| |
Zagrożenie!
Pogoda na Boże Narodzenie zadziwia. Trwa „bitwa” modeli pogodowych. Emocje sięgają zenitu

Pogoda na Boże Narodzenie zadziwia. Trwa „bitwa” modeli pogodowych. Emocje sięgają zenitu

Non stop monitorujemy najnowsze wyliczenia prognoz na święta. Pogoda na Boże Narodzenie 2021 dla Polski nadal nie jest jednoznaczna. Mimo, że coraz mniej dni pozostało do świąt, to dalej trwa „bitwa” modeli pogodowych. Sytuacja z uwagi na niestabilne prognozy trajektorii ośrodków niżowych ulega korektom. Możemy w zasadzie oczekiwać wszystkiego, od mrozu, zwłaszcza na północy Polski, gdzie może być silny przez opady śniegu i silniejszy wiatr po odwilż z przejściowym większym ociepleniem głównie na południu i południowym zachodzie Polski. Krótko mówiąc - prognoza na święta nadal nie jest rozstrzygnięta.

Prognozowany zasięg ciepłego i zimnego powietrza wraz z anomalią temperatury w Polsce i Europie, 25 grudnia 2021 Boże Narodzenie. Prognoza ECMWF

Najnowsza pogoda na Boże Narodzenie 2021 w Polsce. Prognoza zadziwia i szokuje. Mapy temperatur w Polsce

Prognoza na święta Bożego Narodzenia 2021 nadal zaskakuje

Jeszcze wczoraj wydawało się, że wszystko jest rozstrzygnięte jeśli wzięlibyśmy pod uwagę wyliczenia tylko amerykańskiego modelu GFS. Według niego w Wigilię wkroczy odwilż, a tym samym śnieg, który spadnie przed świętami będzie topnieć.

Prognozowana temperatura w Polsce, 24 grudnia 2021 Wigilia, model GFS

Pogoda na Wigilię 24 grudnia 2021. Prognoza temperatury w Polsce

Zupełnie inaczej sytuację na święta nadal prognozuje konkurent amerykańskiego modelu, czyli europejski ECMWF. Wyjątek stanowi Wigilia. Obie prognozy wskazują na wtargnięcie odwilży do Polski, ale nie obejmie ona całego kraju, gdyż na północnym wschodzie ma się utrzymać mróz, ponadto wkraczanie odwilży do Polski ma być poprzedzone przejściem frontu z opadami śniegu i deszczu.

Prognozowane opady śniegu i deszczu w Polsce, 24 grudnia 2021 przed południem

Prognoza opadów śniegu w Wigilie, 24 grudnia 2021

Porównując wcześniejsze prognozy już widzimy zmianę na korzyść modelu ECMWF, bo GFS wczoraj prognozował odwilż w całym kraju, a teraz zaczyna iść podobnie w kierunku modelu europejskiego.

Wstępna prognoza temperatury na Wigilię, 24 grudnia 2021. Model ECMWF

Pogoda na Wigilię 24 grudnia 2021. Mapa temperatury w Polsce

Dlaczego prognozy różnią się na święta

Do Polski przed świętami wkroczy zima, gdyż chwyci mróz, miejscami spadnie śnieg i przejdą burze śnieżne. Tutaj prognozy są zgodne. Problem dotyczy właśnie samego okresu świątecznego, gdyż w tym czasie mają się uaktywnić niże. Modele numeryczne mają problem z oszacowaniem ich trajektorii, gdyż w zależności od tego po której stronie niżu się znajdziemy, należy oczekiwać odwilży lub kontynuacji mrozu, bo arktyczne powietrze może nie zostać wyparte z całej Polski, tak jak sugeruje to model GFS, który aktualnie zaczyna podążać w kierunku prognozy europejskiej. Świadczą o tym najnowsze wyliczenia numeryczne.

Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 25 grudnia 2021, Boże Narodzenie. Model ECMWF

Pogoda na Boże Narodzenie 2021, prognoza temperatury w Polsce 25 grudnia. Czy będzie silny mróz i śnieg w Polsce

Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 25 grudnia 2021. Model GFS

Pogoda na 25 grudnia 2021, jakie będzie Boże Narodzenie w Polsce. Prognoza temperatury i opadów śniegu, mapy pogodowe

Widać, że model GFS złagodniał z prognozą ocieplenia w święta, gdyż już teraz prognozuje mróz na północy, czyli również w tym przypadku zaczyna iść w kierunku prognozy europejskiej. To samo dotyczy drugiego dnia świąt.

Wstępnie prognozowana temperatura na 26 grudnia 2021, model ECMWF

Najnowsza pogoda na 24-25-26 grudnia 2021. Jakie będą święta Bożego Narodzenia w Polsce, mapy pogodowe

Wstępnie prognozowana temperatura na 26 grudnia 2021, model GFS

Pogoda na święta, 25-26 grudnia 2021, prognoza temperatury w Polsce

Sytuacja jest więc nadal rozwojowa i nie do końca rozstrzygnięta. Aktualnie możemy powiedzieć, że szansa na zimowe święta nie jest zupełnie stracona na północy i północnym wschodzie Polski, gdzie prawdodpobnie utrzyma się mróz, a śnieg który wcześniej spadnie ma szansę się utrzymać. Inaczej sytuacja wygląda na południu Polski. W tej części kraju w Wigilię wkroczy odwilż. W Boże Narodzenie i drugi dzień świąt utrzyma się miejscami temperatura na plusie, ale mimo to nadal będzie zimowo w rejonach podgórskich i górskich. Kolejne aktualizacje prognoz, będą coraz bardziej stabilne. O wszystkim poinformujemy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Olivier

Śmieszna ta pogoda nie będzie żadnych burz śnieżnych 🤣😅

20 grudzień 2021 - 15:58
Odpowiedz
Monia

Śmieszny to ty jesteś. Sprawdzałeś dane z detektorów burzowych? Zmartwię Cię. Burze śnieżne od wczoraj zostały zanotowane m.in. na Podkarpaciu, w Małopolsce i woj. świętokrzyskim. Grzmiało również w innych regionach. Dzisiaj znowu na Podkarpaciu i w świętokrzyskim.

20 grudzień 2021 - 16:03
Odpowiedz
Krzycho

W Łódzkiem też zagrzmiało.

20 grudzień 2021 - 16:43
Odpowiedz