| |
Zagrożenie!
Pogoda na 5 stycznia 2023. Ulewy, śnieg i wichury w Polsce. Cyklon Axel sunie na wschód Europy

Pogoda na 5 stycznia 2023. Ulewy, śnieg i wichury w Polsce. Cyklon Axel sunie na wschód Europy

Do Polski dotarło załamanie pogody spowodowane przechodzeniem cyklonu Axel na wschód Europy. Jego system frontów atmosferycznych przynosi wichury, ulewy i lokalnie śnieg, zwłaszcza w górach - zapowiada pogoda w czwartek 5 stycznia 2023. Przez znaczną część dnia nie możemy liczyć na zmianę warunków atmosferycznych. Nadal okresami opady będą możliwe w wielu regionach kraju, ponadto silny wiatr odczujemy szczególnie w zachodnim i południowym pasie kraju. Zapraszamy na prognozę pogody.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru do godziny 13:00

Pogoda 5 stycznia 2023, wichury, ulewy i śnieg w Polsce, cyklon Axel sunie na wschód

Pogoda na dziś, czwartek 5 stycznia 2023

Na pogodę w Polsce wpływa bezpośrednio niż Axel przemieszczający się znad południowego Bałtyku nad Białoruś i dalej w kierunku Rosji. Jego strefy frontowe przynoszą opady, ponadto zwiększył poziomy gradient ciśnienia nad krajem, a tym samym cyklon powoduje silny wiatr i wichury. Za niżem napłynie znacznie chłodniejsze powietrze arktyczne do północnej i północno wschodniej Polski.

Prognoza układu barycznego w Europie o godzinie 13:00

Pogoda 5 stycznia 2023, niż Axel przynosi w Polsce wichury, ulewy i śnieg

W czwartek w wielu regionach opady deszczu. W górach i na północnym wschodzie miejscami możliwy również śnieg

W ciągu dnia zachmurzenie będzie duże i całkowite, ale miejscami z większymi okresowymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie wystąpią chwilami opady deszczu, okresami o umiarkowanym i intensywnym natężeniu.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 10:00, 5 stycznia 2023

Pogoda 5 stycznia 2023, ulewy w Polsce, mapa opadów

W trakcie dnia na północnym wschodzie oraz w górach opady deszczu miejscami przejdą w deszcz ze śniegiem i śnieg, zwłaszcza na krańcach Suwalszczyzny (po południu lub wieczorem), a także w Tatrach i Beskidach.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 13:00, 5 stycznia 2023

Pogoda 5 stycznia 2023, deszcz i śnieg w Polsce, wichury ściąga niż Axel

Miejscami rozwiną się przelotne opady konwekcyjne. Istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia także burzy. Z upływem popołudnia i wieczorem obszar zasięgu opadów od zachodu Polski będzie się zmniejszał. Wieczorem i nocą opady ograniczą się już tylko miejscami do wschodnich i południowych regionów.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 19:00, 5 stycznia 2023

Pogoda 5 stycznia 2023, gdzie spadnie śnieg w Polsce i będą ulewy

Dodatnia temperatura nadal w całej Polsce. Ochłodzenie w drugiej połowie dnia zacznie się wdzierać na północy

To będzie nadal dzień z dodatnią temperaturą w Polsce, ale w drugiej połowie dnia zacznie się wdzierać chłodne powietrze na północy i północnym wschodzie kraju i temperatura w głąb kraju zacznie spadać. Spodziewamy się maksymalnie, od 6-8 st. C. na przeważającym obszarze Polski, do 9-10 st. C. miejscami w województwach południowych. 

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 13:00, 5 stycznia 2023

Pogoda 5 stycznia 2023, temperatura w Polsce

Wiatr będzie umiarkowany i okresami dość silny, w porywach do 60-80 km/h, zachodni i północno zachodni. Silniej powieje w górach, w Tatrach do około 110 km/h, a w Sudetach do 130 km/h. Wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Ciśnienie pod wieczór zacznie rosnąć, w południe w Zielonej Górze wyniesie 1010 hPa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!