| |
Zagrożenie!
Pogoda na 9 czerwca 2022. Burze i nawalne opady deszczu przyniosą lokalne zalania. Pierwszy upał na wschodzie Polski

Pogoda na 9 czerwca 2022. Burze i nawalne opady deszczu przyniosą lokalne zalania. Pierwszy upał na wschodzie Polski

To będzie dzień z dużym kontrastem temperatury w Polsce, ponadto w wielu miejscach wystąpią burze z ulewnym deszczem i gradem - zapowiada pogoda w czwartek 9 czerwca 2022. Miejscami opady mogą być bardzo intensywne, dlatego należy się spodziewać lokalnych zalań i podtopień. Na wschodzie Polski, zwłaszcza na Lubelszczyźnie będzie możliwy pierwszy upał w tym sezonie w naszym kraju. Kontrast temperaturowy i pogodowy w Polsce przyniesie falujący front atmosferyczny z linią zbieżności wiatru. Zapraszamy na prognozę pogody.

Możliwy pierwszy upał na wschodzie Polski. Prognozowana temperatura o godzinie 14:00

Pogoda 9 czerwca 2022, falujący front, silne burze i nawalne opady deszczu, pierwszy upał na wschodzie Polski

Pogoda na dziś, czwartek 9 czerwca 2022

Nad Polską znajduje się falujący front atmosferyczny rozciągający się z południa na północ kraju, dodatkowo w strefie przedfrontowej znajduje się linia zbieżności wiatru, która będzie zapalnikiem do powstawania burz. Ponadto na froncie rozwinie się również płytki niż.

Prognoza układu barycznego w Europie o godzinie 14:00

Pogoda 9 czerwca 2022, falujący front w Polsce. Będą burze i ulewy i pierwszy upał

W czwartek miejscami silne burze z ulewnym deszczem i gradem w Polsce

W ciągu dnia zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane i duże, na wschodzie, północy i zachodzie miejscami z okresowymi większymi przejaśnieniami lub rozpogodzeniami. W wielu regionach kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Opady miejscami mogą być intensywne. Wolno przemieszczające się burze ze strefami opadów mogą lokalnie skumulować sumy opadów. Istnieje spore ryzyko lokalnych zalań i podtopień.

Zachmurzenie nad Polską o godzinie 06:20, 9 czerwca 2022

Pogoda 9 czerwca 2022, zachmurzenie w Polsce

Największe ryzyko burz i opadów obejmuje w ciągu najbliższej doby 9/10.06 miejscami dzielnice północne i północno wschodnie Polski, a także pas środkowy od Kujaw przez centrum po Górny Śląsk i Małopolskę, a także lokalnie dzielnice wschodnie kraju. Niebawem wydamy zaktualizowaną prognozę burz na najbliższą dobę.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 14:00, 9 czerwca 2022

Pogoda 9 czerwca 2022, mapa opadów i burz w Polsce

Na uwagę zasługuje prognoza sumy opadów burzowych. Ze względu na falujący front możliwe są przesunięcia obliczonych opadów na zachód lub wschód kraju. Prognoza ta wskazuje jednak możliwy potencjał opadów. W rejonie nawalnych opadów w ciągu najbliższej doby miejscami może spaść nawet 15-45 mm wody, a punktowo prognoza wskazuje nawet ponad 100 mm. Jeśli te wyliczenia się sprawdzą, to lokalnie będą zalania i podtopienia, zwłaszcza w przypadku wystąpienia takich opadów w mieście.

Prognoza sumy opadów w Polsce, do godziny 08:00, 10 czerwca 2022. Możliwe przesunięcia strefy opadów na zachód lub wschód kraju

Pogoda 9 czerwca 2022, ulewy i burze w Polsce, możliwe zalania

Pierwszy upał w Polsce. Najwyższa temperatura na wschodzie

Niemiecki model ICON, a także najnowsze wydanie europejskiego modelu ECMWF wskazują dzisiaj na możliwy pierwszy upał na wschodzie Polski. Spodziewamy się maksymalnie, od 19-25 st. C. na północy i zachodzie Polski, do 26-30, lokalnie 31 st. C. we wschodniej Polsce. Najwyższą temperatura jest prognozowana na Lubelszczyźnie, zwłaszcza na wschodzie regionu.

Silny wiatr w rejonie burz. Ciśnienie pod wieczór zacznie rosnąć

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie południowo wschodni, w centrum wschodni, na zachodzie skręcający na północno zachodni. Wysoko w górach oraz miejscami w rejonie burz, będzie silny w porywach do 70-85 km/h. Ciśnienie pod wieczór zacznie rosnąć. W południe w Łodzi wyniesie 1008 hPa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!