| |
Zagrożenie!
Pogoda na Boże Narodzenie 2022. Śnieg i mróz, czy odwilż? Prognoza na święta jest jednoznaczna

Pogoda na Boże Narodzenie 2022. Śnieg i mróz, czy odwilż? Prognoza na święta jest jednoznaczna

Zadajecie pytania odnoście pogody na święta, czy będzie mróz i śnieg, a może deszcz i odwilż w Polsce? Nasza najnowsza pogoda na Boże Narodzenie 2022 wskazuje wyraźny trend. Wszystko wskazuje na to, że czekają nas przeważnie dodatnie temperatury z wyraźnie cieplejszą Wigilią. Ujemne temperatury wystąpią miejscami w nocy, ponadto pojawi się przelotny deszcz, ale i mokry śnieg może się pojawić miejscami. Aktualnie występująca pokrywa śnieżna w dużej części kraju zaniknie, być może lokalnie zdoła się jeszcze utrzymać na wschodzie i południu, ale będzie bardzo ograniczona.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 24 grudnia 2022, Wigilia Bożego Narodzenia

Pogoda na Boże Narodzenie 2022, będzie ciepła Wigilia

W trakcie nowego tygodnia wkroczy do Polski odwilż. Całodobowy mróz ustąpi wraz z adwekcją łagodniejszego powietrza i wzrostem temperatury. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na brak mrozu i śnieżycy w Wigilię. Temperatura w Polsce może wzrosnąć do około 6-11, lokalnie 12 st. C. Najcieplej ma być na południu i południowym zachodzie kraju, a najniższa temperatura ma wystąpić na północnym wschodzie, zwłaszcza na Suwalszczyźnie.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 grudnia 2022, Wigilia Bożego Narodzenia

Pogoda na Boże Narodzenie 2022, jaka będzie Wigilia 24 grudnia 2022

Pod względem temperatury i innych zjawisk pogodowych, to ma być na ogół niestety jesienny dzień, zwłaszcza, że miejscami może również przelotnie popadać deszcz.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, Wigilia 24 grudnia 2022

Pogoda 24 grudnia 2022, Wigilia, prognoza opadów w Polsce

W Boże Narodzenie nadal utrzymają się temperatury dodatnie w ciągu dnia, choć mają być niższe w porównaniu do Wigilii. Spodziewamy się maksymalnie na ogół, od 1, do około 7 st. C. Najwyższa temperatura ma być na południowym zachodzie kraju.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 25 grudnia 2022, Boże Narodzenie

Pogoda Boże Narodzenie 25 grudnia 2022, temperatura w Polsce

W czasie świąt nad krajem może się pojawić front atmosferyczny, który przyniesie mieszane przelotne opady. W zależności od zasięgu adwekcji konkretnej masy powietrza może popadać miejscami przelotny deszcz, deszcz ze śniegiem lub śnieg. W chłodniejszym powietrzu może się więc pojawić miejscami krótki powiew przedzimia, ale prawdziwej zimy z tego nie będzie. Aktualne wyliczenia wskazują taką możliwość w nocy między 25-26 grudnia, głównie na północy i wschodzie.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce między 25-26 grudnia 2022

Pogoda na Boże Narodzenie 2022, prognoza opadów w Polsce 25-26 grudnia 2022

W drugi dzień świat Bożego Narodzenia temperatury również mają być przeważnie dodatnie. Spodziewamy się obecnie od około 1, do 6-9 st. C. na południu, zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 26 grudnia 2022, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Pogoda Boże Narodzenie 2022, prognoza temperatury w Polsce, 26 grudnia 2022

Obecnie pokrywa śnieżna waha się w Polsce w wielu regionach, od 10, do 40 cm, zwłaszcza w centrum, na południu i wschodzie kraju. Więcej śniegu jest na Kasprowym Wierchu, bo 77 cm. Wraz z odwilżą przed świętami pokrywa śnieżna będzie dość szybko topnieć i ustępować na wschód Polski.

Pokrywa śnieżna w Polsce przed nastaniem odwilży, 17 grudnia 2022. Dane: IMGW-PIB

Pokrywa śnieżna w Polsce przed świętami Bożego Narodzenia 2022

Niewykluczone, że śnieg do świąt zdoła się jeszcze miejscami utrzymać na wschodzie i południu, ale będzie to już bardziej topiąca się breja niż piękna i zwarta pokrywa śnieżna. Przed nami więc na ogół Wigilia i święta Bożego Narodzenia z dodatnią temperaturą, miejscami w nocy ponownie z mrozem. W co najmniej kilku regionach w tym czasie przelotnie popada deszcz, przejściowo w chłodniejszym sektorze powietrza może się również zdarzyć deszcz ze śniegiem i śnieg.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 25 grudnia 2022

Pokrywa śnieżna w Polsce, Boże Narodzenie 2022

Resztki topiącej się pokrywy śnieżnej być może w święta zdołają się miejscami jeszcze utrzymać na wschodzie i południu kraju. Na znacznym obszarze Polski Boże Narodzenie będzie jednak bez zimowych klimatów, czyli zupełnie inne, od tego z zeszłego roku, gdy mieliśmy śnieg i mróz prawie w wielu regionach. Zaznaczamy, że jest to wstępna prognoza. Występowanie zjawisk, zasięg temperatur i rodzaj opadów w danym regionie i terminie może się jeszcze nieco zmienić, ale trend pogodowy jest dość pewny. Będziemy to weryfikować w coraz dokładniejszych prognozach w kolejnych dniach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!