| |
Zagrożenie!
Pogoda na Boże Narodzenie 2021 zaskakuje. Mróz, śnieg i ocieplenie. Wszystko jest możliwe

Pogoda na Boże Narodzenie 2021 zaskakuje. Mróz, śnieg i ocieplenie. Wszystko jest możliwe

W dalszym ciągu analizujemy najnowsze prognozy na święta aktualizowane kilka razy dziennie. Wszystko wskazuje na to, że pogoda na Boże Narodzenie 2021 może nas zaskoczyć. Aktualne prognozy zaczynają się zmieniać i nie są jednoznaczne. Możemy się spodziewać zarówno mrozu, jak również opadów śniegu i deszczu oraz ocieplenia. Wszystko jest możliwe. Skąd ta niepewność w prognozach, mimo że jeszcze kilka dni temu nic nie wskazywało, że prognozy mogą się znacznie zmienić? Wszystko przez niepewną trwałość wyżu, ryzyko pojawienia się niżu nad Atlantykiem i nieprzewidywalne położenie prądu strumieniowego.

Prognozowany niepewny zasięg ciepłych i chłodnych mas powietrza - anomalii temperatury nad Europą, 24 grudnia 2021 w Wigilię

Najnowsza pogoda na Boże Narodzenie i Wigilię 2021. Czy będzie mróz i śnieg, jaka temperatura w Polsce

Trend prognozy długoterminowej znowu sprawdzi nam się bardzo dobrze na wiele dni, jednak ciągle powyżej 10 dni, mimo zaawansowania technologicznego i wielu lat doświadczenia, nadal mogą zachodzić nieprzewidywalne zmiany, które w naszym położeniu geograficznym mają prawo się zdarzyć i nie zawsze jesteśmy je w stanie dostrzec z takim wyprzedzeniem. Trend pogodowy wskazywał na pojawienie się odwilży w trakcie 2 dekady grudnia oraz ochłodzenia z mrozem i opadami śniegu wraz z początkiem i upływem 3 dekady miesiąca. I tak właśnie jest i będzie, ale akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia zaczynają się pojawiać nieoczekiwane zmiany prognoz.  Sprawdźmy, dlaczego pojawiły się zmiany w prognozach?

Powstał układ Omega

Prognozy od wielu dni były jednoznaczne, wskazywały na pojawienie się mrozu i śniegu w Polsce wraz z początkiem ostatniej dekady grudnia. Wszystko przez powstanie układu wyżowego z centrum nad Wyspami Brytyjskimi i schodzącym niżem znad Rosji. Mamy zatem klasyczną sytuacją do powrotu warunków zimowych do Polski, w tym mrozu i opadów śniegu. Na poniższej mapie doskonale to widać. Układ Omega jest zazwyczaj trwałym ośrodkiem barycznym, dlatego prognozy były stabilne. Nieoczekiwanie na mapie pogodowej zaczyna się pojawiać kolejny "gracz", który może namieszać.

Prognozowany układ baryczny w Europie 20 grudnia 2021

Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Jaka będzie pogoda w Wigilię, najnowsze prognozy

Mowa o niespodziewanym pojawieniu się niżu na Atlantyku, który ma zepchnąć układ wyżowy aż do jego zaniknięcia. Niż zbliżając się do Europy zacznie zaciągać ciepłe powietrze, które będzie z południowego zachodu wpychać w głąb południowej i południowo zachodniej części kontynentu. Wyżowa blokada Atlantyku ma ustąpić i tylko od siły zatoki niżowej i ośrodków niżowych nad północną i północno wschodnią Europą, będzie zależeć tempo i zasięg ponownego wdzierania się łagodniejszych mas powietrza. Krótko mówiąc - słabszy wyż od wskazywanej prognozy z niestabilnym układem Omega, pojawienie się nieoczekiwanego niżu i chaotyczny prąd strumieniowy jest przyczyną nagłej zmiany, ale jeszcze niepewnej prognozy na święta.

Prognozowany układ baryczny nad Europą i Polską, Boże Narodzenie 25 grudnia 2021

najnowsza pogoda na Boże Narodzenie 2021. Zaskakujące zmiany, sprawdzamy mapy temperatury, ciśnienia i opadów śniegu

Rozbieżności w prognozach na Boże Narodzenie 2021 w Polsce

Z pewnością zauważyliście, że w prognozach na święta nadal co niemal aktualizację pojawiają się inne wyliczenia temperatur, rodzaju opadów i zachmurzenia dla poszczególnych regionów. Nie jest to jakiś błąd w procesie powstawania prognozy, a wynik oczekiwanej sytuacji barycznej. Zauważcie, że Europa w okresie świąt będzie się znajdować pod wpływem niżu atlantyckiego niosącego łagodne powietrze i opady głównie deszczu oraz chłodniejszego ośrodka niżowego znad Rosji. W zależności od położenia prądu strumieniowego, do Polski albo wedrze się w trakcie świąt ciepłe powietrze lub znaczny obszar kraju pozostanie w zasięgu chłodnego powietrza. Może się zatem zdarzyć, że okres 24-25-26 grudnia upłynie nam zarówno pod znakiem mrozu, miejscami opadów śniegu, ale również możliwego deszczu z tendencją do wtargnięcia ocieplenia.

Prognozowany zasięg ciepłego i chłodnego powietrza, 24 grudnia 2021

Prognoza pogody na Wigilię 2021, mapa temperatury w Polsce

Jeśli niż rosyjski okaże się słaby, to ocieplenie wkroczy do Polski od południa i południowego zachodu i to właśnie w tych regionach temperatura wzrośnie najszybciej. Mróz wtedy najdłużej by się utrzymał na północy i północnym wschodzie Polski. Możliwy jest również inny scenariusz. Od zimowych akcentów rozpoczniemy Wigilię i Boże Narodzenie, a ocieplenie wkroczy dopiero w trakcie świąt, jednak nie nad cały obszar kraju.

Prognozowany zasięg ciepłego i chłodnego powietrza w Europie i Polsce, 25 grudnia 2021

Prognoza temperatury w Polsce, Boże Narodzenie 25 grudnia 2021

Prognoza zasięgu ciepłego i zimnego powietrza, 26 grudnia 2021

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2021, prognoza temperatury 26 grudnia 2021

Podsumowując, najbliższe dni zapowiadają się z ochłodzeniem w Polsce. Wróci mróz, pojawią się miejscami opady śniegu, a nawet lokalne burze śnieżne. Zimowe akcenty na przeważającym obszarze Polski, będą możliwe do okresu świąt. W same święta - lekka zima się przeciągnie, albo w ich trakcie wkroczy ocieplenie przynajmniej do części kraju. Wszystko zależy od cienkiej granicy wpływu omawianych ośrodków barycznych. Wszystko rozstrzygną kolejne prognozy. Już jutro przedstawimy najnowszą pogodę długoterminową na ponad 2 tygodnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!