| |
Zagrożenie!
Pogoda na 20 sierpnia 2022. Front i linia zbieżności wiatru nad Polską. Przejdą burze gradowe, będzie upał na wschodzie

Pogoda na 20 sierpnia 2022. Front i linia zbieżności wiatru nad Polską. Przejdą burze gradowe, będzie upał na wschodzie

Po miejscami burzowej nocy, dziś w ciągu dnia niestabilne warunki atmosferyczne z możliwymi przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem utrzymają się co najmniej w zachodniej połowie kraju - zapowiada pogoda w sobotę 20 sierpnia 2022. Upał będzie jeszcze miejscami możliwy we wschodniej i południowo wschodniej Polsce, gdzie powinna się utrzymać stabilna aura szczególnie od Lubelszczyzny i częściowo Mazowsza po Podkarpacie i wschodnią Małopolskę. Burze miejscami będą silne i gwałtowne z nawałnicami. Zapraszamy na prognozę pogody.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce do godziny 14:00

Pogoda 20 sierpnia 2022, front i burze z gradem w Polsce, upał na wschodzie

Pogoda na dziś, sobota 20 sierpnia 2022

Nad Polską znajduje się pofalowany front atmosferyczny ze strefą zbieżności wiatru. Niestety, kluczowy jest fakt, że front faluje, dlatego występują rozbieżności w prognozach zasięgu opadów i burz. Zjawiska mogą wystąpić na nieco innym obszarze niż wskazują prognozy największego prawdopodobieństwa, nie mniej większość modeli wskazuje na niestabilną szczególnie zachodnią połowię kraju. Kluczowe jest również położenie wyżu nad Rosją, który wpływa na niestabilne położenie obszaru frontowego.

Prognoza układu barycznego w Europie o godzinie 14:00

Pogoda 20 sierpnia 2022, front burzowy i linia zbieżności w Polsce, upał na wschodzie

W sobotę miejscami ulewny deszcz i burze z gradem

Z upływem dnia na wschodzie i południowym wschodzie Polski, od Podlasia przez Lubelszczyznę, częściowo Mazowsze (głównie wschodnie) po Podkarpacie i wschodnią część Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolski będzie przeważnie pogodnie z niewielkim i umiarkowanym zachmurzeniem. Przelotny deszcz i burza jeśli wystąpi to tylko lokalnie.

Zachmurzenie nad Polską o godzinie 06:35, 20 sierpnia 2022

Pogoda 20 sierpnia 2022, zachmurzenie w Polsce

Na pozostałym obszarze będzie dominować zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 20 sierpnia 2022

Pogoda 20 sierpnia 2022, mapa opadów w Polsce

Miejscami może spaść w rejonie burz do 10-50 mm wody w krótkim czasie. Z tego powodu będą możliwe lokalne zalania i podtopienia.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 23:00, 20 sierpnia 2022

Pogoda 20 sierpnia 2022, gdzie będą burze i ulewy

Niebawem zostanie zaktualizowana prognoza burz aczkolwiek jeszcze raz podkreślamy, że falujący front jest powodem niestabilności prognoz, dlatego należy dynamiczną sytuację śledzić na bieżąco na radarze opadów.

Miejscami jeszcze upał. Chłodniej na zachodzie Polski

Zaleganie pofalowanego frontu spowoduje dziś znaczne różnice w temperaturze na obszarze kraju. Spodziewamy się maksymalnie, od 20-24 st. C. miejscami w zachodnich województwach i nad morzem, 25-29 st. C. na przeważającym obszarze kraju, do 30-33 st. C. na wschodzie i południowym wschodzie, zwłaszcza miejscami od Mazowsza po Podkarpacie.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 20 sierpnia 2022

Pogoda 20 sierpnia 2022, temperatura w Polsce

Wiatr niszczący w rejonie burz. Ciśnienie stabilne

Wiatr będzie przeważnie słaby, nad morzem umiarkowany, zmienny z przewagą kierunków południowych. Na zachodzie kraju i nad morzem przeważnie północno zachodni. Silniej powieje w rejonie burz, lokalnie w porywach do 70-100 km/h, z uwagi na możliwe zjawisko silnego zstępującego wiatru tzw. downburst.

Prognozowany wiatr w Polsce bez uwzględnienia zjawisk burzowych, 20 sierpnia 2022

Pogoda 20 sierpnia 2022, wiatr w Polsce

Ciśnienie nie będzie się znacząco zmieniać. W południe w Krakowie wyniesie 1012 hPa.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!