zachodzie i południowym zachodzie przeważy obszar niżowy. Polska ma się często znajdować dokładnie pośrodku wpływu obszaru niżowego znad Atlantyku i wyżowego znad Skandynawii i Rosji. Taki układ wskazuje, że czekają nas zmienne warunki atmosferyczne. Często z niższymi temperaturami szczególnie w północnej i północno wschodniej Polsce oraz nieco łagodniejszymi na południu, z wyjątkiem okresów przewagi wyżu, gdy mogą się pojawić bardziej mroźne noce w czasie rozpogodzeń.
Pogoda na grudzień 2022. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie
Ma to się przełożyć na anomalię średniej temperatury za cały miesiąc. Co najmniej w północnej połowie kraju grudzień ma być chłodniejszy niż wynika z normy klimatycznej, a na pozostałym obszarze w normie, miejscami nieco powyżej normy. Podobnie prognozuje obecnie europejski model ECMWF.
Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 5-11 grudnia 2022
Takie rozmieszczenie anomalii temperatury wskazuje, że w pasie północnym lub w północno wschodniej połowie kraju w grudniu będziemy mieć dość często ujemne temperatury, okresami przez całą dobę. Podczas spływów chłodnych mas powietrza i pogodnych nocy zdarzy się silniejszy dwucyfrowy mróz. Będą to sytuacje może nie częste, gdyż musi się rozpogodzić, ale jest to jak najbardziej możliwe. Średnia temperatura dobowa będzie często poniżej 0 st. C. i wtedy będziemy mówić o termicznej zimie.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 12-18 grudnia 2022
Nieco łagodniejsze temperatury mają panować na południu Polski, gdzie zaznaczy się okresami wpływ powietrza atlantyckiego lub z południowej Europy. Przez ten obszar mogą jednak czasami wchodzić strefy opadów mieszanych, w tym śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem związanych z frontami atmosferycznymi i niżami wędrującymi z zachodniej i południowej Europy na północny wschód. W rejonach zderzenia wilgotnego i cieplejszego powietrza z chłodniejszym będą niekiedy możliwe śnieżyce, opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub opady marznące. Granica mas powietrza i rodzaju opadów będzie się zmieniać, dlatego warto śledzić codzienne prognozy.
Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie za okres 19-25 grudnia 2022
Aktualnie jest zbyt wcześnie, aby wskazywać możliwą pogodę na Boże Narodzenie. Model ECMWF wskazuje obecnie normę termiczną, a to oznacza, że temperatury w ciągu doby mogą być przez 0 st. C. Możemy mieć zarówno dni ze śniegiem, jak również z deszczem. W zeszłym roku Boże Narodzenie niemal w całej Polsce było śnieżne i mroźne. Miejmy nadzieję, że w tym roku przynajmniej w części będzie podobnie. Suma opadów w grudniu ma być na ogół w normie, na południowym wschodzie nieco powyżej, a na północnym zachodzie poniżej normy klimatycznej.
Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, grudzień 2022
Krótko mówiąc - grudzień 2022 ma być miesiącem chłodnym szczególnie w północnej lub północno wschodniej połowie kraju. W tych regionach anomalia temperatury będzie ujemna, ponadto dość często będą się zdarzać dni z mrozem, w tym okresami całodobowym. Na południu temperatury mają być łagodniejsze, ale i tutaj mogą się zdarzyć nieco bardziej mroźne noce. Obszar oddziaływania wyżu kontynentalnego i niżu atlantyckiego będzie się przesuwał nad Polską, a co za tym idzie temperatury będą się wahać raz w kierunki złagodnienia, a w innym przypadku ponownie przewagi ochłodzenia z mrozem. W czasie podejścia stref frontowych spodziewamy się również opadów śniegu i powiewów zimy, ale będą także opady mieszane i marznące. Z uwagi na dużą zmienność warunków atmosferycznych zalecamy sprawdzać codzienne najnowsze prognozy pogody.
DobraPogoda24.pl